Вміст ГМО в продуктах буде визначати мережа лабораторій

В Україні створять мережу випробувальних лабораторій, в яких визначатиметься рівень ГМО у продуктах, насінні, медичних і ветеринарних препаратах. Наскільки потрібні ці лабораторії, радіостанція «Голос Столиці» дізналася в директора Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України Ярослава Блюма.

Уряд створює мережу випробувальних лабораторій, у яких буде визначатися вміст ГМО в продуктах. У Міністерстві аграрної політики зазначають, що у лабораторіях досліджуватимуть на ГМО продукцію та продукти переробки. Експериментуватимуть, зокрема, з насінням сільськогосподарських культур, плодоовочевою продукцією, виноматеріалами, тютюном, харчовими продуктами, кормами, косметикою, ліками та ветпрепаратами.

Міністерство планує розпочати в Україні експериментальне виробництво кормових культур із використанням генної інженерії. За словами профільного міністра, після врегулювання законодавства почнуть засівати експериментальні поля у закритому режимі, аби зрозуміти ефективність і наслідки генної інженерії у кормових культурах. Пізніше будуть проводитися дослідження реакції споживчого ринку на кормові культури із вмістом ГМО.

Варто зазначити, що нещодавно Насіннєву асоціацію України очолила компанія «Монсанто». Компанія виробляє та імпортує в Україну насіння кукурудзи та ріпаку і не займається в країні продукцією з генетичними модифікаціями, хоча є світовим лідером у біотехнології рослин, основною продукцією якої є генетично модифіковане насіння кукурудзи, сої, бавовни, а також гербіциди.

«Голос Столиці»: Якщо лабораторії створюються лише зараз, то виходить, що раніше в країні не проводилися перевірки продуктів на вміст ГМО. Наскільки потрібні ці лабораторії?

Ярослав Блюм: Мова йде не про створення лабораторій, а про створення мережі лабораторій, які будуть відповідно до чинних стандартів і міжнародних вимог опікуватися визначенням вмісту генетично модифікованих компонентів у рослинній сировині, продуктах харчування і в інших промислових товарах чи ветеринарній продукції, продукції медичного призначення, косметичних виробах і усьому, що може містити ГМО. В Україні такі лабораторії, звісно, є – як в академічному секторі науки, так і в деяких університетах відповідного профілю і у відомчих лабораторіях. Але до цих пір в країні не було єдиних вимог до функціонування цих лабораторій.

І зараз мова йде про те, що внесення змін до відповідного закону визначає створення науково-методологічного центру з питань відстеження ГМО, тобто центру, на який покладено функції національної референтної лабораторії з визначення вмісту ГМО. Крім цього, має бути створена мережа випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО, яка повинна охоплювати державні лабораторії і може включати лабораторії приватні – однак лише ті, які будуть взаємодіяти між собою, створюючи мережу, підпорядковану уніфікованим правилам. А це значить, що ці правила дозволятимуть лабораторіям узгоджувати і впроваджувати методики, проводити цикли взаємоперевірок точності визначених результатів.

Згодом буде встановлюватися відповідність цих лабораторій і визначатиметься можливість їх залучення до нової мережі. Така мережа лабораторій характерна не тільки для України. Це цивілізований шлях для багатьох країн і груп країн, зокрема, ЄС, який у цьому плані є для нас взірцем.

«Голос Столиці»: Скільки коштуватиме створення такої лабораторії і хто за це буде платити?

Ярослав Блюм: Я не раз казав, що дуже часто ми хочемо у своїй державі вирішувати якісь питання, нічого не вклавши. Коли уряд приймає рішення, то говорять, що немає додаткових коштів ні на що. Однак треба розуміти, що будь-який технологічний супровід потребує коштів. Але в даному випадку мова не йде про створення якихось структур, у які потрібно вкладати величезні кошти за рахунок держбюджету. Мова йде про підтримання самого технологічного процесу. Ці лабораторії вже існують в Україні і на них вже витрачаються гроші з бюджету. Тому створення мережі покликано зменшити обсяг витрат споживачів на визначення вмісту ГМО у різних продуктах.

До слова, в Україні заборонені до продажу продукти харчування із вмістом генетично модифікованих організмів понад 0,9%, або виготовлені з сільгосппродукції із вмістом ГМО більше 0,9%, якщо на таких продуктах немає відповідного напису.

Джерело: http://newsradio.com.ua

Украинское правительство создает сеть испытательных лабораторий, в которых будет определяться содержание ГМО в продуктах