Чи безпечний пил у наших оселях?

pylМабуть, пил прилітає із космосу. Він усюдисущий. Це ворог не лише домашньої господарки, а й будь-якого пересічного громадянина. Людину-візуала (яка переважно сприймає зорові образи) вигляд пилу ще й дратує. Пил дратує і кінестетика (людина, у якої переважає контактне сприйняття), який торкається запилюженої поверхні. Хіба що аудіал, який сприймає світ через звуки, може лишатися спокійним, але чи можливо це, коли звук улюбленої стереосистеми зіпсувався через пилюку? Шар пилу сприяє утворенню на поверхні електроприладів статичних струмів і погіршує їх роботу. А забитий пилом вентилятор комп’ютера? Життя сучасної людини неможливе без постійного контакту з електронікою.

Насправді 70 % пилу має природне походження. Це дрібні частинки зруйнованої породи, результат вивітрювання ґрунтів, лісових пожеж, виверження вулканів.

Пил утворюють мінеральні частинки (35 %), текстильні і паперові волокна (12 %), шкірні лусочки (19 %), квітковий пилок (7 %), частинки сажі й диму (3 %). Походження решти складників (24 %) невідоме.

Місця скупчення пилу: м’які меблі, килими, покривала і пледи, а також «важкодоступні» місця під ліжками, на карнизах, плінтусах, батареях тощо.

За розміром часток пил поділяють на крупнодисперсний, середнього розміру, дрібнодисперсний. Чим дрібніший пил, тим більше його потрапляє із повітрям у дихальні шляхи людини. Осідання пилу в легенях викликає симптоми, подібні до дії тютюнового диму і смол.

Основний прояв шкідливого впливу пилу – це алергії. У відповідь на подразнення слизової оболонки незнайомим агентом розпочинається сенсибілізація організму. Алергічні риніти, сінна лихоманка, синусити, атопічний дерматит, запалення повік – блефарит і навіть аутизм – ось стислий перелік проявів роботи імунної системи, «солдати» якої починають боротися із головнокомандуючим – організмом.

Пил є окремим середовищем існування численних живих організмів. Це понад 150 видів пилових кліщів, які живляться часточками епідермісу (а його людина втрачає 5 г за добу). Найнебезпечнішими є види Dermatophagoides farinae і Dermatophagoides pteronyssinus. Комфортно себе почувають спори цвільових грибків. У книжковому пилі оселяються хижі псевдоскорпіони, а у пилі ванної кімнати – лусочниці Lepisma saccharinum. На батареях комфортно почувають себе яйця гельмінтів, на підлозі й меблях – бактерії та їхні спори, збудники найрізноманітніших захворювань. Причепившись до пилинки за рахунок сил адгезії, мігрують також і віруси.

Увесь цей «зоопарк» невидимих нашому оку мешканців завдає шкоди здоров’ю. Мешканці пилу не менш шкодочинні, ніж він сам. Алергію викликає не так пил, як мікроскопічні кліщі – його мешканці. Перелік збудників захворювань не потребує коментарів.

Найкращий спосіб боротьби з пилом – звичайно ж, вологе прибирання. Давніми ворогами пилу є волога ганчірка і щітка. Пилосмок із водним резервуаром успішно подолає поставлене завдання, навіть модель економічного класу. Допоможе в такій боротьбі і зволожувач повітря.

Постільну білизну, портьєри й килими необхідно обробляти гарячою парою. Не варто розміщувати книжкові полиці у кімнаті, де є малюк. Квіти вбирають значну частину пилу на споді листків, їх треба регулярно очищувати.

Кожне помешкання унікальне, склад пилу визначається особливістю його розташування, близькістю промислових підприємств і автомагістралей, типом забудови, наявністю меблів у квартирі та безліччю інших факторів, що на перший погляд не помітні.

Чи безпечний пил в наших оселях? Чи достатньо рутинного прибирання для комфортного існування родини? Сучасний городянин, який дбає про якість життя, повинен обов’язково цікавитися цим.

Чистота – запорука здоров’я. Це не даремні слова. У чистій хаті немає ані пилинки. І підступних квартирантів також.

Олена Безкровна,
кандидат біологічних наук,
доцент кафедри екології, природокористування та моніторингу довкілля,
Київський університет бізнесу та підприємництва,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» пропонує унікальну для України послугу з визначення якості повітря в приміщенніПід час аналізу повітря у квартирі фахівці визначають увесь спектр шкідливих органічних речовин:

  • понад 400 летких органічних речовин, які є типовими забрудниками домашнього повітря (у тому числі й фенол);
  • понад 500 000 органічних речовин, які можуть бути ідентифіковані за базами мас-спектрів Національного інституту стандартів та технології США.