Чи можуть захистити від COVID-19 уживані або саморобні маски?

Сьогодні з проблемою нестачі медичних масок та інших засобів захисту зіткнулися не тільки вітчизняні, а й американські медики. Як пише видання Science News, нові поставки не встигають за потребами лікарів, немає в наявності достатньої кількості чистих засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). З огляду на це виникає низка запитань.

Чи можна повторно використовувати одноразову маску?

Думки фахівців про повторне використання вживаних масок розділилися. Одні вважають, що ЗІЗ можна знезаражувати хімічними засобами або «відправляти на карантин». Час – сильний дезінфікуючий засіб. Інфекційні можливості збудника COVID-19 різко зменшуються через 2-3 дні – все залежить від типу поверхні. Наприклад, мідь убиває вірус приблизно через 4 години.

У мережі Internet є інформація, що в Медичному центрі Університету Небраски в кімнаті з двома вежами ультрафіолетового світла співробітники знезаражують одноразові респіратори № 95. Про «звичайні» медичні маски не йдеться.

Чи можуть захистити від COVID-19 саморобні маски?

Відповідь на це питання опублікував Центр з контролю і профілактики захворювань (CDC). У тих випадках, коли спеціальні засоби захисту недоступні, медичний персонал може використовувати саморобні маски для догляду за пацієнтами з COVID-19 тільки в крайньому разі. В ідеалі, маски, зшиті власноруч, слід використовувати в поєднанні із захисним щитком.

У 2013 р. були проведені дослідження з визначення ступеня захисту різних матеріалів від проникнення в органи дихання бактерій і мікроорганізмів (але не вірусів). Маски показали різний фільтрувальний ефект. Серед тканин на перші місця вийшли бавовна та льон, але «звичайна» хірургічна маска була в 3 рази ефективніша.

Отже, саморобна маска не ефективна для захисту від вірусів. Використовувати її можна лише в крайньому разі.