Статтю, у якій ідеться про те, що генетично модифікована кукурудза є причиною виникнення серйозних захворювань у щурів, зняли з публікації

Схилившись перед майже безмежною зневагою вчених, журнал “Food and Chemical Toxicology” нарешті виконав свою погрозу і відкликав суперечливу статтю, де заявлялося, що генетично модифікована кукурудза (ГМ-кукурудза) є причиною виникнення серйозних захворювань у щурів. Раніше автори відмовлялися зняти її з публікації.

Статтю написала група дослідників під керівництвом Жілля-Еріка Сераліні (Gilles-Eric Séralini), молекулярного біолога з Кайєннського університету у Франції, і опублікувала у 2012 році. Зі слів видавництва “Elsevier”, яке випускає журнал, у статті “не було ознак шахрайства або навмисного спотворення даних”. Але мала кількість використаних у експерименті тварин і їх тип вказує на те, що “чіткі дані отримати неможливо”. Пацюки лінії Спраг-Доулі (Sprague-Dawley) відомі тим, що у них часто виникають пухлини, що “не можна виключати як причину підвищеної смертності чи захворюваності, спостережені в експериментальних групах”, – додало видавництво.

Сьогоднішній крок нікого не здивував. Раніше цього місяця шеф-редактор журналу Воллес Гейс (Wallace Hayes) вже погрожував виключити з публікації статтю, якщо Сераліні відмовиться відкликати її, і саме про це було заявлено під час конференції у Брюсселі вранці 28 листопада. Сераліні і його команда так і не розкаялися і стверджують, що така реакція журналу продиктована тим, що біолог Річард Ґудман (Richard Goodman) отримав бажану посаду: до цього він протягом семи років працював у біотехнологічній компанії-гіганті “Monsanto”.

“Журнал оцінював нашу статтю більше, аніж будь-яку іншу”, – каже співавтор і доктор медицини Жоель Спіру (Joël Spiroux), який також є головою паризького Комітету з досліджень і незалежної інформації генетичної інженерії (Committee for Research and Independent Information on Genetic Engineering – CRIIGEN), що долучилося до даного дослідження. Реакція стала “скандалом у сфері громадського здоров’я”, – каже він.

У дослідженні мовиться про те, що у пацюків, яких два роки годували розробленою компанією “Monsanto” кукурудзою NK 603 зі стійкістю до гліфосатів, утворилося набагато більше пухлин і що вони померли раніше за тварин з контрольної групи. Крім того, у дослідженні зазначено, що пухлини розвивалися у пацюків і тоді, коли гліфосат додавали до води, яку вони пили (див. “Rat study sparks GM furore”).

Під час прес-конференції мер та колишній Міністр довкілля Франції Корінн Лепаж сказала, що стаття Сераліні “ставить хороші питання щодо тривалої токсичної дії ГМО та гербіциду “Roundup”. Відозва статті “не змусить ці питання зникнути”, – додає Лепаж, яка також є почесним президентом CRIIGEN.

Передбачувані конфлікти інтересів знаходяться у центрі останнього раунду переговорів. Лепаж закликала до відставки прихильниці ГМО Анни Ґловер, яку призначили головним науковим консультантом Європейської комісії два роки тому. З тих часів Комісії вперше від 1996 року запропонували дозволити вирощування ГМ-кукурудзи у Європі, зазначила Лепаж. Конфлікти інтересів із відповідальним за оцінку ризиків ГМО Європейським відомством з безпеки харчових продуктів (European Food Safety Authority – EFSA) в Пармі, Італія, “залишаються незліченними”, додає вона.

Відозва статті стала останньою у серії невдач Сераліні та його команди. На їх публікацію звалився шквал протестів від науковців, а EFSA і німецький Федеральний інститут оцінки ризиків разом заявляли, що стаття надає неадекватні дані на підтримку власних висновків.

 

Адреса джерела: http://www.nature.com/news/study-linking-gm-maize-to-rat-tumours-is-retracted-1.14268

 

Ресурс: http://nauka.in.ua/news/hot-topics/article_detail/9181