Воднева вода: черговий фейк чи життєдайна сила?

Ще недавно ми читали про живу та мертву воду, а тепер у всіх на слуху воднева вода. Що ж це: новий фетиш, вдалий хід маркетологів чи лікувальний засіб? З’ясуємо, що таке воднева вода і чи справді вона краще очищеної або водопровідної.

Що таке воднева вода?

У кожній молекулі води є два атоми водню та один кисню (Н2О). Воднева вода – це просто вода, в яку якимось чином додали газоподібний водень. Способів може бути декілька. Деякі компанії спеціалізуються на виготовленні й продажу вже готового газованого напою, інші продають прилади для виготовлення водневої води в домашніх умовах. В інтернеті також можна придбати спеціальні таблетки, які додають у звичайну або газовану воду. Та чи варто докладати стільки зусиль, щоб видозмінити воду?

Чи є користь від водневої води?

На думку доктора Перріконе, вживання водневої води уповільнює процес старіння, прискорює відновлення м’язів після тренування, сприятливо впливає на шкіру, надає організму більше енергії. У різних джерелах навіть наводиться подібне наукове пояснення такого феномена. Окислювальний стрес – це циклічний процес утворення вільних радикалів. Оптимальна кількість вільних радикалів необхідна організму для збереження імунітету. При їх надмірності порушується цілісність клітини, що призводить до її загибелі. Водень взаємодіє із «зайвими» вільними радикалами і таким чином зменшує окислювальний стрес. 

Доктор Перріконе, який зробив собі ім’я на модній системі харчування, стверджує, що газоподібний водень діє як протизапальний засіб і має антиоксидантні властивості. Однак слів навіть іменитого дієтолога недостатньо. Суспільству потрібно надати результати медичного тестування водневої води на людях.

Що відомо про результати медичних досліджень?

В науковому виданні «Research in Sport Medicine» були опубліковані результати досліджень 52 здорових молодих людей, які активно займаються спортом. 26 із них вживали по 2 літри водневої води на день, у той час як представники контрольної групи пили звичайну воду. Відомо, що в процесі посилених тренувань в організмі спортсменів підвищується кислотність плазми, що не особливо добре. Позитивним впливом водневої води стало те, що при вживанні протягом 14 днів у піддослідних збільшилася лужність артеріальної крові. Результати досліджень підтвердили, що воднева вода має лужні властивості та може бути використана при лікуванні ацидозу.

Повідомлялося, що після вживання водневої води у професіональних спортсменів-чоловіків знижується в’язкість плазми, що сприяє ефективному лікуванню пошкоджених м’яких тканин. 

Також у 20 пацієнтів із метаболічним синдромом після 10-тижневого експерименту аналіз сироватки показав зниження рівня загального і ЛПНЩ-холестерину.

Чи можна однозначно стверджувати, що воднева вода корисна для здоров’я?

Отже, воднева вода пройшла медичне тестування на відносно невеликій групі людей. Встановлено, що у спортсменів незначно підвищується рН крові, а у хворих із метаболічним синдромом знижується рівень холестерину. Цікаво поставити запитання фахівцю: «А чи корисно всім пити лужну воду?» Терапевт Борис Скачко зазначає, що для кожного захворювання потрібна вода різної кислотності. І наводить такий приклад: якщо чоловік переніс інфаркт, то лужна вода для нього «може перетворитися на отруту». Самостійно лікуватися – небезпечно для здоров’я.

Тепер щодо омолодження шкіри.  Гаррі Голденберг, доктор медичних наук, лікар-практик факультету дерматології в медичній школі Ікана на горі Синай, стверджує: дарма, що водень є антиоксидантом, немає клінічних висновків, що він поглинається шкірою і покращує гідратацію.

Перерахуємо деякі недоліки водневої води:

  • Концентрація водню в насиченій воді швидко знижується до нормальної, що створює деякі незручності при застосуванні.
  • Обмежена кількість медичних експериментів не переконує, що застосування водневої води принесе користь більшості людей.
  • Немає даних про те, яку кількість води потрібно випити і яке саме дозування водню необхідне кожній конкретній людині.

Висновок.  Дослідження водневої води, що проводилися на спортсменах, дали багатообіцяючі, але суперечливі результати, що дає змогу експертам скептично ставиться до її реальної користі.  Варто також звернути увагу на те, що ентузіазм доктора Перріконе викликаний початком виробництва в Америці власного продукту, а саме водневої води.

Яку воду краще пити – водневу або водопровідну?

Певна користь від водневої води є.  Вона допомагає знизити м’язову втому у здорових людей після фізичних навантажень.  Але невідомо, для якої групи людей рекомендується її вживання і яка концентрація водню необхідна.  

Отже, висновок такий: 

  1. Ризиковано вкладати гроші в недостатньо вивчений продукт.
  2. Для власного здоров’я краще пити чисту воду, а як антиоксиданти їсти фрукти й овочі.  

Для гарантії якості води можна замовити в спеціалізованій лабораторії хімічний аналіз води і хімічний аналіз харчових продуктів.