Лужна вода – мертва чи жива?

Турбота про власне здоров’я в тій чи іншій мірі властива кожній людині. Науково-технічний прогрес допоміг людству частково подолати проблему інфекційних захворювань, але водночас поставив його в неприродні для нього умови існування, що призводять до стресу, та зіштовхнув із забрудненням довкілля. Ми просто змінили одні хвороби на інші, і хоча об’єктивно тривалість життя зросла, та здоровішими люди не стали.

Саме на хвилі незадоволення станом власного здоров’я виникла «індустрія здоров’я», або так звана wellnes-індустрія (як її називають на заході). Націлена на людей, які прагнуть покращити стан свого здоров’я чи підтримувати його на високому рівні, wellnes-індустрія все частіше пропонує їм дивні товари та послуги. Вони насправді задовольняють не саму потребу людини дійсно покращити здоров’я, а швидше її психологічну потребу усвідомлювати, що вона щось робить для себе.

Іншої реальної користі, окрім морального задоволення, ці часто необґрунтовано дорогі продукти не приносять. Причини цього криються в значних коштах, які потрібні для розробки препаратів, що реально допомагають підтримувати здоров’я. З іншого ж боку, знаходиться чимало нечистих на руку ділків, які, користуючись довірою населення, продають людям «надію на здоров’я».

Йдеться не про спортзали і здоровий спосіб життя – йдеться про різноманітні пігулки, харчові добавки та дивні пристрої, які пропонуються нібито для покращення роботи організму, сповільнення старості, профілактики хвороб тощо. Споживачі ж раді вірити, що «диво-продукти» можуть доповнити або замінити тренування та відмову від шкідливих звичок. Стандарти введення в практику лікарських препаратів в останні роки стали дуже жорсткими і дорогими, тоді як для біологічних добавок вони не такі суворі, достатньо лише довести нешкідливість тієї чи іншої добавки для здоров’я. А от доведення її корисності й ефективності вже є справою реклами.

Один з таких «диво-продуктів» – так звана іонізована лужна вода (жива вода, катионіт) або пристрій для її виробництва. Для підтримки зацікавленості споживачів виробники таких пристроїв пишуть книги на тему здорового способу життя, ставлять досліди, навіть звертаються до науки. Хоча, швидше, до псевдонауки. Адже, користуючись різними вимірювальними приладами та оперуючи науковими термінами для маскування під справжню науку, вони навмисне забувають про логіку й основні принципи проведення справжніх наукових досліджень. До речі, терміном «катионіт» у науковій літературі позначають сорбент, який при проходженні через нього розчину здатний заміняти в ньому одні позитивно заряджені іони на інші, що містяться в сорбенті.

Що таке «лужна іонізована вода»?

У нейтральній воді рН=7, а кількість іонів водню H+ і гідроксилу OH рівна. У лужній воді більше іонів гідроксилу, а в кислій – водню. Слід зауважити, що одним з основних принципів теорії електролітичної дисоціації є сумарна електронейтральність розчину. Тому лужна вода, тобто така, що містить надлишок іонів OH, завжди містить рівноцінну кількість іонів, заряджених позитивно, тобто не є чистою водою.

Пристрій для виготовлення «лужної іонізованої води» являє собою електролізер з напівпроникною мембраною. Електроліз – процес хімічного перетворення розчину чи розплаву під дією електричного струму. Чиста вода майже не піддається електролізу, через низьку електропровідність. Якщо ж у воді розчиняти солі, то вони дисоціюють на заряджені позитивно і негативно іони, які можуть переносити заряд та спричиняють електропровідність розчину. У деякі моделі «іонізаторів» включаються картриджі з кухонною сіллю NaCl для підвищення провідності води та збільшення ефективності електролізу.

Принципова схема процесу:

elektrolyz.jpg.pagespeed.ce.sn9m0kTQQV

Отже, по своїй суті лужна іонізована вода – це слабкий розчин лугу NaOH, іноді з домішками NaOCl (майже що розведений відомий відбілювач «Білизна»), а кисла іонізована вода – звичайний розчин HOCl або вільного Cl2. У цих твердженнях переконається будь-хто, провівши хімічний аналіз такої води або хоча б перевіривши її рН і вміст активного хлору хлорметром.

Людині з високим освітнім рівнем виділити окремі тези чи твердження у промо-текстах про іонізовану лужну водудуже складно, оскільки вони в основному є нісенітницею, в якій поряд ставляться несумісні наукові терміни. Та все-таки спробуємо їх відшукати.

Розглянемо промо-твердження і демонстраційні досліди, що використовують продавці іонізованої лужної води/живої води/катионіту, і прокоментуємо їх з точки зору людини з раціональним науковим світоглядом.

1. Основне твердження, яким зловживає, напевно, кожен продавець «диво-товарів»: «Наш товар продовжує життя (віддаляє/зупиняє старіння/повертає молодість)».

Варто запам’ятати, що такі твердження прямо вказують на шахрайство. Офіційна наука на сьогодні знайшла єдиний дієвий метод сповільнити старіння організму – гіпокалорійну дієту, дотримуватися якої слід протягом усього життя. Зі зрозумілих причин дієвість цього способу не перевіряли на людях. Тому подібні чудодійні товари чи послуги – фальшивки. Задля зменшення масштабів таких шахрайств близько п’ятдесяти видатних сучасних науковців, які досліджують процеси, пов’язані зі старінням, підписалися під статтею «No Truth to the Fountain of Youth» (http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=no-truth-to-the-fountain-of-youth), у якій ідеться про відсутність дієвих засобів для збереження молодості людини, окрім систематичних тренувань і відмови від шкідливих звичок.

2. «рН у шлунку близько 2,5, у кишечнику – близько 8,3. Тому споживання лужної іонізованої води допомагає нейтралізувати надлишок кислоти зі шлунку та покращує травлення».

Дійсно, у шлунку кисле середовище, а у кишечнику вже лужне. Це потрібно для нормального травлення. Але організм має всі необхідні механізми для регулювання кислотно-лужного балансу. У шлунку необхідне кисле середовище. При потраплянні їжі зі шлунку у кишечник організм самостійно нейтралізує надлишок кислоти. Якщо ж у Вас підвищена кислотність шлунку, то слід звернутися до лікаря, оскільки це може свідчити про серйозне захворювання. А при печії намагатися нейтралізувати надлишкову кислоту дорогою іонізованою лужною водоюзамість більш ефективної дешевої й безпечної харчової соди досить наївно.

3. «У середньому рН людського тіла слабколужний. Лужна вода допомагає підтримувати його таким… Це допомагає сповільнити старіння.»)

Дійсно, рН крові, лімфи, міжклітинної рідини та внутрішньоклітинний слабколужний. Але змінити його, вживаючи певні продукти, дуже важко. В організмі рН різних його частин регулюється досконалими та налагодженими біохімічними механізмами і стабілізується складними буферними системами. Збої у кислотно-лужному балансі свідчать про певні хвороби й вимагають огляду у лікаря, а не спроб зсунути рівновагу споживанням лугів чи кислот. Такі спроби можуть лише нашкодити організмові.

4. Часто продавці попереджають про можливу діарею на початку споживання лужної води і радять привчатися до неї поступово.

Якщо одразу почати інтенсивно пити лужну іонізовану воду, це може призвести до нейтралізації хлоридної (соляної) кислоти у шлунку і, як наслідок, до проблем із травленням.

Якщо людина привчається до цього поступово, то організм повільно призвичаюється виробляти більше соляної кислоти, для того, аби після нейтралізації лугу з води в шлунку лишалося кисле середовище, необхідне для травлення. Коли така людина раптово перестає пити розчин лугу, то організм, звичний виробляти більше кислоти, не встигає переналаштуватися, тому виникають печія і ризик виразки. Тобто, привчивши себе до лужної води, людина наражається на небезпеку серйозно захворіти при відмові від неї чи у випадку тимчасової недоступності такої води.

5. «Лужна вода використовується для боротьби з ацидозом».

Наслідки умисного споживання розчину лугу наведені вище. Споживання лужної води змінює лише рН ротової порожнини та шлунку. При проблемах з кислотно-лужним балансом слід звертатися до лікаря, діагностувати й лікувати причини ацидозу, а не пити луги.

6. «…використовується технологія енергетичної частотності. Методиками квантової фізики створюється і кодується близько 250 частот, потенційно корисних людському організму. Іонізатор оптимізує молекулярну структуру й енергетичні якості води для проникнення цілющої енергії в організм та інтенсифікації процесів у ньому».

Про молекулярні структури та перенесення інформації вже йшлося в статті про кораловий кальцій. Інтенсивність коливання молекул залежить від температури, а частоти коливання молекулярних зв’язків строго визначаються структурою самої молекули. «Запис» якої-небудь частоти коливання у склянці чи пляшці води є скоріше вигадкою авторів популярних фантастичних книжок, ніж реальним науковим фактом. А енергія – це просто фізичне поняття. Вона не може бути цілющою чи хвороботворною.

7. «…має антиоксидантні властивості для покращення здоров’я та боротьби зі старінням».

Надати воді антиоксидантних властивостей «іонізацією» не можна. Імовірно, до складу води додається або генерується електрохімічно речовина-відновник. Але відновник не означає антиоксидант, оскільки антиоксидантна дія має сенс всередині клітини, де вільні радикали можуть порушити структуру ДНК і білків. Тому далеко не всі речовини з антиоксидантною дією в пробірці є ефективними на рівні організму – вони просто туди не потрапляють, залишаючись або руйнуючись в кишковому тракті. У цьому контексті згадка про антиоксидантні властивості без зазначення їх носія – данина моді на антиоксидантні препарати, ефективність яких була показана в ряді наукових досліджень і які є одним із стовпів, на яких тримається індустрія БАДів.

8. «Дослід, який доводить безконтактну активність. Вимірюють ОВП (окисно-відновний потенціал) води після роботи «диво-приладу» – він екстремально низький (через присутність відновників). Потім занурюють пластикову склянку зі звичайною водою в банку з обробленою водою. З часом ОВП води у склянці теж падає. Робиться висновок про надзвичайну корисність обробленої води (оскільки від перебування в ній склянки з необробленою водою ОВП води у склянці падає)».

 Логічність такого висновку досить сумнівна, оскільки зниження ОВП можливе і через ряд інших причин. У промо-статті не вказано деталей, за якими можна оцінити адекватність експерименту. Про вплив (точніше про його відсутність) ОВП питної води на здоров’я йшлося в статті про кораловий кальцій. Офіційною наукою не виявлено помітних покращень від споживання такого продукту. Інакше і не може бути, оскільки основне джерело вільних радикалів в організмі – кисень повітря, а не розчинений у воді.

Автори рекламних статей стверджують, що вживання іонізованої лужної води знижує ризик раку, серцево-судинних захворювань, покращує здоров’я та ін. Диво-воду рекомендують уживати в комплексі зі здоровим харчуванням, відмовою від шкідливих звичок і тренуваннями для підтримки тонусу. Зазначимо, що подібний стиль життя сам по собі покращує самопочуття і без уживання лужної іонізованої води.

Якщо Ви маєте сумніви щодо якості води, яку п’єте, то проведіть її аналіз на відповідність санітарним нормам. У разі відхилень від норми використовуйте якісний фільтр для води, але в жодному разі не намагайтеся зробити з питної води «диво-еліксир», оскільки це може бути небезпечним для Вашого здоров’я.

Андрій Петренко


Науково-сервісна фірма «ОТАВА» проводить складні наукові аналізи для приватних підприємців, дрібних і середніх фірм. Як правило, ці аналізи не проводяться у звичайних аналітичних лабораторіях, оскільки вимагають вивчення англомовної наукової літератури, поєднання різнопланових біологічних і хімічних аналітичних методів, висококваліфікованого персоналу та дорогого в обслуговуванні обладнання.

ОТАВА пропонує послуги з визначення:

  • мікроелементного складу води різного походження (питної, природної, стічної, технічної, очищеної)
  • токсичних важких металів (цинк, мідь, свинець, кадмій, ртуть) у питних, технічних та стічних водах, ґрунтах, продуктах рослинного і тваринного походження, кормах, побутових предметах, іграшках, будівельних матеріалах
  • пестицидів у воді, ґрунтах, продовольчих товарах
  • підробок серед фармацевтичних препаратів тваринного походження, різноманітних лікарських засобів рослинного походження, БАДів
Науково-сервісна фірма «ОТАВА»
03680, м. Київ, вул. Акад. Заболотного, 150
тел.: (044) 221 72 30
e-mail: info@otava.ua
http://otava.ua