Як самостійно перевірити полуницю на нітрати?

клубника нитраты тест

Полуниця входить до десятки кращих фруктів та овочів за антиоксидантною здатністю.

  • Науковці довели, що ягоди полуниці мають хіміопрофілактичний ефект при раку, головним чином, шлунково-кишкового тракту, молочної залози і, меншою мірою, печінки, передміхурової та підшлункової залози й легенів.
  • Високий вміст поліфенолів у цій ягоді знижує ризик серцево-судинних захворювань і знижує кров’яний тиск.
  • Завдяки високому вмісту клітковини й низькому глікемічному індексу полуниця може регулювати рівень цукру в крові.
  • Ця ягода багата на поживні речовини, зокрема на фолієву кислоту, яка особливо необхідна вагітним жінкам.
  • Найбільше в полуниці калію та вітаміну С (наприклад, у 166 г свіжої ягоди їх 254 і 97,6 мг відповідно).

Але полуниця може бути небезпечною для людей, чиї нирки недостатньо функціональні та не можуть видаляти надлишок калію з крові.

Також треба мати на увазі, що деякі препарати, що використовуються при лікуванні хвороб серця і гіпертонії, можуть підвищувати рівень калію. Якщо вживати багато полуниці, то можна викликати гіперкаліємію. Хворим людям краще проконсультуватися з лікарем, перш ніж захоплюватися «полуничною» дієтою.

Чому потрібен аналіз полуниці на нітрати?

Більше ніж калій, здоров’ю людини загрожують надлишки хімікатів в овочах і фруктах. Щоб отримати ранній урожай, деякі фермери підсипають у ґрунт надмірну кількість азотних добрив. Як наслідок, у перших ягодах накопичуються нітрати.

У 2017 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала полуницю найбруднішим продуктом. Ця ягода посіла перше місце в списку продуктів, що найбільш забруднені пестицидами.

На жаль, в полуниці збирається найбільше токсичних речовин. Вони негативно впливають на репродуктивну, імунну й нервову системи людини, а також збільшують ризик розвитку раку та інших хвороб.

В Україні для полуниці законодавчо не встановлена гранично допустима концентрація азотних сполук. Споживачеві самому потрібно хвилюватися про своє здоров’я і власноруч проводити аналіз на нітрати. Задля безпечності фахівці рекомендують орієнтуватися на ГДК для фруктів – 60 мг/кг.

Як визначити нітрати в полуниці?

Найшвидший і найпростіший спосіб перевірити вміст нітратів у полуниці – скористатися експрес-тестом на нітрати «YOCHEM». Достатньо прикласти тест-смужку до розрізаної або розчавленої полуниці й потримати 1 хвилину. Після цього слід звірити колір смужки зі зразками забарвлення контрольної шкали. Таким чином можна дізнатися про рівень нітратів у полуниці.

Ще один спосіб вимірювання нітратів у полуниці – за допомогою спеціальних приладів – нітратомірів. Але не всім нітратомірам, представленим на українському ринку, варто довіряти. Особливо нітратомірам СОЕКС. Замість визначення нітратів в овочах та фруктах, ці тестери на нітрати вимірюють вміст солі. Докладніше про це читайте в статті «Тестери на нітрати: корисна новинка чи шахрайство?».

Досить добре зарекомендували себе японські нітратоміри «HORIBA». З їх допомогою можна визначити в продуктах концентрацію нітрат-іонів і нітрат-азоту.

Найбільш точно визначити нітрати в овочах і фруктах можна тільки шляхом лабораторного хімічного аналізу. До того ж фахівці лабораторії можуть провести не тільки аналіз на нітрати, а й повний скринінг продукту на вміст корисних поживних речовин та отрутохімікатів.