Небезпечні емігранти у наших квартирах: легіонелла, москіти та азійські тигрові комарі

«Мій дім – моя фортеця»… Саме там ми прагнемо заховатись від небезпек зовнішнього світу – втоми, надмірних вимог начальства, шуму та тисняви транспорту і т.д. А ви можете уявити, що ця фортеця – дуже небезпечне місце? Були випадки, коли члени сім’ї хворіли з незрозумілих причин. Після довгих і малоуспішних спроб лікування врешті-решт вдалося з’ясувати, що причини крилися саме в негараздах домашньої обстановки. Буває, що меблі, дорогі і задекларовані як «екологічно чисті», випаровують шкідливі речовини? або гігієнічні засоби токсичні і т.д. ЗМІ сповіщали про випадок, коли причиною хвороб і навіть смерті мешканців стала … радіоактивна бетонна плита у складі стіни будинку!

Усе вищезгадане можна характеризувати як «хімічну зброю», від якої страждають мешканці. Але, на жаль, наша «фортеця» цим не обмежується – у неї проти нас є ще й біологічна зброя. Це численні організми, що вселяються у наші домівки без нашої на те згоди і дозволу, знаходять тут сприятливі умови і розмножуються в небезпечно великих кількостях – так звані синантропи. Деякі є нашими супутниками споконвіку, відколи існує людство: це миші, пацюки, таргани, кліщі домашньої пилюки, павуки і багато інших. Деякі оселилися з нами не так давно, після того, як чергові досягнення технічного прогресу створили для них умови кращі, ніж вони мали в природі.

Такий мікроорганізм, як легіонелла, у природі живе в болотах, полюбляє застояну (непроточну) воду і тепло – там він плодиться у величезних кількостях. І тоді кондиціонер, бачок склоочисника у машині або система вентиляції починають виділяти специфічний запах, надзвичайно неприємний. Але це не найгірше, чого можна чекати від легіонелл. Значно гірше те, що із забрудненої води вони переселяються до легень і спричинюють тяжкі, такі, що важко лікуються, захворювання і в людей, і в домашніх тварин.

Завдяки процесам глобалізації, зокрема імпорту товарів із субтропічних та тропічних країн, у нас в помешканнях з’явились ще донедавна не бачені квартиранти: москіти й азійські тигрові комарі. Вони можуть переносити небезпечні захворювання, а виводитись здатні у всіх вологих місцях: ванній кімнаті, туалеті, акваріумі, вазонах… Як і наші «рідні» комарі.

Про шкоду, яку нам завдає інша, традиційна «живність» – пацюки, миші, таргани, кліщі домашньої пилюки – багато говорити не хочеться, – вона загальновідома: псування продуктів, забруднення приміщення, алергії і т. д. І навіть у найбільших природолюбів на цих істот не поширюється любов до всього живого.

Як же боротися із цими проблемами? Усе потруїти не вийде: можна отруїтись самим. Проте не слід впадати в паніку.

Слід згадати, що з нами проживають сусіди, яких багато хто не любить і боїться, – павуки. Саме вони є ворогами наших ворогів. Відповідно до законів природи, цим хижакам комашиного царства потрібно, щоб кількість здобичі в десятки, а то й у сотні разів перевищувала їх власну кількість. Тому павуків ніколи не буває занадто багато. Вони полюють на всіх, кого здатні утримати їх тенета, у тому числі й на інших павуків. У наших широтах у міських квартирах не буває отруйних павуків, тому об’єктивних причин їх боятись немає. Якщо ми замість того, щоб їх знищувати, придивимось до них та їхньої поведінки, то побачимо не менше цікавого, ніж у зоопарку.

Насамперед, вони красиві. Досконала, витончена форма ніжок, усього тільця, неяскраве, але вишукане забарвлення, незвичайна, не схожа на нашу, манера рухатись… Дивовижно, але ці дрібні істоти здатні зробити з павутини блок, щоб з його допомогою підняти на потрібну висоту занадто важку здобич. Автору доводилося спостерігати, як павук сповив павутиною занадто велику для себе муху, не втримав її, і здобич упала додолу. Просто витягти її нагору було йому не під силу, а на підлозі живитися він не хотів. Тоді павук на потрібній для себе висоті зробив «перекладину» з багатьох паралельно протягнутих павутинок, перебігаючи туди й назад між краєм дверей і одвірком. Потім він спустився донизу, прикріпив павутинку до здобичі, побіг нагору, перекинув цей «канат» через перекладину, знову спустився донизу і, чіпляючись задніми двома парами ніг за субстрат, почав передніми тягнути за «канат». Хвилин за двадцять він таки підняв здобич. Таке спостереження – чудовий сеанс зоотерапії в домашніх умовах. Недарма вбити павука здавна вважається поганою прикметою. Давайте до неї дослухатись.

На жаль, одними зусиллями павуків навряд чи вдасться обмежитись. Цей дуже короткий огляд природних небезпек, які чатують на нас у власній квартирі, дозволяє зробити висновок: насправді всім нашим помешканням просто необхідна діагностика їх стану відносно нашого здоров’я. Таку діагностику, або екологічний моніторинг житла, проводить Науково-сервісна фірма «ОТАВА». Кваліфіковані спеціалісти, озброєні сучасною апаратурою, виявлять небезпеки, про які ми навіть не здогадувались, або спростують наші побоювання. І якщо потрібно вжити невідкладних заходів для створення здорових умов життя – зроблять це в найкоротші терміни. І ми будемо спокійними за здоров’я своє і своїх близьких.

Валентина Мовчан,
кандидат біологічних наук,
доцент кафедри екології університету «Україна»,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»