Харчова сода проти раку: ефективна чи ні?

Харчова сода (бікарбонат натрію) – це натуральна речовина з широким застосуванням. Вона має лужний ефект, тобто знижує рівень кислотності. Можливо, ви читали в інтернеті, що кухонна сода та інші лужні продукти допомагають запобігати раку, лікувати його і навіть повністю виліковувати. Проте наскільки це правда?

Ракові клітини ростуть і діляться в кислотному середовищі. Прибічники теорії лікування содою вірять, що зменшення кислотності тіла (тобто збільшення лужності) запобігає зростанню та розповсюдженню пухлин в організмі.

Прихильники цієї теорії також стверджують, що вживання таких лужних продуктів, як кухонна сода, зменшить кислотність тіла. На жаль, це так не працює. Наше тіло підтримує досить стійкий рівень рН (кислотності) незалежно від того, що ми їмо.

Сода не може запобігти виникненню і розвитку раку. Однак існують дослідження, що допускають можливість ефективності соди як додаткового лікування для людей, що вже борються з раком. Це означає, що можна використовувати кухонну соду як доповнення (проте не заміну) до поточного лікування.

Подаємо огляд медичних досліджень з вивчення зв’язку між рівнем кислотності та раком.

Між рівнем рН і раком існує визначений взаємозв’язок

Пам’ятаєте шкільні уроки хімії, коли ви використовували лакмусовий папірець, щоб визначити рівень кислотності речовини? Це ви вимірювали рівень рН. Зараз ви можете зустрітися з ним, коли займаєтеся садівництвом або доглядаєте за басейном.

Шкала рН слугує для вимірювання кислотності. Вона має значення від 0 до 14, де «0» – найбільша кислотність, а «14» – найбільша лужність (основність). Речовини зі значенням рН «7» нейтральні: вони ані кислі, ані лужні.

Тіло людини має рівень рН приблизно 7,4, що дуже строго підтримується. Це означає, що кров людини злегка лужна.

У той час як загальний рівень рН залишається незмінним, він має різні значення в різних частинах тіла. Наприклад, у шлунку рівень рН між 1,35 і 3,5. В усьому тілі шлунок має найбільш кисле середовище, оскільки він використовує соляну кислоту для перетравлювання їжі.

Сеча також природно кисла. Отже, перевірка рівня рН сечі не дасть точного аналізу рівня рН усього тіла.

Між рівнем рН і раком існує визначений взаємозв’язок. Ракові клітини зазвичай змінюють своє навколишнє середовище в організмі. Вони хочуть жити в більш кислому середовищі і тому перетворюють глюкозу або цукор на молочну кислоту. Рівень рН області навколо ракових клітин може впасти до 5,5. Завдяки цьому пухлинам легше розростатися і поширюватися до інших частин тіла або метастазувати.

Що говорять наукові дослідження про лікування раку содою?

Ацидоз, що означає збільшення кислотності середовища, зараз вважають «візитною карткою» раку. Багато наукових досліджень проведено з метою вивчення взаємозв’язку між рівнем рН та ростом пухлин. Здобуті результати виявилися досить неоднозначними.

пищевая сода как принимать при лечении ракаНемає наукових підтверджень того, що кухонна сода запобігає раку. Важливо пам’ятати, що рак досить добре розвивається навіть у здорових тканинах з нормальним рівнем рН. До того ж, природні кислі середовища, як у шлунку, зовсім не сприяють росту ракової пухлини.

Як тільки ракові клітини починають рости, вони створюють кисле середовище, що сприяє зростанню злоякісних новоутворень. Мета багатьох досліджень – знайти спосіб зниження кислотності такого середовища, щоб ракові клітини не могли розростатися.

У 2009 році науковці виявили, що ін’єкції бікарбонату мишам зменшують рівень рН у пухлинах і сповільнюють прогрес метастазів при раку молочної залози. Результати цього дослідження опубліковано в журналі «Дослідження раку».

Кислотне мікросередовище пухлин швидше за все є основною причиною неефективності хіміотерапії в лікуванні раку. У ракові клітини важко поцілити, оскільки область навколо них кислотна, але всередині вони лужні. Багато ліків від раку мають труднощі з проникненням крізь ці шари з різною кислотністю.

Деякі дослідження оцінили ефективність використання ліків, що нейтралізують кислоту, в комбінації з хіміотерапією. Інгібітори протонної помпи (ІПП) – це клас ліків, що часто прописуються для лікування кислотного рефлюксу й гастроезофагельної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). Мільйони людей приймають такі ліки. У них небагато побічних ефектів.

Дослідження, результати якого опубліковані у 2015 році в «Журналі експериментальних та клінічних досліджень раку», виявило, що високі дози ІПП езомепразолу значно збільшили антипухлинний ефект хіміотерапії у жінок під час лікування метастазів раку молочної залози.

У дослідженні 2017 року, опублікованому у «Світовому журналі гастроентерології», оцінювали вплив комбінованого лікування ІПП омепразолом і хіміотерапією раку прямої кишки. Омепразол допоміг полегшити побічні ефекти хіміотерапії, покращив ефективність лікування і зменшив рецидив раку.

Хоча у цих досліджень невелика вибірка, вони дають надію. Подібні великомасштабні клінічні випробування вже ведуться.

Як використовувати кухонну соду з лікувальною метою?

Якщо ви хочете понизити кислотність пухлини, проконсультуйтесь зі своїм лікарем стосовно ІПП або використовуйте «підручний» метод – харчову соду.

Що б ви не обрали, перед прийомом обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Під час проведення дослідів на мишах науковці використовували кухонну соду в кількості, еквівалентній 12,5 г на день для людини вагою 70 кг. Це приблизно одна столова ложка на день.

Розмішайте столову ложку соди у високій склянці води. Якщо смак занадто сильний, спробуйте приймати по 0,5 столової ложки двічі на день. Можна також додати трохи лимонного соку або меду, щоб покращити смак.

Які продукти вживати для підвищення лужності, а яких уникати

Кухонна сода – не єдиний варіант. Існує багато продуктів, що природним шляхом підвищують лужність. Багато людей дотримуються дієти, що фокусується на вживанні їжі, яка підвищує лужність, і уникають продуктів, що підвищують кислотність.

Результати медичного дослідження 2012 року, опубліковані у виданні «Харчування та метаболізм», свідчать про те, що довготривала «лужна» дієта може понизити рівень рН тіла до найменшого допустимого значення (7,36–7,38). Однак вона може зменшити його й нижче норми.

Ось перелік звичайних «лужних» і «кислотних» продуктів.

Продукти, що збільшують лужність:

  • овочі;
  • фрукти;
  • свіжі фруктові або овочеві соки;
  • чай;
  • яйця;
  • курячі грудки;
  • тофу і темпех;
  • горіхи й насіння;
  • м’який сир;
  • натуральне молоко.

Продукти, що збільшують кислотність:

  • усі олії для приготування їжі, включаючи оливкову й рапсову;
  • крупи, такі як рис, кукурудза, пшениця, ячмінь, овес, кіноа;
  • твердий сир і масло;
  • горіхове масло, включаючи арахісове й мигдальне;
  • будь-який білок тваринного походження (червоне м’ясо, птиця, риба, молюски);
  • макарони;
  • бобові;
  • алкоголь (пиво, вино).

Висновки

Харчова сода не може запобігти раку, проте, як показують результати деяких наукових досліджень, у поєднанні з хіміотерапією вона може сповільнити його розвиток і запобігти розростанню в інші частини тіла.

Хоча сода може дати певний ефект, існують й інші варіанти. Поговоріть з лікарем про ІПП. Вони безпечні і мають небагато побічних ефектів.

Ніколи не припиняйте лікування раку тим, що прописав ваш лікар. Обговорюйте з ним усі додаткові й доповнюючі терапії.