Домашні неулюбленці, або хто переможе у боротьбі за житло

Desktop2-001Якщо пересічного перехожого запитати про те, які небажані мешканці можуть бути у його домівці, найімовірніше, відповідь буде такою: «таргани» або «пацюки». Проте наші квартири заселена досить щільно. І не всі їхні мешканці сплачують за комунальні послуги.

Спробуємо пройти разом із середньостатистичним мешканцем міської квартири від дверей парадного, піднятися на поверх, зайти у власне житло або ж зазирнути в підвал.

За класифікацією Б. Клауснітцера, багатоквартирні будинки належать до періодично опалюваних приміщень. Тут формуються специфічні умови: сухо, тепло. Субстрат для існування твердий: бетон. Почнемо із під’їзду.

Chrysoperlacarnea

Chrysoperlacarnea

Навесні на віконному склі та в рамах можна зустріти комаху із крупними зеленкуватими крилами Chrysoperlacarnea родини сітчастокрилі Neuroptera, які існували ще в мезозої. Частенько зимують у вікнах жуки-сонечка Coccinellidae. Із масовим встановленням та виготовленням металопластикових рам частка цих комах поменшала.

Цілком можливо зустріти хатню мишу Mus musculus або сірого пацюка Rattus norvegicus. Свої гнізда миша облаштовує в купах сміття на горищах, у підвалах та інших затишних місцях. Для будівництва підходять найрізноманітніші матеріали – папір, штучне волокно, шматки тканини. Джерела харчування поряд із людським житлом найрізноманітніші. Миші є переносниками збудників псевдотуберкульозу, везикулярного рикетсіозу, лептоспірозів, туляремії, чуми. Пацюки переносять чуму, туляремію, сказ, тиф, токсоплазмоз, рикетсіоз.

На горищі оселяються сизий голуб Columba livia, кільчаста горлиця Streptopelia decaocto, досить рідко кажани.

У самій квартирі на нас очікує велика група шкідників запасів, матеріалів, паразити людини і домашніх тварин.

З ліва на право: лусочниця Lepisma saccharinum, пиловий кліщ, та мешканець квіткових горщиків Collembola

З ліва на право: лусочниця Lepisma saccharinum, пиловий кліщ, та мешканець квіткових горщиків Collembola

Лусочниця Lepisma saccharinum живиться вуглеводами, які знаходить у старому ганчір’ї та клеї.

Кліщі – мешканці домашнього пилу і причина інгаляційних алергій. Їх у ліжках і м’яких меблях до 35 видів.

У квіткових горщиках оселяються стрибучі ногохвістки різних видів (Collembola) та шкідники самих рослин: біолокрилки, щитівки, коккциди.

У пустотах холодильника із внутрішнього боку дверцят ховаються руді таргани і мурашки.

Коморний довгоносик

Коморний довгоносик

Кухонні шафки із борошном, крупами та сухофруктами обирають коморний довгоносик, рисовий довгоносик, великий і малий борошнистий хрущак, сурінамський борошноїд, горіхова зернівка, коморна вогнівка.

Платяна міль Teniola bisseliella полює за вовняними речами. Останнім часом частка її в оселях знизилася, оскільки в одязі використовують все більше синтетичних матеріалів.

Жуки-шкіроїди Dermesteshaemorroidales, Trogoderma angustum, Anthrenus scrophulariae можуть перетворити на порох документи, вироби із вовни, хутра, шкіри, ентомологічні колекції та ін. Документи і м’які меблі можуть заселяти також сіноїди (Psocoptera).

Жуки-шкіроїди Dermesteshaemorroidales, Trogoderma angustum, Anthrenus scrophulariae

Жуки-шкіроїди Dermesteshaemorroidales, Trogoderma angustum, Anthrenus scrophulariae

Дерев’яні меблі ушкоджуються жуком – домовим вусачем (Cerambycidae) і точильниками (Anobiidae), хоча сучасні проклеєні матеріали із ДСП для них неапетитні.

Улітку надокучають мухи: сірі родини Sacrophagidae, дрібніші сірі Muscidae та зелені родини Lucilidae. Останні більш небезпечні, оскільки є переносниками збудників шлунково-кишкових інфекцій.

Залишені рештки продуктів стануть субстратом для розвитку нових личинок мух. У 1981 році було проведено оригінальне дослідження (Münzel) щодо того, яким м’ясним продуктам мухи надають перевагу при відкладанні яєць. На першому місці виявилася солонина (натуральне м’ясо в розсолі), на останньому – копчена шинка. То чи варто бавити себе такими продуктами?

Комарі розвиваються у підвалі в калюжах теплої води труб центрального опалення. Личинки Culex pipienspipiens розвиваються у підвалах, а дорослі комахи ласують городянами цілий рік, навіть узимку. У людини від укусів з’являється екзема, пухирі, кропивниця. Комарі переносять менінгіт (за участі птахів) та енцефаліт.

У підвалах також мешкають мухи, жуки-чорнотілки, туруни, стафіліни з вкороченими крилами. Ці комахи пов’язані із пліснявою. Якщо у підвалі зберігають овочі і фрукти, там з’являються мокриці, мушки-дрозофіли, горбатки, а також слимаки.

Фараонова мураха Monomorium pharaonis

Фараонова мураха Monomorium pharaonis

У приміщеннях, які постійно опалюються, частим гостем є фараонова мураха Monomorium pharaonis.

Ми лише поверхово розглянули можливі місця існування тварин-шкідників поряд із житлом людини. Так, багато сусідів нас оточує. Домашніх улюбленців і непроханих гостей. Хто переможе у боротьбі за житло?

Ми знову і знову продовжуємо боротися з цими шкідниками. А все тому, що ці бридкі істоти вже навчилися пристосовуватися до отрутохімікатів, якими їх десятиліттями знищували. Та й наявність вентиляційних каналів, сміттєпроводів і каналізації постійно провокує їх появу. Методи і засоби боротьби з ними постійно вдосконалюються, в наступних наших публікаціях ми розповімо, як краще, швидше і якісніше справлятися з цією проблемою.

Олена Безкровна,
кандидат біологічних наук,
доцент кафедри екології, природокористування та моніторингу довкілля,
Київський університет бізнесу та підприємництва,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»