Свинцеві фарби на дитячих майданчиках. Як уберегтись?

Науковці в Англії провели хімічні дослідження складу фарб, які використали для фарбування поверхонь на дитячих майданчиках. Хімічні аналізи показали, що покриття  містить небезпечну речовину – свинець у високих концентраціях. Такі дитячі майданчики можуть становити серйозну загрозу. Про це інформує видання BBC з посиланням на результати досліджень, опублікованих у науковому журналі Science of the Total Environmen.

Визначення хімічного складу показало значні перевищення

Науковці з університету Плімута (Plymouth University) провели дослідження на 50 дитячих майданчиках Англії. У ході дослідження виявили значні перевищення гранично допустимих концентрацій свинцю у фарбі.

Зауважимо, що надто високі концентрації свинцю виявили не лише на старих дитячих майданчиках, але і на тих, які були збудовані нещодавно.

Відповідно до норм, прийнятих у Європі у 1977 році, фарба на дитячих майданчиках може містити щонайбільше 0.25% свинцю. Сучасні ж норми вмісту свинцю у фарбі ще жорсткіші – відповідно до сучасних норм ЄС та США, фарба може містити  не більше ніж 0.009% свинцю.

Натомість, на одному з майданчиків у Плімуті, збудованому у 2009 році було виявлено покриття, яке містило 10% свинцю. Таким чином, на майданчику Плімута гранично допустиму норму свинцю перевищено більше ніж у 1 тис разів.

Найбільше свинцю містили червона та жовта фарби, йдеться удослідженні. Окрім свинцю, у фарбі, якою було покрито каруселі, науковці у ході дослідження також виявили інші токсичні речовини, зокрема: хром, сурму та кадмій.

Чому свинець небезпечний на дитячих майданчиках

Науковці із Плімута у своєму дослідження зазначають, що свинець входить до числа топ-10 небезпечних речовин, забруднення якими викликає стурбованість в Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Свинець становить значно більшу загрозу для організму дитини, зокрема тому, що дитячий організм іще повністю не сформований. Також, в організмі дитини свинець, що потрапив в шлунково-кишковий тракт, всмоктується в кров в п’ять разів  ефективніше, ніж в організмі дорослого (якщо у дорослих засвоюється 10% свинцю, то у дітей – 50%). Свинець може стати причиною появи неврологічних та когнітивних прооблем у дітей.

Діти мають звичку тягнути все до рота, можуть навіть облизувати стійки, бортики каруселів, дверцята, та інші елементи на ігровому майданчику. Окрім того, у процесі старіння фарба починає стиратися та лущитися, і це становить додаткову загрозу, кажуть науковці, адже, неподалік таких обєктів зявляється пилюка та часточки, що містять свинець.

Відтак, науковці закликають батьків пильно стежити за тим, щоб діти ретельно мили руки після гри на дитячому майданчику.

Свинець у кожен дім?

Попри те, що в Україні поки про дослідження фарби на дитячих майданчиках не відомо, можна припустити, що ситуація в нашій країні не набагато краща. Окрім того, свинець доволі часто виявляють не лише у фарбах для зовнішніх робіт, але і в тих, які призначені для оздоблення поверхонь у приміщенні.

Так, дослідження хімічного складу масляних фарб, проведене кілька років тому у Росії показало, що свинець доволі часто присутній у небезпечно високих концентраціях у “побутових” фарбах. До “побутових” фарбів умовно віднесено ті, які використовують як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт, для фарбування дверних пройомів, віконних рам, меблів,  дитячих ліжечок, дитячих іграшок, приміщень шкіл та дитячих садків, тощо.

Загалом у ході дослідження хімічні аналізи складу фарби провели для 21 масляної фарби (емалі). Перевищення дозволених 0,009 % свинцю виявили у більшості досліджених фарб – у ¾ зразків. В ⅔  зразків вміст свинцю становив більше 0,06 %. А в чотирьох зразках із 21 рівень свинцю виявився вкрай високим – більше 1%.

Нажаль,ситуація із якістю фарб на українському ринку навряд чи значно краща.

Для чого у фарбу додають свинець

Сполуки свинцю додають у фарбу у якості пігментів. Пігмент не лише додає фарбі привабливого вигляду, але і захищає поверхню, яку покривають, від впливу сонячних променів.

Ще однією функцією сполук свинцю у фарбі – є  прискорення процесу висихання фарби. Окрім того, свинцеві сполуки додають для того, щоб захистити металеві вироби від корозії та іржі.

Утім, експерти переконують – сьогодні є технології, що дають можливість замінити всі сполуки свинцю, що додають у фарбу. При цьому, зробити це можливо практично не здорожчуючи процес виробництва.

Як обрати безпечну фарбу

Поведені дослідження показали – свинець містили фарби різних виробників, і лише в 5 із 21 зразка рівень свинцю не перевищував рекомендований максимальний вміст 0,009 %. При цьому, навіть ті виробники, у яких вміст свинцю у емалі був небезпечно високим, писали, що їх продукт “безпечний” та екологічно чистий,та відповідає європейським стандартам якості. Відтак, дослідження довело – довіряти тому, про що пишуть виробники не варто. То як же обрати безпечний продукт?

Ось кілька рекомендацій, що зменшать ймовірність натрапити на неякісну та небезпечну фарбу зі свинцем:

  1. Намагайтеся уникати масляних фарб. Адже, свинець найчастіше містять саме масляні фарби (емалі).
  2. Замініть масляні фарби на акрилові (на водній основі) – вони не містять свинцю, та виділяють мінімальну кількість летких органічних сполук, що забруднюють повітря в приміщеннях.
  3. Якщо все ж використовуєте масляну фарбу – намагайтеся використовувати неяскраві кольори.  Дослідження показують, що найбільші концентрації свинцю містяться у фарбах яскравих кольорів: синій, зеленій, жовтій та червоній фарбі.
  4. При використанні масляної фарби надавайте перевагу білому кольору – у білих фарбах різних виробників концентрація свинцю є найнижчою.

Науково-сервісна компанія “Отава” пропонує хімічні аналізи для визначення важких металів у фарбах, дитячих іграшках, а також для визначення якості повітря в приміщенні.

Михайло Осип