Коралова вода, кораловий кальцій і чергове шахрайство

Якось мій знайомий, що займається продажем вимірювальних приладів, розповів, що до його магазину зачастили клієнти зі скаргами на роботу придбаних ОВП-метрів, та попросив допомогти розібратися, у чому проблема. (ОВП-метр (ORP-метр) – прилад, який вимірює окисно-відновний потенціал рідини, а якщо простіше, показує чого в розчині більше – окисників чи відновників.)

Спочатку я вирішив, що проблема в приладах. Але перевірка ОВП-метрів виявила, що вони працюють у межах допустимих похибок. Скарги клієнтів на «неправильну» роботу приладів почалися десь через місяць-півтора після їх придбання.

З часом з’ясувалося, що всі незадоволені покупці були продавцями БАДів і використовували куплені прилади для демонстрації «унікальних якостей» однієї нової біологічно активної добавки. Вони додавали до звичайної води цей БАД, і він понижав її ОВП до від’ємних значень, тобто, по суті, цей продукт містить певну кількість сильних відновників. Оскільки ОВП-метри регулярно використовували винятково в розчині відновника, вони поступово забруднювалися і їх калібрування «плило». Падала їх чутливість до відновників при зростанні чутливості до окисників, прилади переставали доводити «унікальність» БАДу при демонстраціях. Власник ОВП-метра приходив до магазину вимірювальних приладів, вимагав сервісного обслуговування чи заміни приладу й паралельно з нездоровим блиском в очах розповідав про унікальну біодобавку – кораловий кальцій.

Кораловий кальцій пропонують як панацею, як ліки від усіх хвороб, а якщо нічого не болить – як профілактику. Причому як профілактику багатьох хвороб і навіть старіння.

Як і більшість сумнівних продуктів для здоров’я, краси та довголіття, продаж яких зазвичай базується на наукоподібному обдурюванні клієнта, ця біодобавка орієнтована на ринок засобів альтернативної медицини, який легко приймає будь-який продукт, незалежно від його реальних лікувальних якостей. Сила самонавіювання змушує багатьох із нас відчувати позитивну дію того чи іншого такого засобу, проте відбувається це лише за рахунок ефекту плацебо. Продавці такого роду продуктів переконують, що вони творять справжні дива: «налаштовують» імунну систему, підвищують «енергетичні рівні», сповільнюють чи зупиняють процес старіння (!!!), «насичують організм енергією океану»…

Що ж являє собою ця «унікальна» субстанція – кораловий кальцій?

До складу коралового кальцію дійсно входить молотий корал, отриманий з чистих коралів Санго. Також ця субстанція містить аскорбінову кислоту та, можливо, й інші складники. Коштує ця біодобавка досить дорого, споживається не сам кальцій, а вода, якою його заливають чи в яку його засипають. До речі, більша його частина потім просто осідає на дно посудини.

Розглянемо з точки зору науки аргументи про унікальність властивостей коралового кальцію, які наводять його продавці.

1. Продукт містить кальцій одразу в іонній, біологічній формі – тобто на 100 % іонний біодоступний кальцій, який, на відміну від інших препаратів кальцію і навіть біодобавок, зроблених з інших коралів, не повинен додатково перетравлюватися й піддаватися іонізації.

 Насправді неіонізований кальцій – метал, який не зустрічається в природі через високу хімічну активність, близьку до активності натрію: він горить на повітрі, досить бурхливо реагує з водою. У своїх сполуках кальцій знаходиться вже в іонній формі Ca2+, як у крейді чи глюконаті кальцію, так і в різних мінералах. До речі, звичайні таблетки глюконату кальцію набагато ефективніші й дешевші за «коралові продукти».

У коралах кальцій переважно перебуває у формі карбонату – речовини, з якої складається крейда чи мармур. Тому кальцій з пакетика майже не потрапить до Вашого організму, адже він (карбонат кальцію) у воді практично не розчинний. Звичайна водопровідна вода така ж «ефективна і дієва» в цьому відношенні, як і оброблена кораловим кальцієм – згадайте вапняковий накип у чайнику.

2. Для демонстрації дії своїх препаратів компанія використовує ОВП-метри, темнопольні мікроскопи та біорезонансне обстеження.

Про ОВП-метри вже йшлося вище. Ці прилади показують не дію якого-небудь препарату, а наявність у розчині окисників чи відновників.

Дослідження на темнопольному мікроскопі і так зване біорезонансне обстеження з допомогою дивовижного приладу «Оберону» – яскраві зразки шахрайства. Ці «унікальні» прилади або взагалі не показують нічого змістовного, або ж їхні покази вільно трактуються за бажанням «дослідника». Якщо спробувати пошукати в Інтернеті інформацію про принцип дії цих диво-приладів, то навряд чи можна щось знайти, окрім реклами самих послуг, хоча про реальні прилади, як правило, одразу знаходиться технічна чи наукова література…

Про дослідження на темнопольному мікроскопі йдеться на сайті  http://www.komarovskiy.net/faq/obsledovanie-na-temnopolnom-mikroskope.html.

3. Усі рідини організму (кров, лімфа, клітинна рідина) повинні мати слабку лужну реакцію, тому варто вживати слабколужну воду… рН коралової води є слабколужним.

Досить сумнівне твердження. При певних хворобах чи синдромах можна і потрібно вживати слабколужну воду, але вона не вплине на рН крові. рН крові, лімфи та інших рідин організму підтримується системами буферів і регулюється складними фізіологічними механізмами. У нормі в шлунку міститься слабкий розчин хлоридної (соляної) кислоти, необхідний для нормального травлення. Якщо секреція шлункового соку в нормі, то вживання лужної води тільки погіршить перетравлювання їжі.

4. Важливим показником води є її окисно-відновний потенціал. Вода може бути окисником і сприяти процесу старіння або відновником і перешкоджати старінню. Окисно-відновний потенціал вимірюється в мілівольтах і може мати як додатній (окисник), так і від’ємний (відновник) заряд. …ОВП коралової води зміщується в бік від’ємних показників, тому така вода сприяє покращенню та відновленню стану організму.

У цьому випадку спеціально вжито слово «заряд», яке викликає асоціацію з іншим «диво-продуктом» – «зарядженою водою». ОВП – окисно-відновний потенціал, який може мати різні значення – як додатні, так і від’ємні.

До того ж слід наголосити, що сама вода не є ні активним окисником, ні активним відновником. Як правило, ОВП розчину визначають розчинені у воді речовини та їх концентрація. Відновником є аскорбінова кислота, але її вміст у кораловому кальції низький, і навіть 2 чайні ложки чистої аскорбінової кислоти на склянку води не понизять ОВП нижче +70 мВ. Тобто до складу «коралового концентрату» входить інший невідомий відновник. (Карбонат кальцію не є відновником!!!)

Додам також, що в науковій літературі (де не друкують не перевірених експериментально даних) немає підтверджень того, що споживання відновників перешкоджає старінню, а окисників – сприяє йому чи що розчини з негативним ОВП покращують стан організму.

5. Чим менший поверхневий натяг води, тим краще вона засвоюється клітинами.

 Знову-таки це твердження нічим не обґрунтоване. Між іншим, поверхневий натяг води зменшується при додаванні до неї мила, миючого засобу тощо. Тобто коли в розчині містяться поверхнево-активні речовини. Наявність їх у питній воді є скоріше актуальною проблемою екології, ніж користю для здоров’я.

6. Вода являє собою рідкий кристал. Її молекули орієнтуються в просторі й мають певну структуру. …Корали відновлюють рідкокристалічну структуру води. Оскільки вся вода в організмах структурована, то коралова вода особливо цінна для збереження здоров’я.

 За температур, близьких до точки замерзання, молекули води дійсно мають тенденцію збиратися в певні структури за рахунок слабких водневих зв’язків. Проте чим далі від 0 °С, тим менше ці структури і тим швидше відбувається їх руйнування та створення нових. Кожна з цих структур за кімнатної температури існує менше мікросекунди. Будь-яке твердження про зміну структури чистої води на якусь іншу стійку за нормальних умов структуру є хибним, науково не доведеним, вигадкою. Структура замерзлої води, тобто льоду, багато в чому залежить від присутності в ній як розчинних, так і нерозчинних домішок.

7. На сьогодні науково обґрунтованим є той факт, що вода сприймає й відображає будь-який вплив, запам’ятовує все, що відбувається в просторі. Воді достатньо дотикнутися до речовини, аби дізнатися про її властивості та зберегти цю інформацію у своїй структурі. Унікальні властивості коралів дозволяють стерти негативну пам’ять води й зарядити її енергією океану.

Повторюся, твердження про зміну структури чистої води на якусь іншу стійку за нормальних умов структуру є хибним. Можлива зміна структури льоду, отриманого заморожуванням води, до якої додані деякі домішки. Деякі залишки такої «структурованості», може, і зберігаються в рідкій воді за низької температури (близько 0-5 °С), але, ураховуючи той факт, що температура людського тіла становить 36,6 °С, ніякого «переносу інформації» зі «структурованої води» до організму відбуватися не може. Тому не слід вірити в те, що кораловий кальцій насправді сприяє покращенню здоров’я через «структурування» води та «передачу інформації» чи якимось іншим магічним чином.

І насамкінець. У США, де найбільше у світі продається різноманітних БАДів, ці та подібні твердження в рекламі привернули увагу представників Управління з продовольства і медикаментів та Федеральної торгової комісії, які звинуватили продавців біологічно активної добавки «Кораловий кальцій супрем» в обмані й необґрунтованих заявах про покращення здоров’я при вживанні цього продукту.

Стаття підготовлена спеціалістами
аналітичної лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА»


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» проводить складні хімічні аналізи для приватних підприємців, дрібних і середніх фірм. Як правило, ці аналізи не проводяться у звичайних аналітичних лабораторіях, оскільки вимагають вивчення англомовної наукової літератури, поєднання різнопланових біологічних і хімічних аналітичних методів, висококваліфікованого персоналу та дорогого в обслуговуванні обладнання.

ОТАВА пропонує послуги з визначення:

  • мікроелементного складу води різного походження (питної, природної, стічної, технічної, очищеної)
  • токсичних важких металів (цинк, мідь, свинець, кадмій, ртуть) у питних, технічних та стічних водах, ґрунтах, продуктах рослинного і тваринного походження, кормах, побутових предметах, іграшках, будівельних матеріалах
  • пестицидів у воді, ґрунтах, продовольчих товарах
  • підробок серед фармацевтичних препаратів тваринного походження, різноманітних лікарських засобів рослинного походження, БАДів

Науково-сервісна фірма «ОТАВА»
03680, м. Київ, вул. Акад. Заболотного, 150
тел.: (044) 221 72 30
e-mail: lab@otava.ua
http://otava.ua