Хімічний аналіз хни показав, що заявлена виробником «натуральна хна» містить в основному небезпечні для здоров’я синтетичні барвники

HennaНатуральна хна – косметичний продукт, що заробляв свою добру репутацію впродовж століть. Адже натуральна хна – це унікальний продукт, що фарбуючи, не лише не пошкоджує структуру волосся та шкіри, але й навпаки – робить їх більш здоровими.

Утім, сьогодні доброю славою хни активно користуються недобросовісні виробники. Хімічні аналізи хни, яку можна придбати сьогодні в українських крамницях показують, що в хімічному складі хни натуральний барвник лавсонії (рослини, з якої і виготовляють натуральну хну) може бути в мізерній кількості, або ж натурального барвника там може не виявитися взагалі. Натомість виробники додають до фарб синтетичні компоненти, які у складі ненатуральної хни для брів, волосся чи хни для розпису тіла можуть завдати серйозної шкоди для здоров’я споживачів.

nenaturelna-khna-dlia-briv.png.Нещодавно українська лабораторія Науково-сервісної компанії «ОТАВА», що спеціалізується на проведенні лабораторних досліджень, провела на замовлення підприємця хімічний аналіз хни для фарбування брів. На оригінальній упаковці «хни для брів» не було жодної інформації щодо вмісту у ній синтетичних компонентів, і жодних застережень, щодо ризиків, які може становити використання продукту. Загалом, виробники позиціонували продукцію як натуральну хну.

Замовивши хімічний аналіз хни, клієнт компанії хотів з’ясувати, чи міститься у хімічному складі хни натуральне листя лавсонії, і чи присутні у хімічному складі хни сторонні синтетичні компоненти.

Хімічний аналіз проведений у лабораторії компанії показав, що косметичний засіб є ненатуральною хною для брів. У хімічному складі хни основними фарбуючими компонентами є пара-фенілендіамін,  пара-амінофенол (CAS#: 123-30-8, речовина шкідлива для людини при вдиханні та ковтанні) та мета-амінофенол (CAS#: 591-27-5, шкідливий для людини при вдиханні), які містилися у ненатуральній хні для брів у значній кількості. Натомість, у ході хімічного аналізу хни науковці встановили, що вміст у хімічному складі хни натурального барвника рослини лавсонії, був  мізерним.

Хімічний склад хни: що таке натуральна хна?

Хна – це натуральний барвник, виготовлений із листя рослини під назвою лавсонія, який використовують уже не одне століття як лікувальний та косметичний засіб (зокрема, у якості фарби для волосся та тіла). Тривале використання цього натурального барвника показало, що хна не лише ефективна, але і цілком безпечна. Утім, сьогодні на ринку з’явився цілий ряд «покращених продуктів», які називають «хною».

У чому секрет популярності натуральної хни?

Натуральна хна має цілий ряд переваг перед синтетичними фарбами – зокрема, на відміну від синтетичних барвників, вона не руйнує структуру волосся, а навпаки – має лікувальний ефект для шкіри та волосся. Так, при регулярному використанні натуральної хни навіть пошкоджене волосся відновлюється та повертає свій природний блиск, волосся стає густішим та більш пишним.

Більше того, хна здавна славиться своїми лікувальними властивостями. Окрім того, що хну використовують як косметичний засіб для волосся, шкіри та нігтів, її використовують також і в традиційній медицині. Зокрема, завдяки сильним дезінфікуючим властивостям лавсонії – рослини, з листя якої виготовляють хну – її використовували для дезінфекції ран та лікування шкірних захворювань. Окрім того, вважається, що аромат висушеного листя лавсонії допомагає позбутися від головного болю.

Всі ці корисні властивості натуральної хни, а також той факт, що хна абсолютно безпечний барвник, зробили фарби для волосся із листя лавсонії популярними у всьому світі. Окрім того, невпинно у всьому світі останні кілька десятиліть популярності набуває ще один традиційний на сході вид мистецтва, для якого використовують подрібнене листя лавсонії – художній розпис тіла хною.

Утім, сьогодні цілковита безпека та користь хни для людини уже не є беззаперечним фактом. Звісно, властивості самої рослини лавсонії не змінилися – вона така ж корисна як і кілька століть тому. Небезпека може критися в хімічному складі хни – точніше у складі продукту, який продають під виглядом натуральної хни.

Як показують хімічні аналізи хни, сьогодні, користуючись доброю славою цього натурального косметичного засобу, виробники під назвою «хна» розповсюджують продукцію із синтетичних складників, яка може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям. На ринку можна натрапити на ненатуральну хну для волосся, ненатуральну хну для брів, ненатуральну хну для розпису тіла, найбільш небезпечна з яких так звана «чорна хна для розпису тіла».

Чому до натуральної хни продавці додають токсичний хімічний барвник урзол?

Як показують хімічні аналізи хни, найчастіше до цього косметичного засобу, аби «покращити його властивості» додають барвник під назвою пара-фенілендіамін (CAS#: 106-50-3, так званий урзол чи PPD).

PPD використовують у виробництві шин та інших виробів, для яких необхідними є такі характеристики як висока пружність та значна міцність. Окрім того, цю речовину широко використовують у промисловості як барвник, зокрема для хутра та шкіри. Він також використовується у косметології, зокрема як компонент фарби для волосся.

Широку популярність як барвник PPD здобув завдяки цілому ряду своїх властивостей. Ефективність цієї речовини у якості барвника забезпечує невелика молекулярна маса урзолу, що забезпечує його здатність легко та швидко проникати у структуру волосся та у верхній шар шкіри та вступати в реакцію із білками, а також швидко полімеризуватися у присутності каталізатора та окислюючого реагента.  Утім, саме ці властивості, роблять урзол не лише ефективним барвником, але і потужним алергеном (урзол входить до переліку найсильніших алергенів у світі).

Чим небезпечна ненатуральна хна з урзолом?

В описі токсикологічних властивостей пара-фенілендіаміну (урзолу) вказано:

Пара-фенілендіамін

 • токсичний при вдиханні, при контакті зі шкірою і при ковтанні;
 • подразнює очі;
 • може викликати алергічну реакцію шляхом контакту зі шкірою;
 • дуже токсичний для водяних організмів, може викликати довгострокові несприятливі зміни у водному середовищі;
 • можлива небезпека нанесення шкоди ненародженій дитині;
 • подразнює очі, дихальні шляхи і шкіру;
 • може викликати рак

Відповідно до даних організації CDC (Center for Diseas Contorl) пара-фенілендіамін є сильним алергеном. Важливо знати, що алергічна реакція на цю речовину може бути вродженою, або ж розвинутися із часом, при тривалому або регулярному використанні подразника. Так, із кожним наступним використанням косметичних засобів із вмістом урзолу ймовірність виникнення алергічної реакції збільшується.

Якщо у вас вже є алергія на PPD, то вона не лише залишиться на все життя, але і стане причиною для виникнення чутливості до подібних речовин – алергічна реакція виявлятиметься при контакті із такими засобами як сонцезахисний крем, барвники в одязі, деякі чорнила, фотографії, деякі ліки, фарби, косметичні засоби, тощо.

Разом із тим, медики застерігають, що у всьому світі зростає кількість випадків алергічної реакції на пара-фенілендіамін. Так, впродовж останніх 6 років відсоток людей, у яких виникла алергія на фарбу для волосся із вмістом PPD зросла вдвічі, та становить на сьогодні більше 7 %. Такі дані підтверджують у цілому ряді країн у різних куточках планети (Данія, Великобританія, Сінгапур, Португалія, Німеччина та ін.).

Вчені вважають, що збільшення кількості людей, чутливих до пара-фенілендіаміну спричинене більш частим вживанням фарб для волосся, а також зменшенням віку, в якому починають фарбувати волосся. До прикладу, якщо в Токіо на початку 90-х років фарбували волосся лише 13 % старшокласників, то у 2001 році ця цифра склала 41 %. Значно зросла частота використання фарби для волосся і серед дорослого населення.

Окрім того, вчені вважають, що істотний вплив на збільшення числа осіб, чутливих до пара-фенілендіаміну, мають також рекомендації виробників фарби для волосся. Так, виробники пропонують тим, хто планує фарбувати волосся фарбою із вмістом PPD провести тест на чутливість – у ході якого невелику кількість фарби для волосся потрібно нанести на шкіру передпліччя. Шкіра передпліччя значно більш чутлива ділянка ніж шкіра голови. Відтак, нанесення на таку чутливу ділянку фарби для волосся із PPD може викликати  появу чутливості до пара-фенілендіаміну всього організму.

Симптоми алергічної реакції на PPD, що може виникнути унаслідок використання ненатуральної хни для брів, волосся чи розпису тіла, або іншої фарби для волосся, що містить урзол:

 • почервоніння на шкірі;
 • висип;
 • свербіж;
 • пухирі на шкірі;
 • біль;
 • опухлість.

Більш серйозні реакції можуть виявлятися як:

 • запаморочення;
 • втрата свідомості;
 • біль та спазми у животі;
 • набряк, бліді червоні гулі на шкірі.

Анафілактичний шок також може бути наслідком сильної алергічної реакції на PPD. Він призводить до набряку дихальних шляхів, і як наслідок людина не може дихати. Анафілактичний шок може становити небезпеку для життя, і потребує негайної медичної допомоги.

Важливо також зазначити, що людина може не мати алергії на пара-фенілдіамін у перший раз використання до прикладу фарби для волосся, утім, чутливість може з’явитися під час будь-якого із наступних контактів з PPD. Алергічна реакція може з’явитися у проміжку від 1 до 14 днів з моменту контакту з пара-фенілендіаміном.

Якщо Ви знаєте, що у Вас розвинулася чутливість до пара-фенілендіаміну, в жодному разі не фарбуйте волосся косметичними засобами, якщо у хімічному складі хни або фарби для волосся міститься PPD, або подібні барвники, такі як р-толуолдіамін (PTD).

Чи використовують PPD в фарбах для волосся європейські виробники?

Використання урзолу (пара-фенілендіаміну, PPD) у фарбах для волосся заборонено в Німеччині, Франції, Швеції. Сьогодні точаться дискусії щодо заборони використання цього барвника у косметичній продукції і у решті країн.

Поки заборони немає, у більшості країн (зокрема у більшості країн ЄС) використання PPD дозволено у фарбі для волосся. Вважається, що шкіра голови менш чутлива, окрім того, жир, який виділяє шкіра голови, діє як захисний бар’єр від впливу пара-фенілендіаміну.

Утім, навіть у фарбі для волосся використання PPD  можливо лише за умови дотримання певних обмежень. Зокрема, вміст урзолу у фарбі для волосся не може перевищувати 6%, а виробник зобов’язаний повідомляти про особливі заходи безпеки при роботі із такою фарбою для волосся, як от: наносити фарбу для волосся можна лише у рукавичках, фарба не повинна потрапляти на шкіру, перед використанням слід провести тест на чутливість, повинно бути попередження про заборону використовувати таку фарбу для фарбування брів та вій тощо.

Чому PPD у хімічному складі хни для розпису тіла може завдати найбільше шкоди?

yak-zrobiti-mehendiЩе один косметичний продукт, який, як показують хімічні аналізи хни, часто може виявитися небезпечним для здоров’я – хна для розпису тіла, особливо це стосується чорної хни. У хімічному складі хни для розпису тіла чорного кольору доволі часто використовують пара-фенілендіамін. Власне, у хімічному складі хни для розпису тіла, PPD може завдати найбільше шкоди для здоров’я людини. Адже, найбільшу небезпеку урзол становить власне у випадку потрапляння на шкіру – він викликає контактний дерматит.

Ненатуральна хна для брів чи фарба для волосся відповідно до інструкції наноситься приблизно на півгодини, при її нанесенні працюють в рукавицях і косметичний засіб намагаються не наносити на шкіру. Натомість,хна для розпису тіла наноситься безпосередньо на шкіру, де вона може завдати найбільшої шкоди для здоров’я людини. Окрім того, майстри мехенді (розпису на тілі) рекомендують не змивати препарат упродовж 10 годин. Це значно збільшує ризики виникнення чутливості до PPD.

Додаткову небезпеку становить також те, що часто такі малюнки на шкіру майстри пропонують нанести дітям, переконуючи батьків у натуральності та абсолютній безпеці начебто «натурального» косметичного засобу.

Як визначити хімічний склад хни та переконатися у безпеці препарату?

Порушуючи норми безпеки, нерідко недобросовісні виробники додають урзол до продуктів, в яких він заборонений, окрім того, жодного попередження про ризики на етикетці такої продукції немає. Як показують хімічні аналізи хни, PPD додають до хни для розпису тіла, до ненатуральної хни для брів, ненатуральної хни для волосся тощо.

Споживачі, що використовують препарати, такі як ненатуральна хна для брів, волосся чи тіла, безумовно значним чином наражають своє здоров’я на небезпеку. Утім, не меншу загрозу такі препарати становлять і для майстрів, що працюють із такими засобами – адже, вони вдихають шкідливі випари таких засобів регулярно, що з великою ймовірністю може викликати чутливість організму до PPD.

Ненатуральна хна для брів, фарба для волосся та «хна» для розпису тіла із вмістом урзолу. Як можна виявити та уникати цих препаратів?

Якщо ви не хочете, щоб у хімічному складі хни виявився пара-фенілендіамін, – варто уважно читати написане на етикетці виробником і відмовитися від косметичних засобів, до яких виробник не подає детальної інформації щодо хімічного складу хни. Щоправда, така перевірка не може дати 100% гарантії щодо безпечності хни – адже непоодинокими є випадки, коли виробники подають відверто неправдиву інформацію щодо хімічного складу ненатуральної хни для брів, хни для розпису тіла чи фарби для волосся.

Що потрібно зробити, щоб не отруюватися токсичною хною?

Hna.jpg.Якщо Ви ПРОФЕСІЙНИЙ ПЕРУКАР і регулярно використовуєте хну певного виробника чи торгової марки, фахівці рекомендують переконатися в безпеці такого препарату, замовивши хімічний аналіз хни в незалежній хімічній лабораторії.

Хімічний аналіз хни може стати не лише гарантією Вашої особистої безпеки та безпеки Ваших працівників, але і аргументом, що вказуватиме нате, що у Вашому закладі піклуються про клієнтів: науковий висновок лабораторії можна використати також як рекламу для ваших клієнтів, повісивши його в рамці на видному місці.

Якщо Ви постійний КЛІЄНТ перукарні і регулярно використовуєте послуги із використанням хни (хни для фарбування волосся, брів або ж хни для художнього розпису тіла), рекомендуйте своєму перукарю зробити хімічний аналіз хни – це стане не лише гарантією Вашої особистої безпеки, але й гарантією безпечної праці для персоналу перукарні.

Михайло Осип