Яка українська лабораторія може виконати сучасний хімічний аналіз повітря?

Масове отруєння дітей у Черкасах невідомою речовиною

Символічно, що 8 травня 2018 р. на День пам’яті та примирення, присвяченого пам’яті жертв Другої світової війни, сталося масове отруєння дітей у Черкасах. Голова служби безпеки України Василь Грицак заявив, «що ця подія невипадкова».

Якщо б хулігани просто розпилили балончик, наприклад, з перцевим газом, то під його струмінь потрапила б набагато менша кількість дітей. Під час лінійки в Черкасах знепритомніло близько 30 учнів. До лікарні із запамороченням та нудотою потрапили 53 дитини і 4 дорослих. Втішає, що «речовина не була бойовою». Про це зазначив речник ГУ ДСНС у Черкаській області Костянтин Проценко.

Служби спрацювали оперативно. Співробітники хіміко-радіологічної лабораторії АРЗ СП Управління ДСНС України в Черкаській області на території школи взяли проби повітря та ґрунту, перевірили зону ураження на вміст бойових і хімічно небезпечних речовин, заміряли рівень радіоактивного забруднення. Фахівці Держпродспоживслужби відібрали проби повітря, води із системи централізованого водопостачання та бутильованої питної води. За результатами обстеження ґрунту перевищень гранично-допустимих рівнів не виявлено, за винятком свинцю та незначної кількості марганцю.

Стандартна методика визначає в повітрі лише 8-9 часто поширених шкідливих речовин

Але ця подія висвітлила одну важливу проблему. Директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Володимир Курпіта зазначив: «Наші методики дозволяють визначити тільки 8-9 самих часто поширених шкідливих речовин – феноли, формальдегіди, двоокис азоту та ін. По інших можливих причин отруєння, а їх більше ніж 10 000, ми не робимо досліджень. У нас немає для цього методології».

Щоб зробити повний хімічний аналіз повітря, потрібно звертатися до лабораторій, які мають спеціалізоване обладнання.

Але не кожна українська лабораторія впорається з цим завданням. У чому його складність?

Отруєння школярів у Черкасах відбулося на відкритому просторі. До того ж дув вітер. На підтвердження цих слів – двоє постраждалих військовослужбовців з автомобільного батальйону, розташованого поряд зі школою.

Пройшов деякий час, поки приїхали представники служби з надзвичайних ситуацій і зробили забір проби повітря.

Отруйна речовина «не стояла й не чекала поки її зловлять». Вітер розносив токсичні елементи, а в зоні використання різко зменшувалася їх кількість. Для хімічного аналізу повітря за таких умов відбору проб потрібне професійне обладнання, яке може виділити незначні дози компонентів із суміші атмосферного повітря міста, де є розвинена промислова інфраструктура зі своїми викидами.

Хімічна лабораторія ОТАВИ виконує точний хімічний аналіз повітря

В Україні повний хімічний аналіз повітря проводять фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Компанія має новітнє обладнання, сучасні методики аналізу, високий фаховий рівень співробітників. ОТАВА співпрацює із PRISM Analytical Technologies – лабораторією із США, яка сертифікована Американською асоціацією індустріальної гігієни. Завдяки такій співпраці з’явилася можливість розкладати на компоненти складну суміш проб повітря, ідентифікувати всі можливі органічні забруднювачі, яких може бути близько 500 000 найменувань.

Для аналізу речовин використовують високоефективний метод рідинної хроматографії. Для кількісного визначення застосовують газову хроматографію із мас-спектроскопічною детекцією. Чутливість газової хроматографії може досягати 10-8-10-9 мг на 1 мл.

Науково-сервісна фірма «ОТАВА» – єдина компанія, що виконує максимально точний аналіз повітря в житлових та офісних приміщеннях, на промислових об’єктах. Фахівці ОТАВИ беруться за виконання задач, від яких відмовились інші хімічні лабораторії.