Чи варто замовляти очищення вентиляційних систем і як це вплине на якість повітря в приміщенні?

Сьогодні у всьому світі все частіше говорять про якість повітря в приміщенні, відтак, у наші дні працює ціла індустрія для споживачів, які піклуються про безпечне середовище в помешканні та на роботі. Сюди слід віднести і виробників екологічно чистих меблів та будівельних матеріалів, і виробників очищувачів повітря, і компанії, що пропонують встановлення ефективних систем вентилювання. Серед таких пропозицій також є пропозиція очищення вентиляційних каналів. Адже, за словами представників таких компаній, чистка каналів забезпечить покращення якості повітря в приміщенні. Утім, чи справді це так? Пропонуємо ознайомитися із рекомендаціями, які із цього приводу надає Агенція охорони навколишнього природного середовища США (EPA).

Чи може стати засмічений вентиляційний канал причиною забруднення повітря вдома?

chystka-systemy-ventyliacijiНаразі немає даних досліджень, які підтвердили б, що очищення вентиляційних каналів може допомогти уникнути проблем зі здоров’ям. Так само, як немає і досліджень,що підтверджували б, що забруднені вентиляційні канали призводять до збільшення кількості пилу в приміщенні. Велика частина пилу прилипає в повітропроводах, і не обов’язково потрапляє в житловий простір.

Окрім того, якщо ви замислилися над тим, щоби замовити послугу з очищення вентиляційних каналів, важливо розуміти, що забруднені повітропроводи є лише одним із безлічі можливих причин забруднення повітря в будинку твердими частинками. Забруднюючі речовини, що присутні у повітрі приміщення потрапляють туди здебільшого внаслідок внутрішньої діяльності, такої як: приготування їжі, прибирання, куріння, тощо. Всі ці повсякденні речі можуть мати значно суттєвіший вплив на якість повітря в приміщенні, аніж забруднені вентиляційні канали, зазначають у доповіді у ЕРА.

Крім того, немає ніяких доказів того, що наявність побутового пилу або інших твердих частинок в повітроводах представляє небезпеку для вашого здоров’я.

У яких випадках слід провести очистку вентиляційних каналів?

chystka-ventyliacijiОчистку вентиляції все ж варто провести, якщо:

  1. у ній розмножується пліснява. Ось кілька нюансів, на які слід звернути увагу при наявності плісняви у вентиляційних каналах:
  • зазвичай ви не можете бачити, що відбувається всередині вентиляційної системи. Якщо виконавець робіт переконує вас у тому, що там є цвіль, попросіть його показати вам хоча б якісь деталі системи, де видно плісняву;
  • слід звернути увагу також на те, що іноді важко визначити, чи справді наліт на поверхні є пліснявою, навіть попри те, що він може бути на неї дуже схожим. Зробити висновок щодо наявності плісняви може лише спеціаліст, після проведення лабораторного дослідження. Для цього із зразком потрібно звернутися у спеціалізовану лабораторію. Простіше замовити такий аналіз, аніж проводити очистку всієї системи вентиляції.
  • якщо ви не ізолювали повітропроводи, і туди потрапляє волога, перш за все слід подбати про ізоляцію від вологи, інакше, роботи з очищення вентиляційної системи від грибка не матимуть бажаного результату – на вологих стінках дуже скоро пліснява з’явиться знову

2)  у вентиляції завелися паразити ( наприклад комахи чи гризуни)

3) вентиляція фактично забита твердими частинками, такими як пил, краплі жиру, тощо, відповідно, система вентиляції не може ефективно працювати.

Якщо у вас в системі вентиляції виникла одна із вище перелічених проблем, очевидно, у вентиляційній системі є певні проблеми: вона не правильно встановлена, не правильно підібрана, або її неправильно обслуговують. Якщо не усунути причину, а лише провести роботи із очистки системи, проблема дуже скоро може виникнути знову.

Вентиляційні канали з часом засмічуються, і логічно, що іноді їх потрібно чистити. Однак, відповідно до рапорту Агенції з охорони навколишнього середовища США, немає потреби робити цю процедуру надто часто, а лише по мірі необхідності.

Єдине зауваження: якщо у вас є камін чи піч, у якій спалюється паливо, необхідно щороку перед початком опалювального сезону перевірити,чи справна вентиляція, щоб запобігти отруєнню чадним газом.

Які роботи повинна передбачати якісна чистка вентиляції?

Air-Duct-Cleaning-RepairЯкщо ви все ж вирішили замовити послугу із очищення вентиляційних каналів, обов’язково переконайтеся, що будуть очищені всі компоненти системи. Не повне очищення всіх складових системи вентиляції може призвести до швидкого повторного забруднення (особливо, якщо йдеться про цвіль), відтак, це зведе нанівець усю проведену роботу.

Послуга очищення вентиляційних каналів, окрім самих повітроводів, повинна передбачати очистку й інших складових, таких як компоненти для примусової циркуляції повітря в системах опалення та кондиціонування, решітки та дифузори, теплообмінники нагріву і котушки охолодження, ємності для відведення конденсату, тощо. Якщо ці компоненти неправильно встановлені чи неправильно обслуговуються, вони можуть стати місцем нагромадження пилу, пилку рослин, тощо.

Наприклад, якщо у системі присутня волога, у вентиляційній системі може рости пліснява. Разом із повітрям, спори цвілевих грибів потраплятимуть у житлові чи робочі приміщення, що може призвести до появи алергії чи інших захворювань.

Чи варто замовляти додаткову обробку біоцидами?

obrobka-vid-plisniavyДодатково, після очищення вентиляційних каналів, виконавці робіт можуть запропонувати вам обробку вентиляційних каналів спеціальними біоцидами (засобами для знищення шкідливих живих організмів, таких як цвілеві грибки та мікроби). Перед тим,як давати дозвіл на проведення таких робіт, варто зважити: попри те, що за певних обставин використання біоцидів є виправданим, на сьогодні немає достатніх досліджень, які б підтвердили ефективність та безпеку обробку вентиляції біоцидами. Та, у будь якому випадку, такі роботи слід проводити тільки після ретельної очистки каналів від усіх забруднень.

За матеріалами ЕРА

Де замовити хімічний аналіз для визначення якості повітря в приміщенні?