Леткі органічні сполуки у вашому будинку

Леткі органічні сполуки (ЛОС) – це велика група хімічних сполук, в основі яких лежить карбон. Вони можуть легко випаровуватися за кімнатної температури. Більшість людей здатні відчувати на запах високий рівень деяких ЛОС, проте здебільшого ЛОС не мають запаху взагалі.

У повсякденному житті використовуються тисячі різних хімікатів, які містять ЛОС. Це, зокрема, ацетон, бензин, етиленгліколь, метиленхлорид, перхлоретилен, толуол, ксилол та ін.

 Звідки з’являються ЛОС?

Більшість звичайних предметів у наших помешканнях виділяють ЛОС. Це можуть бути різноманітні матеріали (клеї, фарби, лаки, розчинники, вироби з дерева, меблі з фанери, ДСП, тканини на меблях, килими тощо), побутова хімія (освіжувачі повітря, засоби для чищення та дезінфекції), косметика і засоби гігієни, нафталін, нафтопродукти (мазут, газолін), вихлопні гази автомобіля. Також леткі органічні сполуки можуть випаровуватися під час готування їжі, хімічної чистки, куріння, у процесі використання неелектричних підігрівачів повітря, копіювальних апаратів тощо.

Дослідження показали, що рівень ЛОС у приміщеннях у 2-5 разів вищий, ніж надворі. Концентрація ЛОС у приміщеннях залежить від багатьох факторів, зокрема від:

 • кількості ЛОС у предметах використання
 • швидкості, з якою випаровуються певні ЛОС
 • обсягів повітря в приміщенні
 • рівня вентиляції
 • концентрації ЛОС надворі.

 Як впливають ЛОС на здоров’я?

Ризик для здоров’я від вдихання ЛОС залежить від того, як багато їх у повітрі, як довго та як часто ви дихаєте ними. Науковці виділяють два типи тривалості впливу ЛОС: короткочасний – декілька годин або днів – і довготривалий (хронічний) – роки або навіть усе життя.

Вдихання невеликої кількості ЛОС протягом тривалого часу може підвищити ризик виникнення проблем зі здоров’ям. Деякі дослідження стверджують, що ЛОС негативно впливають на людей, які хворіють на астму або є особливо чутливими до хімічних сполук.

ЛОС належать до групи хімічних сполук. Кожна хімічна сполука має власну токсичність і здатність впливати на здоров’я.

Зазвичай симптоми враження ЛОС такі:

при короткочасному впливі великої кількості ЛОС

 • подразнення очей, носа та горла
 • головний біль
 • нудота
 • запаморочення
 • погіршення симптомів астми

при довготривалому впливі

 • розвиток ракових пухлин
 • ураження печінки
 • ураження нирок і центральної нервової системи

Який рівень ЛОС безпечний?

Найкращий метод захисту здоров’я – зменшення в помешканні кількості предметів і матеріалів, що містять ЛОС. Якщо вам здається, що ви захворіли на хворобу, викликану ЛОС, усуньте джерела ЛОС з приміщення. Якщо симптоми хвороби залишаться, зверніться до лікаря.

Науковці Департаменту здоров’я Міннесоти (США) встановили значення ризику для здоров’я деяких ЛОС. Значення ризику – це рівень концентрації хімічних сполук або їх сумішей у повітрі, який навряд чи буде становити ризик або негативно впливати на здоров’я людей при довготривалому впливі.

Більшість досліджень проводили з окремими сполуками. Про вплив їхніх комбінацій відомо набагато менше. Оскільки токсичність кожної ЛОС різна, для ЛОС як групи немає визначеного безпечного рівня.

Чиєму здоров’ю ЛОС загрожують найбільше?

Більш вразливі до подразнень і хвороб, які можуть спричиняти ЛОС, люди, що мають проблеми з органами дихання (астматики), діти, люди похилого віку та люди з підвищеною чутливістю до хімікатів.

Як контролювати рівень ЛОС у будинку?

Виміряти загальний рівень кількості летких органічних сполук у приміщенні можна з допомогою спеціальних приладів, але це не вирішить проблеми із забрудненням повітря ЛОС. До того ж, такі прилади ще не набули широкого вжитку. Перший крок, який ви можете зробити самостійно замість вимірювання, – оглянути будинок і виявити звичайні джерела ЛОС. Проблематичними можуть бути нещодавно придбані предмети побуту та матеріали – килими, меблі, фарба, пластик чи електронні пристрої. Вони виділяють більше ЛОС.

Як тільки ви визначили можливі джерела ЛОС, можна перейти до другого кроку – зменшення впливу ЛОС. Якщо ви не можете самостійно визначити джерела, запросіть фахівців, що спеціалізуються на цьому. 

Як зменшити рівень ЛОС у будинку?

Найбільш ефективним буде позбутися предметів і матеріалів, що виділяють ЛОС. Якщо більшість із них виділяє ЛОС короткий проміжок часу, то буде забруднювати повітря й надалі.

Щоб зменшити вплив ЛОС, вам необхідно:

 1. Встановити контроль над джерелами ЛОС.

Зменшіть кількість або зовсім приберіть з помешкання предмети, що виділяють ЛОС. Купуйте такі предмети, які можуть виділяти ЛОС, в безпечності яких ви впевнені, і дотримуйтесь інструкції на упаковці. Приберіть з дому хімічні засоби, якими не користуєтесь, оскільки з деяких із них під час зберігання в закритих контейнерах у повітря приміщення можуть просочуватися ЛОС.

 1. Контролювати параметри клімату та забезпечувати доступ до приміщень свіжого повітря.

Можна покращити вентиляцію у помешканні, відчинивши двері та вікна, використовувати вентилятор, щоб збільшити кількість свіжого повітря. Підтримуйте температуру та вологість повітря настільки низькою, як тільки можливо. За теплої температури і високої вологості ЛОС виділяються найбільше.

Якщо є можливість, то робити ремонт найкраще, коли у помешканні нікого немає або коли можна забезпечити хорошу вентиляцію.

Отже, найбільш ефективний спосіб нормалізації рівня ЛОС у повітрі помешкання – зменшити кількість потенціальних джерел ЛОС та збільшити об’єм свіжого повітря в приміщеннях.


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» пропонує унікальну для України послугу із визначення якості повітря в приміщенні.

Під час аналізу повітря у квартирі фахівці визначають увесь спектр шкідливих органічних речовин:

– більш ніж 400 летких органічних речовин, які є типовими забрудниками домашнього повітря;

– близько 500 000 органічних речовин, які можуть бути ідентифіковані за базами мас-спектрів Національного інституту стандартів та технології США.