Хімікати під ногами. Хімічні аналізи показали у паркетній дошці вміст численних токсинів

prymishchenni.jpg.Щоб знайти причину забруднення повітря вдома чи в офісі, доволі часто досить просто поглянути під ноги. Невдало підібране покриття для підлоги може стати чинником, що суттєво погіршує якість повітря в приміщенні. У таку ситуацію потрапила нещодавно українська сім’я, що під час ремонту замінила в будинку стару дерев’яну підлогу на модну нині паркетну дошку.

Хімічний аналіз допоміг виявити джерело різкого «хімічного» запаху в будинку

Після встановлення нового покриття до підлоги, а саме – паркетної дошки, у будинку, де мешкала молода сім’я із дітьми, з’явився різкий «хімічний» запах. Власники помешкання сподівалися, що запах від паркетної дошки за кілька днів мине, але навіть кілька тижнів інтенсивного провітрювання не усунули різкого запаху.

У відчаї власники будинку вирішили звернутися до Науково-сервісної компанії «ОТАВА» із проханням провести хімічний аналіз та з’ясувати, чи не становить паркетна дошка небезпеки для мешканців будинку. Як з’ясувалося у ході хімічних аналізів, небезпечних токсинів у паркетній дошці було чимало.

Для проведення хімічного аналізу для визначення причини забруднення повітря та появи в будинку різкого «хімічного» запаху, замовники надали фахівцям хімічної лабораторії зразок паркетної дошки. Частину наданого зразка паркетної дошки було подрібнено та екстраговано метиловим спиртом при температурі 64,7 ˚С (при кип’ятінні).

DSC08034Дослідження (хімічні аналізи) отриманого екстракту фахівці хімічної лабораторії провели методом газової хроматографії з мас-спектрометричною детекцією. У ході хімічного аналізу, фахівці виявили вміст 29 хімічних речовин. Серед виявлених у паркетній дошці в ході хімічного аналізу сполук, зокрема: 1,3-дихлоропропанол, 2-феніл-2-бутанол, 4-гідроксибензальдегід, 4-пропілфенол, бензальдегід, бензоїлциклогексанол, бензофенон, метоксиетанол бензоат, фенол, 3,5-диметоксиацетофенон, 4-вінілгваякол, ацетофенон тощо.

Більшість із виявлених у ході хімічного аналізу компонентів у складі паркетної дошки не характерні для деревини. Виявлені сполуки були використані для обробки деревини паркетної дошки для покращення її зносостійкості та зовнішнього вигляду. Чимало із цих речовин є алергенами, токсинами, або навіть мають канцерогенний вплив.

Побоюєтеся, що забрудники вдома можуть завдати шкоди Вам та Вашим рідним? Аналіз повітря для визначення якості повітря в приміщенні допоможе з’ясувати, чи безпечний Ваш дім

Хімічний запах, за результатами хімічного аналізу, не був спричинений вивітрюванням із паркетної дошки якоїсь однієї хімічної сполуки, а сукупністю сполук, що мають різний «хімічний» запах.

Попри те, що в ході хімічних аналізів для визначення складу паркетної дошки було виявлено чимало алергенів, токсинів та канцерогенів, однозначно стверджувати про те, що вона становить небезпеку для мешканців будинку не можна. Адже, нормативних документів, що нормували б вміст цих хімічних речовин у паркетній дошці чи інших будматеріалах – немає.

Гранично допустимі концентрації визначені для вмісту цих хімічних сполук у повітрі. Відтак, визначити, чи становить загрозу якість повітря в приміщенні, можна лише після проведення хімічних аналізів повітря в будинку.

Аналіз якості повітря в приміщенні, який проводиться на ультрасучасному обладнанні, пропонує компанія «ОТАВА». Оскільки обладнання, необхідного для такого складного хімічного аналізу повітря, в Україні немає, відібрані проби повітря надсилають у хімічну лабораторію в США.

Хімічний аналіз повітря передбачає повну розшифровку усіх наявних у повітрі забрудників. Окрім результатів аналізу повітря, у звіті вказуються можливі джерела та причини забруднення повітря та рекомендації щодо того, як можна їх усунути.  Відтак, провівши аналіз повітря для визначення якості повітря в приміщенні, Ви зможете об’єктивно оцінити, наскільки безпечним є ваш дім, та у випадку, якщо у ході аналізу повітря буде виявлено загрозу – зможете усунути її.

Особливу увагу на якість повітря в приміщення слід звернути, якщо у Вашому домі живуть малі діти, вагітні, або ж люди, що страждають на астму чи алергію. Також основну увагу звернуть на якість повітря у приміщеннях, в яких проводите найбільше часу, зокрема, на якість повітря у спальні та вітальні.

Плитка, паркет, лінолеум? Як обрати покриття для підлоги, що не стане причиною забруднення повітря в приміщенні?

Як і у медицині, у екології дому краще запобігти хворобам, аніж лікувати їх. Тож, якщо Ви плануєте ремонт, та не хочете, щоби нова підлога стала причиною забруднення повітря в приміщенні – до її вибору слід поставитися відповідально. Ось кілька порад від фахівців, що допоможуть правильно обрати матеріал для ремонту підлоги.

Перш за все, експерти радять: не міняйте підлогу, якщо можна обійтися без цього. Це стосується як покриття із каменю та плитки, так і дерев’яних покриттів, які можна реставрувати. Відшліфуйте поверхню деревини – це дасть їй новий вигляд, без шкоди для якості повітря в приміщенні. Однак, будьте уважні при виборі покриття для відшліфованої поверхні – обирайте лакофарбові покриття на водній основі та із низьким вмістом летких органічних сполук!

Якщо ж усе таки без встановлення нової підлоги не обійтися, поряд із такими критеріями як вигляд, зручність у використанні та зносостійкість, поставите також критерій екологічності. Серед найбільш безпечних покриттів для підлоги лідирує тверда деревина, підлога із бамбука та коркового дерева (хоча у всіх цих випадках важливу роль відіграватиме безпека та екологічність лакофарбового покриття).

Безумовний лідер, якщо говорити про безпеку покриття для підлоги, це  керамічна плитка. Після встановлення вона не виділяє летких органічних сполук, адже, плитка проходить стадію випікання при високих температурах, у ході якої усі леткі органічні сполуки із плитки випаровуються.

Ще один матеріал, який належить до «зеленої групи» підлог – лінолеум із натуральних (!) складників. Натуральний лінолеум виготовляють із лляної олії, смоли сосни, деревини та неорганічних наповнювачів, таких як глина та крейда. Цей матеріал гіпоалергенний і безпечний як для довкілля, так і для мешканців будинку.

Що стосується ламінату та паркетної дошки, то тут  усе залежить від конкретного продукту. Адже, для обробки та склеювання деревини використовують різноманітні хімікати та клеї, що, після встановлення, можуть стати причиною забруднення повітря в приміщенні. Разом із тим, на сьогодні в продажі доступні ламінати та паркетна дошка, що характеризуються низьким або нульовим вмістом летких органічних сполук, відтак, вони не завдаватимуть шкоди якості повітря в приміщенні.

У антирейтингу екопідлог безумовним лідером є килимові покриття, що не лише можуть виділяти леткі органічні сполуки, але і стають «збірником» для пилу, бруду, мікроорганізмів та алергенів. Попри те, що на сьогодні існує цілий ряд сучасних приладів для обробки та миття килимів, експерти зазначають, що навіть при достатньому прибиранні, килимові покриття завжди будуть виступати причиною забруднення повітря, а частота та якість прибирання лише частково зменшуватиме цей вплив.

Ще одна підлога, яку експерти не рекомендують встановлювати – покриття із ПВХ. Найчастіше із цього матеріалу виготовляють штучні лінолеуми, а також іноді шар ПВХ наносять на інші підлогові матеріали. Лінолеум із полівінілхлориду, а також інші підлоги, у виготовленні яких використовують ПВХ, містять токсичні добавки, такі як фталати, хлоровані парафіни та інші леткі органічні сполуки. Речовини, що можуть випаровуватися із ПВХ можуть викликати алергію та астму. Тож, попри дешевизну такого покриття, розглядати його як варіант для покриття підлоги не варто.