Формальдегід в школі труїв дітей. Як визначити якість повітря в приміщенні та вберегтися від ризиків?

Наприкінці вересня українські ЗМІ повідомили, що у столичній гімназії «Київська Русь» у повітрі виявили значні перевищення вмісту формальдегіду, аміаку та фенолу. Рівні токсичних та канцерогенних речовин у школі перевищували максимально допустимі значення (ГДК) у деяких приміщеннях у декілька десятків разів.

Зі скаргами на специфічний запах у приміщеннях гімназії до СЕС звернулися батьки учнів, що навчалися у закладі. Фахівці підтвердили побоювання батьків щодо забруднення повітря в приміщенні.

“Фенол і формальдегід – украй небезпечні речовини для здоров’я людей, особливо для дітей”, – сказала у коментарі виданню РІА Новини Україна голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. Серед основних причин забруднення приміщень формальдегідом та фенолом вона назвали близькість будівель до автомобільних доріг з пожвавленим рухом, а також неякісні будматеріали і меблі із МДФ та ДСП.  «Ми єдина країна, де гроби роблять з натурального дерева, а дитячі меблі – з МДФ», – зазначила еколог.

Ситуація з якістю повітря в приміщеннях в Україні – катастрофічна

Історія із формальдегідом у школі «Київська Русь» – може бути лише початком, вважають експерти. Адже, зважаючи на якість будматеріалів та меблів, що потрапляють на український ринок, а також на нехтування ризиками щодо забруднення повітря формальдегідом, фенолом та іншими шкідливими речовинами, може з’ясуватися, що чимало вітчизняних шкіл, а також житлових будинків небезпечні для життя та здоров’я.

«Ситуація з якістю повітря в українських приміщеннях сьогодні невтішна. Більшість популярних нині новітніх матеріалів на основі деревини (МДФ, ОСБ, фанера,  ДСП, ламінат) сильно насичують повітря як фенолом і формальдегідом, так і не менш шкідливими альдегідами – масляним, валеріановим, капроновим, енантовим (їх виділяє сама перероблена деревина)», – пояснює науковий консультант Labprice Микола Вовк.

При цьому, вимоги до матеріалів для їх сертифікації навіть у Європі не досить жорсткі, тож, навіть використання сертифікованих матеріалів може призвести до суттєвого забруднення повітря в приміщенні.

zabrudnennia-povitria.jpg.pagespeed.ce.h_GapxnGfFЗ іншого боку – найбільш широковживані способи контролю стану повітря у приміщеннях, які використовують  в Україні далекі від ідеалу, вважає науковець. «Електронні портативні детектори газів, які використовують для визначення якості повітря в приміщенні часто спрацьовують не на ту речовину. Якщо прилади дешеві – то вони часто просто не розрізняють формальдегід від спирту чи бензину, а навіть у дорогих з часом псується сенсор і прилад починає давати неправильні результати», – каже Микола Вовк.

Не надто кращим варіантом за словами науковця є також індикаторні трубки для експрес-аналізу на вміст формальдегіду (тут ідеться як про індикаторні трубки російського виробництва “Імпульс”, так і про європейські “Drager”). Адже, вони призначені для контролю у виробничих приміщеннях, де ГДК на порядок вище. Тому, навіть якщо трубка не показала забруднення, це ще не означає, що вміст формальдегіду в межах норм. Другий недолік індикаторних трубок – вони реагують не лише на формальдегід, а й на подібні речовини-гомологи – ацетальдегід, капроновий чи валеріановий альдегіди, бутиральдегід.

«Тому навіть якщо трубка показала перевищення, результат не можна інтерпретувати однозначно – чи це перевищення лише по формальдегіду, чи це сумарний вміст всіх альдегідів, вміст кожного з яких менше ніж ГДК», – каже Микола Вовк.

«Фактично, єдиним точним методом на сьогодні для визначення забруднення повітря у приміщенні є метод із використанням сорбційних пробовідбірників та розгорнутим розшифруванням складу і вмісту присутніх у повітрі органічних речовин-забруднювачів методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією. Цей метод дозволяє виявити та виміряти вміст у повітрі в приміщенні не лише альдегідів, а й більше 400 інших забруднювачів», – каже науковець.

Натомість, за його словами, найбільш поширеними методами, які використовують у нашій країні для визначення якості повітря в приміщенні є недостовірні та ненадійні методи – метод із використанням електронних портативних детекторів газів та використання індикаторних трубок російського виробництва.

«Схоже на те, що в Україні лише одна компанія (НСФ «ОТАВА») – пропонує  сучасний якісний аналіз повітря методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією. В Україні досі немає обладнання необхідного для таких досліджень, тож, українська компанія відбирає проби повітря, та надсилає їх на аналіз у лабораторію американської фірми Prism Analytical Technologies, Inc.», – зазначає науковий консультант Labprice.

Експерт додає: оскільки навіть дорогі та сертифіковані будматеріали та меблі сьогодні можуть виявитися небезпечними, фактично єдиним способом убезпечити себе від ризиків є проведення якісного дослідження повітря в приміщенні.

Михайло Осип