Чи погіршують якість повітря в кімнаті ароматичні свічки і пахощі?

Чи можуть ароматичні свічки завдати шкоди вашому здоров’ю або якості повітря в приміщенні?

Загальновідомо, що хімічні очищувачі, спреї та деякі види текстилю можуть псувати якість повітря в оселях. Усі ці продукти містять широке коло хімічних інгредієнтів. Але свічки і пахощі? Є багато людей, що мають пристрасть до запахів. У деяких удома навіть цілі колекції ароматичних свічок. І ось питання: чи безпечне для здоров’я горіння аромасвічок?   

Наука про запашні свічки, пахощі та якість повітря

Одна з найпоширеніших хімічних речовин у запашних свічках, що викликають занепокоєння, – лимонен, який, природно, міститься в цитрусових. Самостійно – це цілком безпечна речовина. Але коли лимонен контактує з оксидом азоту (загальним забруднювачем повітря в приміщенні та на відкритому просторі), утворюються побічні продукти, такі як формальдегід і ацетон. Це підтверджено результатами наукових досліджень. Формальдегід визнаний Управлінням з охорони довкілля США (EPA) хімічною речовиною, що пов’язана із підвищенням ризику розвитку деяких видів раку.

Однак в іншому звіті EPA зазначено, що для того, щоб дим свічок перевищив небезпечний рівень, потрібно 30 свічок горіли в закритому приміщенні протягом 3-х годин.

Експерти вважають, що сировина, з якої виготовлені свічки, є набагато важливішою для загальної безпеки. У публікаціях зазначається, що матеріал, що містить свинець, генерує цей свинець у повітря і це небезпечно. Не менш важливий і тип використовуваної сировини. Встановлено, що свічки з парафіну, видобутого з нафти, випаровують більше алкенів і толуолів, ніж інші типи матеріалів. Хоча недостатньо інформації, наскільки випаровування з однієї такої свічки небезпечне для здоров’я людини.

Отже, думки фахівців неоднозначні. І на кожне дослідження, яке вказує, що палити свічки небезпечно, знайдеться інше, у якому зазначено, що це абсолютно безпечно в міру. Тому порада споживачам – купуйте свічки та пахощі від виробників, що надають пріоритет натуральним інгредієнтам.

Як вибрати безпечні свічки й пахощі?

Молекулярний токсиколог доктор наук Рея Мехта не наважується, щоб сказати людям взагалі перестати запалювати свічки й пахощі – особливо тим, хто використовує їх для релігійних чи духовних практик.

Але Мехта не рекомендує вибирати ароматичні палички, зроблені з вугільної золи, а пропонує придбати ті, що зроблені з бавовни або дерева. Свічки повинні бути виготовлені з натуральної сировини (бджолиний віск, соя, кокос), щоб  вони горіли «чистим» полум’ям і мали прозорий перелік інгредієнтів. Що стосується пахощів, то науковець радить обирати ті, що були змочені в натуральних оліях.

Як правильно користуватися ароматичними свічками?

Щоб мінімізувати шкоду ароматичних свічок для здоров’я, їх потрібно правильно використовувати.

Перед тим, як їх запалити, приміщення потрібно ретельно провітрити, а потім знову зробити це, коли свічки будуть загашені.

Підпалювати багато свічок одразу не треба: у невеликих приміщеннях, де перебувають діти, велика кількість запалених свічок особливо небезпечна – достатньо 1–2.

Не слід запалювати ароматичні свічки на кілька годин поспіль, а тим більше не варто зловживати цим цілодобово.

Не слід використовувати аромасвічки як освіжувач повітря – вони не призначені для цього.

Якщо парафінова свічка буде горіти у провітрюваній кімнаті 2-3 рази в тиждень, приблизно по півгодини, нічого страшного не станеться.

Також доктор Мехта додає, що незалежно від того, яка свічка чи пахощі у вас є, ви повинні бути обережними, коли палите їх. «Зазвичай зі свічками проблема полягає в тому, що при спалюванні повітря насичується продуктами горіння. Я рекомендую людям відкривати вікна, щоб дим не потрапляв у їхній простір, особливо якщо вони збираються спати». До того ж, люди, схильні до респіраторних захворювань або алергії, повинні бути особливо спостережливими, коли вдома спалюють свічку. «Якщо у вас з’явився головний біль або ви помітили втрату енергії, ви, можливо, не захочете тримати свічку поруч із собою», – зазначає науковець.

Щоб переконатися, що якість повітря у вашій оселі знаходиться в межах норми і чи не забруднене повітря формальдегідом, потрібно звернутися до хімічної лабораторії, щоб за допомогою хімічного аналізу перевірити повітря, яким ви дихаєте.