Декілька фактів про аміак

Що таке аміак?

Аміак (NH3) – один з найбільш поширених промислових хімікатів, що використовується в промисловості та торгівлі. Також аміак постійно утворюється в усіх органах і тканинах людського організму. Він є незамінним у багатьох біологічних процесах і слугує попередником для утворення амінокислот та синтезу нуклеотидів. У природі аміак утворюється при розкладанні азотовмісних органічних сполук.

Деякі хімічні та фізичні властивості аміаку:

  • за кімнатної температури аміак – подразливий газ без кольору з гострим задушливим запахом
  • у чистому вигляді відомий як безводний аміак, гігроскопічний (легко вбирає вологу)
  • має лужні властивості, їдкий
  • легко розчиняється у воді
  • легко стискається та утворює прозору рідину під тиском 

Де використовується аміак?

Близько 80 % аміаку, що виробляється промисловістю, використовується в сільському господарстві як добриво. Аміак використовують також у холодильних установках, для очищення водного приладдя, у виробництві пластику, вибухових речовин, текстилю, пестицидів, барвників та інших хімічних речовин. Він міститься в багатьох побутових і промислових миючих розчинах. Побутові засоби, що містять аміак, виготовляються з додаванням 5-10 % аміаку, концентрація аміаку в промислових розчинах вище – 25 %, що робить їх їдкими. 

Як аміак впливає на людський організм?

Більшість людей контактують з аміаком, вдихаючи його як газ чи випари. Оскільки аміак існує в природі та наявний у миючих засобах, вони можуть бути його джерелами. Широке використання аміаку в сільськогосподарських і промислових районах також означає, що підвищення його концентрації в повітрі може відбутися під час випадкових викидів або навмисних терактів.

Безводний газоподібний аміак легший за повітря і тому високо підіймається, тож загалом він розсіюється і не накопичується в низинах. Однак за наявності сирості (підвищена відносна вологість) зріджений безводний аміак формує випари, що важчі за повітря. Ці випари можуть розноситися над поверхнею землі або над низинами. 

Як діє аміак?

Аміак починає взаємодіяти відразу після контакту з вологою на поверхні шкіри, очей, рота, дихальних шляхів та частково слизових поверхонь і формує дуже їдкий гідроксид амонію. Гідроксид амонію спричиняє некроз тканин через порушення клітинних мембран, що веде до руйнування клітин. Як тільки протеїн і клітини розпадаються, вода витягується в результаті запальної реакції, що призводить до подальшого пошкодження. 

Які симптоми отруєння аміаком?

Дихання. Аміак подразливий та їдкий. Контакт з аміаком високої концентрації в повітрі призводить до печіння в носі, горлі і дихальних шляхах. Це може спричинити бронхіолярний і альвеолярний набряк та ураження дихальних шляхів в результаті дихальної недостатності. Вдихання нижчої концентрації може спричинити кашель, подразнення носа та горла. Запах аміаку достатньо рано попереджає про його присутність, але аміак також веде до послаблення нюху, що знижує можливість помітити його в повітрі за низької концентрації.

Діти, що піддаються впливу такої ж кількості аміаку, як і дорослі, отримують більшу дозу, оскільки поверхня їхніх легенів відносно більша по відношенню до всього тіла. До того ж, вони можуть більше піддаватися впливу аміаку, адже вони низького зросту і знаходяться ближче до землі, де концентрація випарів вища. 

Контакт зі шкірою або очима. Контакт з низькою концентрацією аміаку в повітрі або рідинах може спричинити швидке подразнення очей або шкіри. Вищі концентрації аміаку можуть призвести до серйозних травм та опіків. Контакт із концентрованими аміаковими рідинами, такими як промислові миючі засоби, може спричинити корозійні пошкодження, включаючи опіки шкіри, ураження очей або сліпоту. Вищий ступінь ураження ока може не бути видимим протягом тижня після контакту. Контакт зі зрідженим аміаком може також спричинити відмороження. 

Вживання з їжею. Отримання високої концентрації аміаку через ковтання розчину з аміаком може призвести до ушкоджень рота, горла та шлунка. 

Як позбавитися негативного впливу аміаку?

Не існує протиотрути проти отруєння аміаком, але деяких спричинених ним наслідків можна позбутися. Після контакту з аміаком дуже важливо очистити шкіру й очі великою кількістю води. При тяжкому отруєнні обов’язкова госпіталізація. 

Чи допоможе лабораторний аналіз прийняти правильне рішення щодо лікування отруєння аміаком?

Лабораторні аналізи на аміак не допоможуть швидко прийняти рішення щодо лікування. Медичні тести можуть визначити аміак у крові або сечі. Однак через те, що аміак зазвичай присутній в організмі, результати цих тестів не можуть слугувати точними показниками отруєння. При легкому отруєнні аміак досить швидко виводиться з організму. Вплив високих концентрацій дуже токсичний і загалом надає достатню основу для постановки діагнозу.


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» пропонує унікальну для України послугу з визначення якості повітря в приміщенніПід час аналізу повітря у квартирі фахівці визначають увесь спектр шкідливих органічних речовин:

  • понад 400 летких органічних речовин, які є типовими забрудниками домашнього повітря (у тому числі й фенол);
  • понад 500 000 органічних речовин, які можуть бути ідентифіковані за базами мас-спектрів Національного інституту стандартів та технології США.