Особливості впливу кольорів на фізіологічний і психологічний стан людини

kolyr.jpg.Про магічний вплив кольору на стан людини відомо давно. Навіть древні племена використовували його для розмальовування тіла, яке визначало їхній соціальний статус. Особлива увага кольору приділялася в Стародавній Індії, де колір вважався однією із сутностей людини. Людина – це сплетіння звуків, кольорів, світлових енергетичних потоків. У Стародавньому Єгипті існували навіть спеціальні кімнати з певним кольором стін, де жерці лікували людей.

Олексій Леонтьєв – відомий радянський психолог і запеклий матеріаліст – проводив наукові досліди, вивчаючи можливості тактильного сприйняття кольору. Результати експериментів показали, що людина сприймає колір не тільки очима, а всією поверхнею тіла. Ви можете заплющити очі, але колір все одно впливатиме на вас через шкіру. Індійські йоги мали рацію, коли вважали, що все тіло людини відповідає на вібрації кольору й світла. У 70-ті роки ХХ ст. чехословацькі вчені отримали сенсаційні результати: виявляється, що для впливу кольору на організм людини не потрібне навіть яскраве світло. У напівтемній кімнаті зміни у фізіологічних показниках (пульс, дихання, тиск тощо) теж реєструвалися, якщо стіни були пофарбовані в певний тон.

Відомий біолог Є.С. Шноль виявив, що нервове волокно є аналогом сучасних провідників світла. Воно ідеально створене для сприйняття кольорів. Ще на початку ХХ ст. С.В. Кравков довів, що світло й колір активують нервову систему, загострюють чутливість органів чуття.

Коли науковці винайшли лазер, виникла цікава ідея дослідити вплив «чистого» кольору на організм людини. В.М. Інюшин спрямовував лазерний промінь на біоактивні зони тіла, які зазвичай активують голками спеціалісти з акупунктури. Результати були вражаючими, оскільки за силою впливу на організм і його енергетичні зони голки далеко поступалися світловому потоку певної частоти.

Напрацювання в цьому напрямі підхопили й підприємці. Деякі успішні в торгівлі бізнесмени знають, що цукор варто продавати не в зеленій або червоній тарі, а лише в блакитний. Чому? Тому що блакитний асоціюється у людей з легким, м’яким і солодким.

З фізіологічної точки зору механізм впливу кольорів можна пояснити так: зона мозку, яка відповідає за зір, посилює роботу тієї структури (сітчастого тіла), що активує мозок у цілому. Ця активація забезпечується всіма органами чуття, але зір у більшості людей – найголовніше джерело інформації про навколишній світ. Сприйняття кольорів активує цю зону мозку, а вона, у свою чергу, відповідає за зміни артеріального тиску, самопочуття, гормональний фон організму. Посилюється кровообіг у головному мозку, що призводить до зниження ефективності роботи шлунково-кишкового тракту. Наші предки надавали цьому важливого значення – організм у такому стані не думав про їжу, він готувався до втечі, нападу та інших проявів активності. Ось чому, прагнучи звабити чоловіка, жінки часто вдягають червону сукню – і це діє безвідмовно, на рівні фізіології.

kolyr_styna.jpg.Тому, підбираючи шпалери для спальної кімнати чи офісу, варто відповідально поставитися до їх кольору. Навряд чи  можна буде спокійно спати і розслабитися в кімнаті з помаранчевими чи бордовими стінами, а в офісному приміщенні занадто насичені «спокійні» кольори (синій, зелений), можуть викликати пригнічення та суттєве зниження працездатності.

Не можна в приміщеннях, де перебувають хворі, зловживати жовтуватими та коричневими відтінками – вони здатні посилювати нудоту й знижувати больовий поріг. Краще в цьому випадку обрати будь-які відтінки синього або фіолетовий.

Медичні дослідження Г. Фрилінга і К. Ауера показали такі результати:

kolyr_krugчервоний активує всі системи організму, використовується для лікування кору, вітряної віспи, а також посилює м’язову напругу та підвищує артеріальний тиск;
жовтий – теж активує, але помірніше, він дуже добре впливає на перебіг захворювань нирок, печінки, суглобів;
зелений зменшує тиск і мінімізує мігрень, допомагає полегшити стан при астмі та інших захворюваннях дихальних шляхів;
синій пригнічує активність організму, добре впливає на стан очей.

Описані вище епізоди стосуються ситуативного, короткотривалого впливу кольору. Значно гірші наслідки матиме тривалий «кольоровий» голод. Кожен рік ми говоримо про осінньо-зимову депресію. Бідність кольорів у цю пору року – суттєвий чинник такого стану. Чомусь улітку люди менше сумують та впадають у меланхолічний настрій. А якщо таке і трапляється, варто просто виїхати на природу – і все як рукою знімає. Природа мудро оточила нас такою кількістю зеленого: він активує організм, але набагато м’якше, ніж червоний. І взагалі знаходиться на межі активних та спокійних кольорів.

У наших широтах ми можемо перетерпіти такий «сірий» сезон. В умовах же тривалої відсутності кольорового розмаїття у людей, особливо дітей, може розвинутися навіть відставання у розвитку. Це науково довів В. Демидов в 1987 році.

Взагалі потрібно більш чутливо прислухатися до потреб свого організму, який сигналізує про певні негативні стани, у тому числі через прагнення в сприйнятті певного кольору. У стані втоми яскраві кольори дратують, а якщо відпочинок затягнувся і необхідно активувати себе – людина може шукати саме яскравих кольорів. Наприклад, витягти з шафи помаранчеву футболку, тому що «настрій з’явився» її одягти.

kolyr_dytyДоведено, що існують і вікові відмінності в сприйнятті кольору й впливу його на організм. Більшість дітей люблять яскраві кольори червоно-жовтого спектра, тому що вони відповідають їх стану підвищеної активності. Діти бояться темряви не тільки через монстрів, якими їх лякають старші, а й через кольорово-світлову деривацію (обмеження в кольорі та світлі). З віком люди все більше надають перевагу спокійним відтінкам, навіть дещо похмурим – оливковому, сірому, коричневому, чорному. Майте це на увазі, вибираючи подарунки, оскільки яскраві кольори можуть справити негативне враження на людину похилого віку, незалежно від інших характеристик речі.

Катерина Васюк,
кандидат психологічних наук,
доцент кафедри психології Донецького національного університету