Меню
Провести експертизу земельної ділянки
Ділянка під забудову: як не купити екологічно забруднену землю
06.07.2016 Еколого-гігієнічна експертиза

Неправильне поводження з відходами, недбале господарювання, націленість промисловості на швидкі прибутки, а не на сталий розвиток, гонка озброєнь часів Радянського Союзу, економічна розруха та зубожіння підприємств, зокрема тих, які мали на своєму балансі токсичні відходи – все це призвело до того, що частина територій України фактично не придатні для проживання через забруднення ґрунту, повітря та води.

Але, що відбувається з такими забрудненими ділянками? Ні, їх у нашій країні не обносять колючим дротом і не вішають попереджувальні знаки «обережно, небезпечно для життя». На таких ділянках, часом через незнання, а іноді – через безвихідь, живуть люди, вирощують городину, будують житлові будинки та офісні центри, такі забруднені земельні ділянки виставляють на продаж під забудову або ж здають в оренду під ведення сільського господарства. Іноді мешканці таких територій роками отруюють себе та навіть не здогадуються про те, що причиною поганого самопочуття, хронічних захворювань та загального безсилля могло стати екологічне забруднення ґрунтів, повітря чи води.

Отруту на продаж: на ділянці під забудову визначення важких металів у ґрунті показало значні перевищення

Так, нещодавно на продаж на Сході України виставили земельну ділянку забруднену важкими металами та компонентом ракетного палива «Меланж». Ділянку, у сільській місцевості, неподалік від обласного центру, продавали під забудову. Майбутній власник планував на чималій території не лише збудувати житловий будинок але і висадити під вікнами будинку сад із фруктовими деревами. Коли з’ясувалося, що неподалік від ділянки знаходилися військові склади, на яких зберігали компонент ракетного палива «Меланж», майбутній власник вирішив перестрахуватися. Чоловік звернувся до спеціалізованої хімічної лабораторії Науково-сервісної компанії «Отава». Коли науковці провели хімічний аналіз ґрунту, з’ясувалося: земля забруднена не лише компонентами ракетного палива «Меланж», але і важкими металами. У ході аналізу ґрунту на визначення важких металів з’ясувалося – гранично допустимі концентрації були перевищенні по вмісту таких речовин у землі миш’яку, хрому, міді, свинцю та кадмію. Мало місце також точкове забруднення ґрунту компонентом ракетного палива «Меланж».

Довідка: «Меланж» (IRFNA,на складах Міністерства оборони цей окисник знаходився під маркою АК-20К) – складна суміш надзвичайно активних хімічних речовин, що використовують як окисник ракетного палива. Високотоксична, гігроскопічна, легко випаровується. Складається з азотної кислоти, тетроксиду азоту, різноманітних додатків. Значні обсяги суміші залишилися на військових складах України після розвалу Радянського Союзу. Суміш використовували для балістичних ракет в СРСР та Китаї. Значна кількість цієї речовини була виготовлена під час гонки озброєнь. Після розвалу СРСР бази ракетних комплексів були розформовані. Паливо зберігали у цистернах, часто неналежної якості. Видання Дзеркало Тижня подає витяг із звіту офіційної експертизи в 2001 році на замовлення Міністерства оборони України: «В результаті проведеної роботи визначено понаднормові забруднення на кожному із складів зберігання компонентів ракетного палива. Існуючі на складах випари компонентів ракетного палива в сотні і тисячі разів перевищують максимально допустиму концентрацію для населених пунктів». Основні склади в Україні непридатного для використання компоненту «Меланж» були утилізовані в 2014 році за сприяння ОБСЄ.

Не лише «Меланж» та військові: що найчастіше стає причиною забруднення ґрунту

Описаний вище випадок – не виняток. Внаслідок діяльності людини у попередні роки забруднені ґрунти та вода можуть стати причиною отруєння людей навіть через десятки років. Серед найпоширеніших причин забруднення – діяльність підприємств важкої промисловості, санкціоновані чи несанкціоновані місця складування промислових чи побутових відходів, склади хімічних речовин, зокрема, склади отрутохімікатів (пестицидів та гербіцидів), діючі та колишні військові території, лінії електропередач, потужні радіолокаційні системи та базові станції мобільного зв’язку, що можуть стати причиною електромагнітного випромінювання.

Ще один із прикладів, коли заміське житло ледь не збудували на земельній ділянці із значним забрудненням трапився на Київщині: під час земельних робіт у ході будівництва робітники виявили мішки із невідомою речовиною із різким хімічним запахом. Хімічний аналіз ґрунту, проведення якого замовили власники ділянки під забудову показав забруднення сумішшю пестицидів – атразину (близько 70 %), симазину (близько 20 %) і третбутилазину (близько 10 %).

Купуючи земельну ділянку, ви напевно ретельно перевірите усі юридичні документи, або звернетеся до фахівця, що допоможе оцінити юридичні аспекти. Так само ретельно варто підійти і до оцінки екологічних ризиків.

Кілька правил, що допоможуть оцінити ризики при купівлі земельної ділянки

Якщо ви плануєте купувати ділянку під забудову чи для ведення бізнесу, або ж плануєте укласти угоду про довготривалу оренду землі – з’ясуйте, наскільки екологічно безпечна дана земля. Ось кілька кроків, що допоможуть оцінити ризики та з’ясувати, чи має місце забруднення ґрунту, повітря чи води на даній території.

  1. Обстежте ділянку та її околиці візуально – чи немає поблизу стихійних звалищ, промислових підприємств чи складів, базових станцій мобільного зв’язку, ліній електропередач. Спробуйте оцінити ризики. Скажімо, якщо поблизу підприємство легкої промисловості, що займається пошиттям одягу чи складанням техніки із вже готових комплектуючих, то навряд чи таке підприємство буде джерелом забруднення. Натомість, якщо йдеться про підприємство, що пов’язано із переробкою відходів, до прикладу, переробкою автомобільних акумуляторів, виробництвом ДСП плит, або про підприємство, що у своїй роботі вимагає спалювання великих обсягів палива – асфальтний завод, цементний завод, ТЕС – такі підприємства можуть становити загрозу навіть якщо знаходяться на доволі великих відстанях.
  2. «Загугліть». В Інтернеті можна знайти чимало корисної інформації про забруднення довкілля на певній території та основні фактори ризику пов’язані із цим. Також важливо, що на різноманітних форумах та у коментарях до статей можна знайти не лише офіційну інформацію, але і думки з цього приводу місцевих мешканців.
  3. Розпитайте про історію земельної ділянки місцевих мешканців. Найкраще для цього підійдуть люди похилого віку та ті, чиї рідні кілька поколінь проживають на даній території.
  4. Зверніться до державних органів із інформаційним запитом (СЕС та Державної екологічної інспекції). Запитайте інформацію про результати досліджень повітря, ґрунту та води у даному населеному пункті чи його околицях, а також про основні підприємства забрудники у даному регіоні. Згідно із законодавством України, офіційні органи зобов’язані надавати відповідь на інформаційні запити громадян у довільній формі. Інформаційний запит в офіційний орган можна подати як в усній (під час візиту чи по телефону), так і в письмовій формі (листом або електронним листом).
  5. Замовте еколого-гігієнічне дослідження. Нажаль, не завжди можливо виявити ознаки, що вказуватимуть на забруднення ґрунту, води чи повітря. Так, науковцями описаний випадок на території Росії, коли радіаційне забруднення було виявлено за сотні кілометрів від найближчого можливого джерела радіації. Як з’ясувалося у ході розслідування, причиною високого рівня радіації стали кажани, що прилетіли із забрудненої території, та оселилися на горищі будинку. Це лише один із безлічі доказів чи не найголовнішого постулату науки Екологія, що говорить: «усе пов’язано з усім». Відтак, навіть якщо земельна ділянка має цілком безпечну багатолітню історію, це не є 100% гарантією того, що вона не забруднена. Відтак, найбільш надійний спосіб переконатися у екологічній безпеці території – замовити комплексне наукове еколого-гігієнічне дослідження земельної ділянки у спеціалізованій науковій лабораторії, та переконатися, що Ваш заміський будинок дійсно безпечний та знаходиться на екологічно чистій території.
*