Меню
Чи безпечно вагітним і дітям користуватися зубною пастою із фтором?
17.12.2019 Науково-популярні статті

Нещодавно в медичному журналі «JAMA Pediatrics» було опубліковано статтю про вплив фтору на розумові здібності дітей. Автори публікації стверджують, що підвищена концентрація фтору в організмі матері призводить до зниження IQ її дитини у віці 3–4 років. Ознайомимося з різними думками фахівців.

Що говорять стоматологи про користь зубної пасти із фтором?

Найпоширеніше хронічне захворювання зубів – карієс. Майже у 90 % людей упродовж усього життя, але в різній мірі, усе ж таки є проблеми із зубами. А починається все з раннього віку. Результати Національного обстеження з питань охорони здоров’я і харчування (NHANES) III показали, що майже у чверті дітей 2–4 років є руйнування в «молочних» зубах. 

Мета стоматологів – запобігти розвитку карієсу. І тут стають у пригоді зубні пасти із фтором. Зубна емаль – найтвердіша речовина в людському організмі, але вона схильна до ерозії від кислот, а також піддається механічному пошкодженню. Іон фтору вбудовується в кристалічну структуру емалі й утворює речовину, яка є стійкою до подразників. Присутність фтору в слині допомагає зубам краще засвоювати іони кальцію і фосфору, які допомагають відновити емаль. Фтор впливає на бактеріологічний наліт і запобігає розмноженню бактерій.

На думку стоматологів – фтор є потрійним агентом для боротьби з карієсом.

Фтор і IQ дітей: результати наукового дослідження

У серпні 2019 року група вчених опублікувала статтю «Взаємозв’язок експозиції фтору у матерів під час вагітності з показниками IQ у потомства в Канаді». Таке дослідження було вкрай необхідним, оскільки існує багато противників використання продуктів, які мають у своєму складі фтор.  

Для запобігання руйнування зубів 66 % жителям США і 38 % мешканцям Канади подавалася водопровідна вода, насичена фтором. Дослідники вибрали групу матерів, які вживали фторовану воду, та оцінили розумові здібності їхніх дітей, коли тим виповнилося 3–4 роки. Встановлено, що у регіонах, де концентрація фтору була вищою за середню, у хлопчиків показник  IQ зменшився на 4,49 бали, для дівчаток значної зміни не помічено.

А як у нашій країні? В Україні виділяють 4 геохімічних регіони, в яких поверхневі води, які є джерелом питної води, містять різну кількість фтору:

  • Фтор відсутній або його кількість дуже низька – західні області України.
  • Знижений вміст фтору – Київська область та ін.
  • Нормальний – Чернігівська та ін.
  • Підвищений – Дніпропетровська та ін.

Докладніша інформація по регіонах України за вмістом фтору в питній воді у статті «Чи потрібен нам фтор і звідки його взяти».

Фтор також міститься в харчових продуктах. Найбільше його в морепродуктах, чаї і фарші, у якому м’ясо перемололи разом із кістками.

Фтор – токсична сполука. При його передозуванні може виникнути таке захворювання, як фтороз. Отже, зважаючи на те, що цей хімічний елемент ефективно запобігає утворенню карієсу, потрібно знати його безпечний рівень. Згідно з рекомендаціями Американської стоматологічної асоціації (ADA), концентрація фтору у водопостачанні повинна бути у межах від 0,7 до 1,2 проміле. 

Точну інформацію про вміст фтору у воді, що ви споживаєте, може надати постачальник, а ймовірніше, спеціалізована лабораторія, яка зробить хімічний аналіз води на ваше замовлення. 

Які зубні пасти вибрати дітям: із фтором чи без?

Турбуючись про здоров’я дітей, у США опублікували загальні рекомендації:

  • Можна починати використовувати фторидну зубну пасту для чищення зубів дітям, починаючи з 2-х років.
  • Крапля пасти, вичавленої на зубну щітку, повинна дорівнювати розміру зерна рису. Поступово слід збільшувати її до величини з горошину.
  • Дітям використовувати полоскання із фтором не рекомендується, на випадок, щоб вони його не проковтнули.

Американська академія дитячої стоматології наголошує на безпечності використання зубної пасти зі фтором для профілактики та боротьби з карієсом. 

*