Меню
Як самостійно правильно виміряти та змінити температуру і вологість повітря в житловому приміщенні
22.09.2012 Еколого-гігієнічна експертиза

Існування людського організму залежить передусім від підтримання власної температури тіла, яка приблизно становить 37 °С. Будь-яке тривале підвищення або зниження її навіть на декілька градусів людський організм не в змозі переносити. Оскільки процеси, які відбуваються в нашому організмі, безперервно виробляють тепло і, як наслідок, це тепло повинно бути віддане навколишньому середовищу, то значення для організму температури повітря є вкрай важливим.

Для забезпечення теплового комфорту людини температура повітря в житлових приміщеннях по вертикалі та горизонталі повинна бути відносно рівномірною. У житлових приміщеннях найбільш оптимальною є температура повітря 18-20 °С, температура вище 24-25 °С чи нижче 16-15 °С вважається несприятливою та здатною порушувати теплову рівновагу організму.

При підвищеній температурі повітря можуть виникати несприятливі реакції зі сторони організму: головний біль, погане самопочуття, зниження уваги та координації рухів, зниження працездатності.

В умовах низької температури повітря може бути переохолодження організму внаслідок підсиленої тепловіддачі. Навіть короткотермінова холодова термічна дія може викликати рефлекторні реакції місцевого та загального характеру. Так, наприклад, охолодження ніг викликає зниження температури слизової оболонки носа та горла, що призводить до появи нежитю, кашлю, ангіни. В результаті дії холоду створюються передумови до виникнення та загострення захворювань органів дихання (риніт, бронхіт, плеврит, пневмонія), м’язово-суглобового апарату та периферичної нервової системи (міозит, міальгія, ревматизм, неврит, радикуліт). Хронічне охолодження організму знижує стійкість до інфекційних хвороб. Особливо шкідливі різкі перепади (зниження) температури, до яких організм не встигає налаштуватися, для осіб, які страждають вадами серця, хворобами нирок.

При еколого-гігієнічній оцінці температурних умов у житлі враховується температура стін, перепад температури по горизонталі та вертикалі приміщення. Допускається різниця в температурі по вертикалі не більше ніж 2-2,5 °С на кожний метр висоти і по горизонталі від зовнішньої стіни до протилежної внутрішньої – до 2 °С. Особливо важливим є зменшення температурної різниці у вертикальному напрямі, через те, що переохолодження ніг може призвести до переохолодження всього організму. Добові коливання температури при центральному опаленні житлових будинків не повинні перевищувати 3 °С.

Існують загальні правила до вимірювання температури повітря:

  • термометр для виміру температури повітря потрібно встановити так, щоб виключалася дія на нього сонячних променів, сильно нагрітих поверхонь (наприклад, кухонної плити, радіаторів опалення) та охолоджених предметів;
  • термометри підвішують на спеціальних штативах, не можна тримати їх у руках та близько нахилятися до них;
  • відлік і реєстрацію показників термометру проводять через 10 хв після того, як він був розміщений у досліджуваному місті;
  • під час визначення температурного режиму приміщення (житлової кімнати) температуру повітря вимірюють у горизонтальному та вертикальному напрямках.

Вимір у горизонтальному напрямку проводиться у трьох точках по діагональному перерізу приміщення (кімнати) від зовнішнього до внутрішнього (біля внутрішньої та зовнішньої стіни і в центрі приміщення) або в дев’яти точках (по кутках кімнати (приміщення), по середині всіх стін і в центрі приміщення). У вертикальному напрямку температуру визначають на рівні 0,1, 1,0 та 1,5 м від підлоги.

При вимірюванні температури повітря слід мати на увазі, що термометри, які продаються на «розкладках» і в супермаркетах, є неточними, точні термометри продаються в спеціалізованих магазинах і коштують у рази дорожче. Але і з цієї ситуації можна знайти вихід. Потрібно взяти «радянський» спиртовий термометр і щойно придбаний та опустити їх разом у посудину з холодною водою і через 5-10 хв записати показники. Потім поступово доливати гарячу воду і звіряти показники термометрів по всій шкалі, записуючи відповідні похибки до щойно придбаного термометра. Як показує практика, для дешевих електронних термометрів потрібно вводити похибку ±2 °С. Ураховуйте цю похибку для свого нового термометра і він вам послужить довго вірою та правдою.

Показником, який більш комплексно характеризує температуру повітря, є відносна вологість повітря. Нормальна відносна вологість повітря в житлових приміщеннях в залежності від температури повітря коливається від 30 до 60 %. За температури повітря 16-20 °С для людей, які знаходяться в стані спокою, оптимальною буде вологість 40-60 %; при температурі, що вище 20 °С або нижче 15 °С, оптимальна вологість повітря повинна бути 30-40 %.

У кімнаті, де знаходяться діти, батьки повинні забезпечити температуру повітря в межах 18-19 °С та відносну вологість повітря 50-70 % (чим сухіше буде повітря, яким дихає дитина, тим більша буде ймовірність розвитку алергій, дерматитів і пересихання слизових оболонок дихальних шляхів). При температурі повітря вище 25 °С і високій відносній вологості повітря відбувається перегрівання організму людини внаслідок утруднення віддачі тепла через випаровування води (поту) з поверхні шкіри, що призводить до погіршення самопочуття, відчуття важкості та задухи, зниженню працездатності.

Тривале перебування людей у приміщеннях з низькою температурою і високою вологістю призводить до зниження стійкості до простудних та інфекційних захворювань (ревматизм, туберкульоз, хвороби нирок). Для підтримання нормальної вологості повітря в приміщенні потрібно дотримуватися норм вентиляції і знати, яка є насправді відносна вологість повітря.

Відносну вологість повітря вимірюють за допомогою стаціонарного або аспіраційного психрометра. В домашніх умовах її зазвичай вимірюють стаціонарним психрометром, який можна придбати в аптечній (торгівельній) мережі. Щоб правильно виміряти вологість повітря, потрібно знати принцип дії психрометра. Стаціонарний психрометр складається з двох термометрів. Резервуар одного з них обгорнутий тканиною (батист або марля), кінець якої занурений у циліндр із дистильованою водою (можна брати і воду з-під крана але через деякий час власнику психрометра доведеться дуже довго вимивати циліндр психрометра). Відстань від верхнього краю циліндра до резервуара термометра повинна бути 3-4 см, щоб був вільний обмін повітря. Піднімаючись по тканині, вода випаровується і охолоджує вологий термометр. Через це вологий термометр показує нищу температуру, ніж сухий. Чим менша вологість повітря, тим більше випаровується вода і тим більшою буде різниця між вологим і сухим термометрами. Прилад розміщують на висоті 1,5 м від підлоги.

Показники сухого і вологого термометрів записують через 10-15 хв спостереження. Відносну вологість визначають за психрометричними таблицями (входять до набору до психрометра) на основі показників сухого і вологого термометрів. Зазвичай процедура вимірювання температури та відносної вологості повітря для людини без досвіду є складною, але при бажанні можна придбати електронний вимірювач температури і відносної вологості повітря.

Регулювати температуру та вологість повітря у житлових приміщеннях допомагають такі пристрої, як побутовий кондиціонер та зволожувачі повітря різних видів. Але часто буває так, що техніка виходить з ладу або її важко налаштувати на необхідні параметри, або сім’ї вона не по кишені. Та існують досить прості й дієві методи виходу з такої ситуації. Зазвичай люди, які живуть у квартирах, упродовж шести місяців на рік відчувають на собі дію опалювального сезону. Ця дія може бути двоякою. Якщо холодно – тут зрозуміло, що потрібні додаткові джерела теплової енергії, зазвичай електрообігрівачі. А якщо в квартирі жарко – що робити, як понизити температуру до нормальної 18-20 °С? Передусім потрібно закрити батареї опалення пінопластом, також не завадить встановити на батареї опалення регулятори температури. Для досягнення нормальної вологості повітря (40-60 %) у кімнаті потрібно проводити вологе прибирання, ставити таз із водою (акваріум з рибками), часто провітрювати приміщення і придбати стаціонарний психрометр для вимірювання вологості повітря.

Таким чином, знаючи основні параметри мікроклімату житла та способи його виміру і корекції, можна самому створювати у своєму помешканні комфортні температурні умови для проживання та відпочинку.

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» пропонує послугу «Загальна оцінка стану повітря і параметрів мікроклімату в приміщенні (вологість, температурний режим, індекс WBGT)»

*