Про «відкриття» Ольги Броварець і його «захисників»

Майже місяць пройшов з того часу, як один із провідних телеканалів України показав у новинах сюжет про наймолодшу доктора наук, яка зробила сенсаційне відкриття, що дасть змогу створити ліки від раку в найближчому майбутньому. Відтоді ситуація довкола «сенсаційного відкриття» Ольги Броварець набула значного суспільного резонансу та досить неоднозначного характеру.

З одного боку, раптово з’явилося дуже багато прихильників «відкриття», а це здебільшого журналісти, політики та прості люди, які не є фахівцями ні в молекулярної біології, ні в галузі фізико-хімічних досліджень, однак це аж ніяк не заважає їм стверджувати, що «відкриття» Ольги Броварець заслуговує Нобелівської премії. З іншого боку, опозицією повстали досвідчені науковці, які стверджують, що відкриття пані Броварець насправді не є відкриттям (не говорячи вже про світовий масштаб), а є лише гіпотезою, яку ще потрібно експериментально перевірити, і що зараз ця гіпотеза не може слугувати підґрунтям для створення ефективних ліків від раку. Реакція мас-медіа на аргументи вчених була досить очікуваною, – науковців звинуватили в заздрості й усілякому спротиву просування досліджень наймолодшої доктора наук.

Ось як це виглядає:

1Рисунок1

Журналісти дуже легко вдаються до таких слів і словосполучень, як «заздрість», «цькування», «вчені-невдахи», «публічне судилище», «заклювали», «перешкоджають у роботі» тощо.

Є також ще й інший варіант, який мало чим відрізняється від першого:

3Рисунок3

На превеликий жаль, у нашому суспільстві часто відбувається підміна понять. Біда навіть не в тому, що кожен сприймає інформацію так як хоче, а в тому, що ця інформація у викривленому вигляді передається далі, набуваючи ще більш химерних форм. Тому дуже часто, не розібравшись до кінця, у нас прийнято кричати «ганьба!» та «зрада!», причому зовсім не на тих людей.

На іншому сайті новин можна побачити таке:

4Рисунок4

Хто в цій ситуації дійсно захотів «попіаритися», вже важко сказати: вчена, журналісти чи політики або всі разом? Однак факт залишається фактом – новина про «сенсаційне відкриття Броварець», показана відомим українським телеканалом, набула широкого розголосу і, як виявилось, дуже скоро принесла розчарування, насамперед для тих, хто очікував уже в найближчому майбутньому вилікувати себе або своїх рідних від раку ліками, які от-от створять українські вчені.

2Рисунок2

Дуже легко бути фахівцями не у своїй галузі. Дуже легко надати розголосу ситуації, не розібравшись у ній. Але для чого це все? Для того, аби випустити в новинах резонансний сюжет та зібрати якомога більшу кількість переглядів в інтернеті й соціальних мережах?

Варто сказати, що не лише медійний простір став на захист пані Броварець, а й політики. Група народних депутатів через Прем’єр-міністра ініціювала офіційне звернення до Національної академії наук України щодо висування Ольги Броварець у кандидати на нагородження Нобелівською премією у 2017 році.

Мусий запит 1

Незрозумілим залишається, чому народні депутати «побачили відкриття» лише Ольги Броварець, у той час, як багато талановитих та геніальних українських учених роблять справжні відкриття не маючи належного матеріально-технічного забезпечення і фінансової підтримки від держави. Так, Ольга Броварець наймолодша доктор наук в Україні, однак вона не єдиний дослідник, який працює на ниві української науки. Поруч з нею є багато талановитих людей, які старші або молодші за неї і які також роблять свій значний внесок у розвиток науки, однак про них чомусь ніхто не знає.

Проблема полягає в тому, що кожен залюбки робить не свою справу і бере на себе повноваження, які брати не повинен. Так, не маючи відповідної освіти, журналісти раптово робляться великими фахівцями в молекулярній біології замість того, аби писати статті про дійсно важливі речі. У свою чергу, деякі політики, не маючи жодного уявлення про те, що таке точкові мутації і як створюються ліки від раку, дуже радо роздають накази про присудження нагород та висувають на Нобелівську премію знову ж таки замість того, аби адекватно фінансувати науку. Винними в усьому цьому чомусь, як завжди, залишаються вчені, які, як виявилося, заздрять і займаються цькуванням.

В усій цій ситуації можна сказати лише одне: дуже прикро, коли свідомість людей схильна довіряти більше словам популістів та непрофесіоналам, аніж здоровій логіці й досвідченим фахівцям. Під непрофесіоналами у цьому випадку ми маємо на увазі журналістів, принаймні тих, які зробили широкий розголос новини про «сенсаційне відкриття Ольги Броварець».  Так само прикро, коли наші люди самі собі створюють героя, а потім самі ж у ньому розчаровуються. Люди, не шукайте героїв, кожен із Вас є героєм, для цього достатньо просто бути фахівцем у своїй справі або хоча б у тому, що говорите. І тоді не буде цих непорозумінь, і ніхто не буде ображеним та винним.