Лікування і профілактика серйозних захворювань перекисом водню – реальність чи міф?

Самолікування перекисом водню – що і для чого?

Сьогодні в Інтернеті дедалі частіше можна знайти різного роду інформацію про нетрадиційні методи лікування та профілактики різноманітних захворювань. Так, досить поширеною є думка щодо цілющих властивостей перекису водню. Іван Павлович Нєумивакін, напевно, один із найбільш відомих ентузіастів, які пропагують внутрішнє вживання перекису водню. Свої твердження щодо користі такого «лікування» І.П. Нєумивакін ґрунтує на тому, що, потрапляючи в організм людини, перекис водню розкладається з виділенням вільного кисню. У свою чергу, клітини потребують кисень, тому вони його поглинають, тим самим нормалізуючи свої функції. До того ж, внутрішній прийом перекису водню здатен захистити від вірусних і бактеріальних інфекцій, а також попередити розвиток ракових пухлин, атеросклероз та навіть може побороти депресію.

Якщо вірити вищезазначеному, то виходить, що справжня панацея від усіх хвороб уже давно винайдена і знаходиться в аптечці кожного.  Ім’я їй – перекис водню. Перш ніж говорити про чудодійні лікувальні властивості цього препарату, варто зауважити на тому, що нам взагалі про нього відомо.

perekys1Перекисом водню називається бінарна сполука оксигену та гідрогену з формулою Н2О2. Класична медицина визнає лікування перекисом водню лише для зовнішнього застосування (і для полоскання рота). Так, найчастіше перекис водню використовується для лікування зовнішніх ушкоджень (порізи, садна, грибкові й бактеріальні ураження шкіри тощо), а також для полоскання ротової порожнини у випадку проблем з яснами та інфекційними захворюваннями горла тощо.

Небезпеки, які приховує самолікування перекисом водню

На сьогодні у наукових джерелах відсутня будь-яка інформація про користь лікування перекисом водню шляхом внутрішнього застосування. Натомість відомі певні небезпеки, з якими можна зіштовхнутися у випадку такого його застосування.

Розкладаючись в організмі, перекис водню виділяє вільний кисень. На думку прибічників нетрадиційної медицини, цей кисень миттєво поглинається клітинами, після чого вони почувають себе дуже добре. А що ж відбувається насправді? Виділений кисень є потужним радикалом, який активно пошкоджує мембрани клітин, білкові рецептори й органели. Усе це призводить до того, що клітини не можуть виконувати належних їм функцій і, зрештою, руйнуються.perekys2

Ентузіасти лікування перекисом водню також вважають, що ця сполука може знищувати шкідливі бактерії, які потрапили в організм, тим самим очищаючи його. Так, перекис водню дійсно руйнує клітини шкідливих бактерій за вищеописаним механізмом. Однак тут є свій недолік, оскільки перекис водню не може відрізнити патогенних бактерій від тих, що є частиною нормальної мікрофлори організму. Тому його регулярне внутрішнє вживання може викликати дисбактеріоз та інші розлади органів травлення.

perekys3

До того ж існує думка, що перекис водню попереджує розвиток атеросклерозу. Насправді в цьому випадку його дія є прямо протилежною. Так, на лабораторних тваринах вченими було показано, що використання перекис водню може викликати ішемію та атеросклероз.

І нарешті, вважається, що кисень з перекису водню здатен націлено знищувати саме ракові клітини. Але яким чином? Потрапивши у кров, перекис водню розкладається, і надмірна кількістю кисню призводить до спінювання крові та можливого засмічення кровоносних судин, що може мати смертельні наслідки. До того ж цей кисень не визначає, яка нормальна клітина, а яка ракова і яку потрібно знищити. Ушкодження зазнають усі клітини (навіть у більшій мірі саме здорові клітини, оскільки перекис водню просто не встигає дістатись до ракових, бо розкладається, ледве потрапивши у кров). У лабораторних умовах вченими було показано, що ін’єкція нормальної сироватки крові, яка попередньо була оброблена перекисом водню, підвищує ризик розвитку раку молочної залози у здорових тварин.

Отже, перекис водню жодним чином не може лікувати рак та інші внутрішні захворювання організму.

Лікування перекисом водню та ефект плацебо

З огляду на зазначене вище можна стверджувати, що внутрішнє вживання перекису водню може не просто не принести жодних позитивних результатів під час лікування того чи іншого захворювання, а навпаки стимулювати його розвиток і навіть викликати смерть.

perekys5Та чому багато прихильників цього нетрадиційного методу лікування стверджують, що перекис водню допомагає їм перемагати їхні хвороби? Єдиним раціональним поясненням цього може бути так званий «ефект плацебо». Людина настільки вірить у лікувальні властивості того препарату, який вживає, що на психологічному рівні переконує себе в тому, що їй робиться краще і препарат дійсно допомагає. Таким чудодійним препаратом може бути будь-що, навіть і перекис водню. У такому випадку буде достатньо думки спеціаліста або псевдофахівця, який навіть найбільш сумнівні факти здатен перекрутити на користь лікувальних властивостей цього препарату.

Якщо раптом Ви відчули якісь непевні симптоми нездужання, пам’ятайте, що Інтернет – це не лікар-фахівець, і за допомогою нього не варто шукати собі діагнози і займатися сумнівним самолікуванням. Не слід довіряти своє життя та здоров’я інтернет-спеціалістам, про яких Ви нічого не знаєте. У кращому випадку Ваше самолікування буде ефектом плацебо, у гіршому – можливі серйозні погіршення здоров’я і виникнення проблем там, де їх раніше не було.

Будьте здорові та не займайтеся самолікуванням!