Кето-дієта: чи справжній ефект whoosh?

У цій статті ви можете прочитати про те, що саме є «ефект whoosh» і чи справжній він. Також ми розповідаємо про деякі здорові підходи до харчування та досягнення цілей на шляху схуднення.

«Ефект whoosh» – це термін, який описує помітне зниження ваги, яке виникає при дотриманні кето-дієти.

Що таке кето-дієта?

Кето-дієта – це план харчування, метою якого є отримання більше калорій із жиру, ніж sз вуглеводів. Її рекомендовано дотримуватися людям з епілепсією в боротьбі із судомами, а також дітям, судоми яких не реагують на ліки.

Типова кето-дієта може включати вживання:

 • м’яса
 • яєць
 • авокадо
 • насіння
 • горіхів
 • листяних зелених овочів, а також грибів, броколі та перцю.

Мета дієти – викликати кетоз.

Вуглеводи є постачальниками глюкози для організму, яку він використовує для енергії. Коли організм знаходиться в кетозі, він працює на жирі, а не на паливі з вуглеводів.

Але давайте розберемося, як цей ефект і в якому напрямі впливає на здоров’я нашого організму. Та чи дійсно все є так, як пишуть у соціальних мережах.

Що таке «ефект whoosh?»

Ідея полягає в тому, що якщо ви будете дотримуватися кето-дієти, ваші жирові клітини почнуть втрачати жир і наповнюватися водою. Після того ваше тіло і шкіра нібито почуваються міцнішими, і здається, що ви схудли.

Необхідно переконатися і поглянути на те, що говорить наука.

Наука про кето-дієту та «ефект whoosh»

Коли організм спалює жир, жирові клітини не заповнюються водою. Жирові клітини зберігають зайву енергію. Коли організм спалює більше калорій, ніж споживає, організм видаляє зайвий жир, і жирові клітини скорочуються.

Насправді, коли людина втрачає вагу, організм перетворює більшу частину жиру на вуглекислий газ, який людина видаляє при видиху.

Хоча організм перетворює набагато менший відсоток у воду, не існує жодних доказів того, що клітини починають «наповнюватися водою» і раптом зникають, коли більше не містять жиру.

Усі міфи пішли з того, що люди часто плутають «ефект затримки води» та «ефект Whoosh».

Нирки здебільшого регулюють кількість води в організмі. Якщо організм стає зневодненим, він починає зберігати воду. Це може змусити людей почувати себе більш роздутими або важчими, ніж зазвичай.

Після того, як людина вип’є достатню кількість води, вона втратить зайву масу води, що може виявитися помітною втратою ваги. Тому люди думають, що втратили вагу, а насправді втратили воду.

Також люди, які дотримуються кето-дієти, знають, що вони досягли «ефекту whoosh», оскільки у них починається діарея. Але при діареї можна значно зневоднити організм і позбавити його поживних речовин, адже немає достатньо часу для їх перетравлення.

Це безпечно?

Ні, ми з вами впевнилися в тому, що цей ефект не є науково підтвердженим.

Кето-дієта може викликати побічні ефекти. Наприклад, багато насичених жирів можуть підвищити рівень холестерину в організмі й збільшити ризик серцевих захворювань. Також можуть проявитися грипоподібні симптоми.

Отже, якщо ви прагнете схуднути, будь ласка, дотримуйтесь тільки здорових способів схуднення. Ось декілька з них:

 • націльтесь на те, щоб втрачати від 1 до 2 кг на тиждень;
 • включіть у раціон якомога більше корисної їжі (фрукти, овочі, цільні зерна);
 • ведіть здоровий спосіб життя;
 • намагайтеся зосередитись на тому, як ви себе почуваєте психічно й емоційно, не тільки фізично;
 • орієнтуйтеся тільки на практику, яка дає здорові результати, що допоможуть вам досягти своїх цілей.