«Безкоштовні» ліки проти туберкульозу від МОЗ?

В Україні кожен четвертий хворий на туберкульоз страждає на його мультирезистентну форму

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я за 2015 рік, людство чекає величезна проблема  резистентності інфекційних збудників до  лікарських препаратів.

Рисунок5

http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/antibiotic-resistance-lacking/ru/

З моменту оприлюднення цього повідомлення пройшло вже два роки, однак і досі не можна сказати, що ситуація змінилась у позитивний бік. Власне, це й зрозуміло, оскільки на створення нового протиінфекційного препарату потрібно не менше 10 років та кілька мільярдів доларів, не кожна фармацевтична компанія може собі це дозволити.

Загалом, за даними ВООЗ, в Україні станом на 2015 рік на 100 тисяч населення було зареєстровано 91 випадок туберкульозу. Варто наголосити, що кожен четвертий пацієнт, що страждає на цю недугу, хворіє на її мультирезистенту форму.

Рисунок4

http://apps.who.int/gho/data/node.country.country-UKR

Мультирезистентність означає, що туберкульозна бацила є стійкою одразу до декількох антибіотиків. Як наслідок, таку форму туберкульозу діагностувати та лікувати значно складніше. На превеликий жаль, сьогодні в Україні немає ефективних ліків проти мультирезистентної форми туберкульозу. Більшість препаратів, які МОЗ активно закуповує за кордоном, не є ефективними проти української форми мультирезистентного туберкульозу. Пацієнти отримують їх не безкоштовно, курс лікування триває більше року, однак результат не завжди позитивний. Це пов’язано з тим, що імпортні ліки розроблені не з урахуванням особливостей саме мультирезистентної форми українського туберкульозу і замість лікування виснажують організм хворого ще більше, пригнічуючи його власну корисну мікрофлору.

Імпортні безкоштовні ліки від туберкульозу в Україні

Нещодавно на сайті МОЗ України з’явилась інформація про те, що Україна безкоштовно отримає новітній протитуберкульозний препарат.

Рисунок3

http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170324_c.html

В інформаційному повідомленні йдеться про те, що Україна безкоштовно отримає новий препарат «Бедаквілін» для лікування найважчих форм туберкульозу в рамках проекту USAID «Challenge TB», що здійснюється в Україні Міжнародною організацією PATH.

«Ми вдячні нашим партнерам, міжнародним організаціям, які надали ці ліки. Це дійсно надія для 1,5 тисячі пацієнтів, у яких дуже тяжка форма туберкульозу», – зазначила Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції.

Для довідки, препарат «Бедаквілін» із комерційною назвою «Сіртуро» був затверджений у 2012 році FDA для лікування мультирезистентних форм туберкульозу. Це перший протитуберкульозний лікарський засіб, розроблений за останні 40 років.

Рисунок6

https://www.sirturo.com/

Незважаючи на значну терапевтичну ефективність «Сіртуро», існують повідомлення про розвиток резистентності Mycobacterium tuberculosis до цього препарату. Про це, наприклад, можна прочитати в одній із статей авторитетного міжнародного наукового видання «PLOS ONE».

Рисунок7

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0102135

Тим не менш, як повідомляє інформаційний портал Facenews, курс лікування цим препаратом коштує близько 2000 доларів. Для пересічного хворого українця це нечувані гроші. Хто зможе собі дозволити таке лікування та наскільки ефективним воно буде?

Screenshot_11

https://www.facenews.ua/news/2017/354819/

Повідомляється, що в Україні новим препаратом будуть лікувати 200 тяжкохворих пацієнтів на базі клініки Інституту фтизіатрії та пульмонології.

Як сказано на інформаційному порталі «ZIK», бедаквілін буде прийматись у комплексі з декількома іншими лікарськими засобами.

Рисунок8

http://zik.ua/news/2017/03/27/ukraina_bezkoshtovno_otrymaie_novitniy_protytuberkuloznyy_preparat_1068221

Реальний погляд на ситуацію

Що робити іншим хворим, які не потрапили до числа 200 пацієнтів? Чи будуть ці ліки безкоштовними для них в реальній ситуації і чи легко їх можна буде отримати? Власне, головне запитання, чи дійсно «Сіртуро» буде ефективним у лікуванні мультирезистентної форми українського туберкульозу? Занадто багато запитань і занадто мало відповідей.

Чому в кризовій ситуації епідемії туберкульозу в Україні МОЗ закуповує або отримує безкоштовно (чи ні, це вже інше запитання) ліки, які можуть не вилікувати хворих українців? Невже не було б простіше, швидше й економічно вигідніше фінансувати розробки українських вчених? Адже вони є і заслуговують на увагу.

Ми вже писали раніше про те, що українські вчені розробили прототип нових унікальних ліків, в основу дії яких покладений принципово новий метод дії на збудника туберкульозу. Однак ці ліки і досі залишаються поза увагою МОЗ. Дивна ситуація, чи не так?

Зважаючи на те, що не завжди іноземні благодійні фонди будуть виділяти гроші на дорогі сучасні ліки від туберкульозу і, основне, до будь-яких ліків із часом з’являються резистентні форми туберкульозу, варто зайнятися розробкою та впровадженням вітчизняних препаратів.

Автор: Микола Вовк