Толуол у повітрі приміщень

Толуол – елемент з групи хімікатів, відомих як леткі органічні сполуки (ЛОС), що можуть виділятися як газ у повітря приміщення за кімнатної температури. Толуол впливає на людей у більшій мірі саме в приміщеннях. Це відбувається через те, що рівень толуолу в приміщенні вищий, ніж назовні, а також тому, що ми більшість часу проводимо в будинку.

Толуол зазвичай входить до складу бензину та проникає в будинок через автомобільні викиди або випари від пального, що зберігається в гаражі, дотичному до будинку, або просто поблизу нього. Толуол також часто використовується як розчинник і тому може надходити в повітря з предметів, що знаходяться в приміщенні: розчинники, фарби, силіконові герметики, гумові вироби, клеї, лаки, поліграфічні видання, шкіряні вироби, дезінфікуючі засоби. Толуол також присутній у тютюновому димі.

Як толуол впливає на здоров’я людини?

Вплив толуолу на людський організм залежить від його кількості в повітрі, тривалості контакту з ним та особистої чутливості людини до хімікату. Результати досліджень свідчать про те, що толуол може спричиняти подразнення очей, носу та горла, головний біль, запаморочення та відчуття сп’яніння в лабораторіях і на робочих місцях. Його також пов’язують і з неврологічними ефектами, у тому числі з погіршенням короткотривалої пам’яті, уваги та концентрації, сприйняття кольорів та звуків.

Толуол здебільшого сконцентрований на робочих місцях промислових підприємств. Рівні толуолу в більшості приватних помешкань набагато нижчі від рекомендованих. Отже, для жителів більшості приватних будинків існує зовсім невеликий ризик того, що вони знаходяться під впливом толуолу. Ця речовина може становити загрозу лише в тому випадку, якщо будинок розташований поблизу місць, забруднених відходами виробництва.

Як знизити рівень толуолу в будинку?

Хоча рівень толуолу в будинку швидше за все не становить ризику для здоров’я, основні джерела толуолу можуть забруднювати повітря іншими речовинами, такими як бензол і формальдегід. Ось декілька простих кроків, щоб зменшити вплив на людину всіх хімікатів загалом:

  • не дозволяйте палити в приміщенні
  • не тримайте автомобілі та інші машини з газовим мотором у гаражах, що дотичні до будинку, двері між будинком і гаражем тримайте зачиненими
  • зберігайте належним чином будь-яке пальне та інші палива, а краще взагалі не зберігайте бензин у будинку
  • використовуйте хімічні засоби згідно з інструкцією на упаковці та позбувайтеся тих, у яких вийшов строк придатності
  • посильте вентиляцію, відкриваючи вікна та двері, коли користуєтеся в приміщенні хімічними засобами

Який рівень толуолу небезпечний для помешкання?

Гранично допустима концентрація толуолу – 0,6 мг/м3.

Рівні толуолу в більшості приватних помешкань набагато нижчі, ніж зазначений. Так, середній рівень толуолу коливається від 0,0055 мг/м³ до 0,0247 мг/м³. Толуол не є проблемою для більшості будинків.

Вимірювання толуолу в повітрі приміщення рекомендується лише у виняткових випадках, зазвичай, коли проливається нафто- або толуоломістка речовина, і є вірогідність, що якість повітря погіршилася. Толуол із сильно забрудненого ґрунту або підземних вод може потрапляти до розташованих поблизу будинків через тріщини в корі землі та отвори у фундаменті.

Якщо відбір проб повітря на ЛОС проводиться в будинку, показник толуолу зазвичай буде вищий, ніж всі інші ЛОС (як бензол), але, як правило, набагато нижчий за допустимий максимум. При розгляді результатів тестування повітря слід брати до уваги окремі токсичні речовини. Як результат, вимірювання всіх ЛОС не є достатнім показником поточного ризику для здоров’я.

Якщо рівень толуолу виявився вищим за безпечний, Вам слід покращити вентиляцію та спробувати визначити й усунути джерело виділення речовини. Автомобільні вихлопи та випари від палива, що надходять з дотичних гаражів, – потенціальне джерело толуолу. Усуньте джерела (наприклад паливо, газ від газонокосарок або вентиляторів, машина на холостому ході) та опечатайте будь-які отвори між будинком і гаражем. Також можна спробувати провітрювати гараж знадвору та встановити вентиляційну систему, щоб гази виходили надвір, а не зосереджувалися в середині. Високий рівень толуолу може вказувати на сильне забруднення ґрунту або підземних вод.


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» пропонує унікальну для України послугу з визначення якості повітря в приміщенніПід час аналізу повітря у квартирі фахівці визначають увесь спектр шкідливих органічних речовин:

  • понад 400 летких органічних речовин, які є типовими забрудниками домашнього повітря (у тому числі й фенол);
  • понад 500 000 органічних речовин, які можуть бути ідентифіковані за базами мас-спектрів Національного інституту стандартів та технології США.