Чи потрібні Україні власні ліки для боротьби з туберкульозом?

Телеканал «1+1» показав короткий відеосюжет з промовистою назвою «Українські вчені відкрили новий спосіб боротьби з туберкульозом». І відразу професор Михайло Тукало, що давав у цьому сюжеті інтерв’ю про розробку українських учених, почав отримувати десятками листи від хворих на сухоти. Повністю мовою оригіналу подаю текст одного такого листа:

«Здравствуйте!

Сразу хочу попросить прощение за беспокойство, т.к. подобных писем Вы, наверное, получили огромное количество.

Меня зовут Екатерина, мне 32 года. Уже 6-й месяц прохожу лечение в Институте фтизиатрии и пульмонологии им. Яновского. Мультирезистентный туберкулёз лёгких (версия врачей – спровоцировали роды), сопутствующая патология – бронхоэктатическая болезнь, двухсторонний процесс. На днях вышел сюжет по 1+1 о новом антибиотике. От фразы о том, что наше Министерство охраны здоровья Вашим изобретением не заинтересовалось, опускаются руки. Уже полгода принимаю 5-6 препаратов ежедневно, но палочка в посеве мокроты регулярно высеивается. Чем дальше, тем страшнее. Хочется жить. Очень хотелось бы хоть что-то узнать о препарате (когда и возможно ли его купить). Или, возможно, будут набирать группы людей для исследований с новым препаратом, согласна на участие. Спасибо».

туберкульозЗ хвороби бідних країн туберкульоз за останні роки перетворився на одну з найнебезпечніших хвороб у світі та став серйозною соціальною проблемою. Згідно зі статистикою ВООЗ, сьогодні у світі від туберкульозу помирає більше людей молодого віку, ніж від будь-якої іншої інфекційної хвороби. Смертність від туберкульозу перевищує сумарну кількість смертей від СНІДу та малярії.

Одним словом, можна гарно харчуватися, жити в прекрасних побутових умовах в Конча-Заспі, щороку відпочивати на південному узбережжі Франції, але ймовірність захворіти на туберкульоз мати таку ж, як і в безхатченка, що харчується із сміттєвих контейнерів.

У світі кількість препаратів для лікування туберкульозу є незначною. Нараховується лише 15 ефективних протитуберкульозних засобів, до яких з часом у збудників туберкульозу виробляється стійкість.

Отже, сьогодні надзвичайно гострою проблемою при лікуванні туберкульозу є зростання резистентності (стійкості) туберкульозної палички Mycobacterium tuberculosis до протитуберкульозних препаратів. Вихід лише один – постійна розробка фармацевтичною індустрією нових ліків.

Отже,  важливим завданням сучасної науки є пошук принципово нових підходів та схем для розробки препаратів, до яких довго не розвивається стійкість у збудника туберкульозу.

імбгІнститут молекулярної біології і генетики НАН України (ІМБГ НАНУ) має значні здобутки в галузі розробки нових протитуберкульозних ліків із новими механізмами дії. Науковцями інституту у співпраці з ученими National Institute of Allergy and Infectious Diseases (США) було знайдено низку попередників ліків, що пригнічують ріст туберкульозної палички.

В ІМБГ НАНУ розробки нових ліків проти туберкульозу проводяться під керівництвом член.-кор. НАН України, д.б.н., проф. Михайла Тукала та д.х.н., проф. Сергія Ярмолюка. Результати досліджень українських науковців опубліковано в низці високоцитованих міжнародних журналів.

Нині дослідження наближаються до першої стадії клінічних досліджень – випробування на добровольцях. І таких добровольців в Україні, на превеликий жаль, дуже багато. Проте потрібна законодавча база та фінансова підтримка для переходу до клінічних досліджень.

Чинна Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз передбачає лише реформування системи надання протитуберкульозної допомоги, розширення можливостей лабораторної мережі з діагностики реформування, залучення громадських організацій до активної участі у протидії захворюванню на туберкульоз.

Важливою складовою програми, покликаної знизити рівень захворюваності населення України на туберкульоз, повинна бути розробка нових ефективних ліків в Україні.