Неналежна якість повітря в приміщенні школи стала причиною захворювання у 12 дітей

Відразу у 12 учнів однієї із шкіл на Київщині виявили алергічний дерматит. Висипання, що з’явилися на шкірі учнів школи № 5 смт Ворзель, фахівці пов’язують із забрудненням повітря внаслідок проведеного ремонту в класних та підвальних приміщеннях школи.

«У класах фарбували дерев’яну підлогу, а в підвальному приміщенні проводились оздоблювальні роботи стін. Можливо це стало причиною алергії у дітей», – ідеться у повідомленні прес-служби Державної санітарно-епідеміологічної служби України.

Перші висипання у школярів з’явилися ще в жовтні. Однак батьки не одразу змогли пов’язати висипання на шкірі з якістю повітря в школі. Батьки або в індивідуальному порядку зверталися до лікаря, або ж самостійно вирішували дати дітям протиалергічні препарати, після чого висипання на шкірі тимчасово зникло. Проблема загострилася після початку опалювального сезону. Як відомо, саме у цей період токсичні речовини із будматеріалів та меблів у приміщеннях випаровуються більш інтенсивно.

Встановити причину захворювання дітей можна буде лише після проведення лабораторних досліджень, зазначають у СЕС. У школі планують провести низку замірів та перевірити зразки будматеріалів, що використовувалися під час ремонту.

Щоправда, науковці досить скептично відносяться до можливості державної лабораторії СЕС встановити причину забруднення повітря, а відтак і усунути його джерело. Про це в коментарі порталу Labprice.ua сказав Микола Вовк, фахівець Науково-сервісної компанії «Отава», що надає послуги з визначення якості повітря в приміщенні.

«Перелік речовин, що потенційно могли викликати алергічний дерматит, дуже великий. Тут можуть бути і важкі метали (хром, ртуть, свинець, кобальт), і складники гуми (парафенілендиаміни, меркаптобензоли), консерванти, такі як формальдегід, парабени, тощо, та інші органічні речовини.

Будівельні матеріали, фарби, вироби з латексу чи гуми, меблі із деревостружкових матеріалів (меблі із МДФ та ДСП), лаки, клеї – це далеко не повний перелік потенційних джерел алергенів. При цьому забруднюючі речовини можуть випаровуватися із цих всіх речей не один місяць», – зазначив науковець. За його думку, необхідне дороговартісне обладнання для точного визначення переліку органічних речовин і концентрацій речовин-забрудників, що є в повітрі. Вітчизняні СЕС такого обладнання не мають.

«У кращому випадку в СЕС зможуть провести аналіз на визначення летких альдегідів за допомогою тест-трубки із сорбентом. Таке обладнання не є точним, а межа визначення такого методу ледь сягає ГДК. Щоб перевірити, яка саме органічна сполука (а потенційних забрудників є тисячі), забруднює повітря та в якій концентрації вона знаходиться у повітрі в приміщенні за допомогою обладнання, що є у наявності в СЕС, не йдеться», – зазначає науковець.

Дослідження, що передбачають точне визначення кожної із присутніх у повітрі приміщення сполук-забрудників, пропонує Науково-сервісна компанія «ОТАВА». Співробітники аналітичної лабораторії компанії відбирають проби повітря, після чого їх надсилають у лабораторію в США, де на сучасному обладнанні проводиться аналіз відібраних проб.

«Лише такий метод дозволяє точно встановити, які саме сполуки стали причиною забруднення, а відтак, визначити, що могло стати потенційним джерелом забруднення повітря», – каже науковець.