Невидима небезпека, або чому варто зробити своєчасний аналіз повітря в приміщенні

Чому у квартирі з’явився неприємний запах? Яка причина швидкої втоми, мігреней як на робочому місці, так і вдома? Найпершою здогадкою є те, що речовини, які викликають подібні симптоми, знаходяться саме в повітрі приміщення. Звісно, більшість із нас в курсі про ризики виділення формальдегіду в повітря та про його шкідливий вплив на організм людини. Однак серед подібних за будовою карбонільних сполук є речовини, що в значно менших концентраціях викликають подібні симптоми.

Небезпечні сполуки в повітрі житлового приміщення

Часто буває так, що, придбавши нове помешкання, господарі надто зайняті переїздом і не зважають на запах свого нового житла. Іноді вважається, що це так званий запах нового чистого помешкання, який залишився після свіжого ремонту. Однак мало хто звертає увагу на те, що навіть через кілька місяців він нікуди не зникає. Часто причиною такої неуважності є ейфорія від придбання житла та поступове звикання до різноманітних запахів у ньому. Через деякий час у господарів погіршується самопочуття, яке може проявлятися сильними головними болями, хронічною втомою, розладами уваги, депресією тощо. Якщо подібна симптоматика набула систематичного прояву, варто замислитись про її ймовірні причини. Адже однією з них може бути якість повітря в помешканні.

1444371200_kak-spastis-ot-golovnoj-boli

http://xvatit.com/uploads/posts/2015-10/1444371200_kak-spastis-ot-golovnoj-boli.jpg

Не так давно було встановлено, що в повітрі житлового приміщення може міститися до 70 різних хімічних сполук, які можуть бути небезпечними для здоров’я та життя людини. До них можна віднести ацетон, диметиламін, сірководень, фенол, оцтову кислоту, крезол, бензол, гексан, бутан, етилену оксид, вініл хлорид, бутадієн, хінолін, аміак, формальдегід, чадний газ (СО), поверхнево-активні речовини (ПАР) миючих засобів, препарати побутової хімії – інсектициди, лаки, дезодоранти тощо.

На додачу до всього більшість житлових і громадських приміщень в Україні недостатньо ізольовані від зовнішнього повітря. Це означає, що в них містяться різноманітні забруднювачі повітря. Наприклад, відомо, що у квартирах, розташованих на нижніх поверхах і орієнтованих вікнами на транспортні магістралі, у повітрі ідентифікуються дуже високі концентрації пилу та інших шкідливих речовин.

Токсичні сполуки будівельних матеріалів

Навіть якщо Вам пощастило і Ваше приміщення має добру ізоляцію, це ще не гарантує Вам цілковитої безпеки. Так, останнім часом у багатьох країнах світу значна увага приділяється проблемі забруднення повітря формальдегідом, хлорорганічними та іншими сполуками, що безпосередньо містяться в будівельних матеріалах і поступово виділяються у повітря, яким Ви дихаєте. Відомо, що синтетичні полімерні матеріали виділяють більше 40 різних сполук, які є алергенами, 60 % з них надають сенсибілізуючої дії. Варто наголосити, що навіть незначна концентрація токсичних хімічних речовин, що виділяються з таких полімерних матеріалів, може спричинити значні порушення в роботі систем органів організму людини. Деякі з таких речовини можуть нести канцерогенний ефект, тобто викликати розвиток онкологічних захворювань. Натомість деякі володіють мутагенною активністю і є дуже небезпечними, особливо для вагітних жінок, оскільки можуть спричинити аномалії розвитку плоду.

Своєчасний аналіз повітря – запорука Вашої безпеки та спокою

З огляду на цю колосальну проблему доцільним виглядає лабораторне дослідження якості повітря житлового приміщення та робочої зони. Так, наприклад, нещодавно до Науково-сервісної фірми «ОТАВА» звернулася приватна особа, яка замовила перевірку якості повітря нової квартири. Метою проведення цього дослідження було визначення вмісту в повітрі помешкання формальдегіду, ацетальдегіду, ацетону, бензальдегіду, циклогексанону та диетилкетону.

Варто сказати, що методика, яку застосовують фахівці цієї компанії, є унікальною, і не кожна лабораторія спроможна здійснити подібний аналіз. Методика вимірювання кількісного вмісту карбонільних сполук у повітрі, що пропонується аналітичною лабораторією ОТАВИ, охоплює ряд типових для повітря Києва та Київської області забрудників повітря. Серед сполук карбонільної природи було виділено формальдегід, оцтовий альдегід, ацетон, бензальдегід, диетилкетон та циклогексанон.

Основною перевагою методу над іншими, зокрема тест-трубками, методом барботування з подальшим титриметричним чи фотометричним визначенням, є висока селективність. Продукти взаємодії карбонільних сполук повітря з органічним модифікатором виявляються окремо після розділення суміші методом рідинної хроматографії. Ідентифікація сполук відбувається за часом утримування, а вміст за інтенсивністю поглинання в УФ-спектрі.

Метод характеризується високою точністю і відтворюваністю результатів, що контролюється шляхом паралельного дослідження стандартних розчинів альдегідів та кетонів.

Межі виявлення і кількісного визначення методу на 2-4 порядки менші за ГДК, встановлені українським законодавством для різних карбонільних сполук у повітрі, та, відповідно, значно менші за межі виявлення фотометричного чи титриметричного вимірювання.

Таким чином, у результаті проведеного лабораторного дослідження фахівцями ОТАВИ було встановлено, що рівень забруднення повітря дослідженого приміщення ацетальдегідом на момент пробовідбору перевищував гранично допустиму концентрацію (ГДК), встановлену українським законодавством.

Отже, своєчасний лабораторний аналіз повітря приміщення може вберегти Вас від невидимої небезпеки. Тому радимо Вам не зволікати і вже зараз замовити дослідження складу повітря закритого приміщення.