Детоксикаційні ванни для ніг, або нове шарлатанство на основі «чудодійних» властивостей води

На ринку побутових електроприладів, у салонах краси і здоров’я з’явилися так звані детоксикаційні ванни для ніг.

Для пересічного споживача, не обтяженого ґрунтовними науковими знаннями або хоча б залишками шкільної освіти, дія таких приладів є просто фантастично вражаючою.

Ви занурюєте ступні у ванночку з водою, в якій розчинені спеціальні мила чи солі, ванночка починає працювати, і через кілька хвилин ви помічаєте разючі зміни у воді, що ополіскує ваші ноги.

masazna_vanicka_minutyЕфекти бувають різні. Інколи змінюється колір води – вона може позеленіти, пожовтіти чи побуріти. Інколи починають виділятися бульбашки газів або з’являються брудні плями на поверхні води.

Різноманітні комбінації моделей ванночки та використаних у ній розчинів дають різні й непередбачувані ефекти, але клієнт у будь-якому випадку передбачено може оцінити, як багато «шлаків» і «токсинів» виводиться з його організму.

Спостерігаючи за процесом та разючими змінами, що відбуваються у воді вашої ванночки, важко не повірити, що чудодійна вода у чудодійній ванночці вам не допомагає поліпшити самопочуття. Хоча реально вам допомагають позбутися лише власних грошей.

Після напруженого робочого дня дуже приємно попарити ступні в теплій воді, відчуваючи стимулююче поколювання, що викликане дією слабкого електричного струму. Але ж ванночка називається детоксикаційною, а не просто стимулюючою…

Іноді в рекламі подібних ванночок демонструють навіть фото клітин крові до і після процедури парення ніг, наголошуючи на більшій упорядкованісті цих клітин після процедури. Та не піддавайтеся обману! Автори цієї статті не знайшли підтвердження такої «впорядковуючої» дії в серйозних медичних журналах.

Ефективність дії таких ванночок доводять і різними неіснуючими приладами, що мають дивні назви, наприклад електродермальний скринер та ін. Окремо розглядати ці прилади не будемо, але варто зауважити, що вони не застосовуються в серйозних наукових дослідженнях.

Деякі рекламно-роз’яснювальні тексти про ванночки аж рясніють псевдонаукою, вражаючи свідомість довірливого споживача: «…Пристрій збалансовує енергетичні меридіани через біозарядження. Комплексні енергетичні поля пристрою через воду перепрофілюють енергетичне поле організму. Багато з переваг цього пристрою можна віднести до «перебалансування» енергетичних ліній організму, що дозволяє тілу функціонувати краще. Дія виявляється в очищенні від токсинів і нуклеїнових відходів як усередині клітин, так і зовні їх мембран…» Залишимо цей промотекст без коментарів.

Розглянемо розрекламовану дію ванночок більш-менш критично.

По-перше, будь-який фізіолог скаже Вам, що виведення з організму шкідливих речовин – це передусім функція нирок, а вже потім – пор шкіри.

По-друге, таке виведення ефективніше було б проводити з усієї поверхні шкіри, а не з її незначної частини.

По-третє, електрофоретична дія струму не розрізняє «хороших» і «поганих» молекул, відмінності у поведінці молекул під дією струму зумовлені масою та зарядом.

По-четверте, молекули більшості токсинів взагалі не заряджені. А якщо деякі токсини й мають заряд – то не всі однаковий, і якби це реально працювало, то одні з них під дією струму «виходили б» з організму, а інші, навпаки, «заглиблювалися».

По-п’яте, за невеликим винятком, усі справжні токсини зазвичай безбарвні. Тобто робота так званого детоксикатора – блеф, фальш, просто шоу для одного глядача.

Як реально працює детоксикаційна ванна для ніг?

Ноги занурюються у ванночку з водою, до якої додано солі та, можливо, декілька інших речовин. Слабкий струм пропускається між двома електродами, зануреними в ту ж посудину. Електроди можуть бути мідні, залізні, нікелеві або зі сплаву цих металів. Під час проходження струму відбувається електроліз водного розчину. Електроди частково розчиняються, утворюючи забарвлені розчини іонів – синього кольору (мідь), жовтого чи бурого (залізо), зеленого (нікель). Колір також може посилюватися деякими речовинами, введеними у ванну, які самі по собі безбарвні.

Бульбашки – це гази, які виділяються під час електролізу. Добре, якщо у ванночці так звана «англійська сіль» – сульфат магнію. Тоді виділятимуться водень і кисень, і єдина небезпека для вас – це вибухнути на власній кухні. А якщо використовувати звичайну кухонну сіль, хлорид натрію, то виділятимуться водень і дуже отруйний хлор. Хлор спричинює опіки слизових покриттів тіла і не лише… Будемо сподіватися, що на вас не чекає сумна доля французьких солдатів, проти яких у 1915 році хлор уперше був застосований як бойова отруйна речовина.

При використанні кухонної солі в розчині виробляється луг – гідроксид натрію. Дія лугу – омилення жирів і розм’якшення зроговілої шкіри. Проте цей корисний процес відбувається водночас з виділенням хлору. Електроліз «англійської солі» проходить без виділення хлору і без появи лугу.

Висновок про користь таких процедур нехай робить сам читач. Але автори переконані, що подібні процедури у спа-салонах найкраще очищають не організми клієнтів, а їхні гаманці.

Стаття підготовлена спеціалістами
аналітичної лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА»


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» проводить складні наукові аналізи для приватних підприємців, дрібних і середніх фірм. Як правило, ці аналізи не проводяться у звичайних аналітичних лабораторіях, оскільки вимагають вивчення англомовної наукової літератури, поєднання різнопланових біологічних і хімічних аналітичних методів, висококваліфікованого персоналу та дорогого в обслуговуванні обладнання.

ОТАВА пропонує:

  • визначення шкідливих органічних речовин у БАДах
  • визначення солей важких металів у воді, БАДах, продуктах харчування, людському волоссі
  • визначення складу солей як для звичайних ванн, так і для «детоксикаційних»
  • виявлення синтетичних (хімічних) компонентів у продуктах природного походження – чаях, сумішах для куріння, лікарських засобах рослинного походження

Науково-сервісна фірма «ОТАВА»
03680, м. Київ, вул. Акад. Заболотного, 150
тел.: (044) 221 72 30
e-mail: info@otava.ua
http://otava.ua