Результати останніх досліджень: у домашньому пилу високий вміст токсичних хімічних сполук

У зразках пилу, зібраного в житлових будинках та освітніх закладах, науковці виявили 45 небезпечних хімічних речовин

Нещодавно британське видання «The Guardian» опублікувало приголомшливі результати дослідження хімічного складу домашнього пилу. Науковці встановили, що зразки досліджуваного ними пилу, зібраного з приміщень житлових будинків і закладів освіти, містили 45 небезпечних хімічних речовин, які здатні викликати безліч проблем зі здоров’ям, починаючи з респіраторних захворювань і закінчуючи раком. 

pylВчені ідентифікували 10 токсичних сполук, які були присутні у 90 % усіх зразків пилу. Одна з виявлених хімічних речовин – TDCIPP (хлоровмісний органофосфат), що може міститися в оббивці м’яких меблів, на поверхні дитячих іграшок та пилу з килимів. Ця сполука є канцерогеном, і як було показано у дослідженнях, здатна негативно впливати на репродуктивне здоров’я.

TPHP – інша токсична речовина, що також увійшла до переліку 10 найбільш небезпечних речовин, які містяться в пилу. Ця сполука здатна спричинювати розлади нервової та репродуктивної системи.

Науковці також ідентифікували фталати – речовини, які найчастіше використовуються для виробництва покриттів підлоги, пластикових контейнерів для їжі, а також товарів для краси. Вважається, що фалети можуть бути однією з причин вроджених дефектів і гормональної дисфункції під час статевого дозрівання.

Джерела токсичних сполук, що містяться в повітрі й пилу приміщень

Для очищення повітря насамперед потрібно ліквідувати джерела шкідливих забруднюючих речовин. Варто добре ознайомитись зі складом звичайних побутових товарів, а також матеріалів, з яких виготовлено меблі або оздоблено приміщення. Вони можуть виділяти токсичні сполуки. Це, зокрема, стосується миючих засобів, меблів з ДСП або МДФ, ламінованих покриттів для підлоги тощо. По можливості в помешканнях потрібно використовувати природні матеріали, які не містять шкідливих летких органічних сполук.

analyz_povytrya_pidlogaБагато людей не знають про токсичні речовини, які містяться у звичайних побутових товарах, миючих засобах, меблях, оздоблювальних матеріалах, а також про небезпеку, яку вони становлять. У такому випадку варто дізнатися більше про ці товари і токсичні речовини, які можуть входити до їх складу.

Діти особливо чутливі до впливу токсичних сполук. Дослідження показують, що діти частіше, аніж дорослі, мають справу з токсичними речовинами, що містяться в пилу. Це пов’язано з тим, що, граючись, діти знаходяться ближче до підлоги, часто торкаються різних предметів і лізуть брудними руками або предметами до рота.

Як захистити житло від токсичних сполук, що містяться в пилу?

analyz_povytryaЩоб мінімізувати наявність пилу в приміщенні, варто використовувати спеціальні фільтри НЕРА для пилосмоків (т.зв. фільтри тонкого очищення). Також якомога частіше слід відкривати вікна, щоб повітря не застоювалось у кімнатах і могло вільно циркулювати між приміщеннями, тим самим виносячи разом із собою назовні всі токсичні сполуки.

Тим, хто має сумніви щодо якості повітря в оселі, має підозру на наявність токсичних та небезпечних речовин у пилу будинку, фахівці радять зробити аналіз повітря в приміщенні на вміст летких органічних сполук. Такий аналіз повітря дасть змогу дізнатися про наявність токсичного забруднення, допоможе встановити його джерела, а фахівці, які проводитимуть аналіз, вкажуть можливі шляхи усунення проблем з якістю повітря. Лише після проведення аналізу повітря можна бути цілковито впевненим у безпеці повітря, яким ми дихаємо.

Де в Україні замовити аналіз повітря в приміщенні