Розробники із США вже випробували мобільну діагностичну систему і отримали дозвіл на її застосування

Мобільні додатки для смартфонів знаходять все більш широке застосування в медицині. За статистикою близько 73 відсотків американських лікарів користуються подібними діагностичними девайсами. Ми продовжуємо знайомити наших читачів з новинками.

Медики, схоже, всерйоз вирішили використовувати сучасні мобільні технології і створити електронні таблетки, які будуть повідомляти лікаря про те, чи регулярно пацієнт приймає прописані ліки і який ефект вони на нього чинять.

Розробкою і виробництвом таблеток-шпигунів займається американська компанія Pro­teus Dig­i­tal Health, один з лідерів цифровий медицини. Міністерство охорони здоров’я США вже схвалив електронні чіпи для таблеток, і вони ось-ось з’являться на ринку.

У клінічних випробуваннях системи взяли участь 29 чоловіків і 34 жінки у віці від 18 до 80 років, серед яких були хворі на туберкульоз, пацієнти з серцевими захворюваннями і контрольна група. За час тестування учасникам експерименту довелося проковтнути 3392 датчика. У 97 відсотках випадків система працювала справно. Переважна більшість випробовуваних не відчували жодних побічних ефектів і дискомфорту. Розміри кремнієвих датчиків складають 1,0 мм x 1,0 мм x 0,45 мм. Крім кремнію, чіп містить незначні кількості міді, магнію та інших речовин. Їх кількість значно менше того, що ми отримуємо з їжею. Датчик кріпиться на силіконовий диск діаметром 5 мм і товщиною 200 нанометрів. Вага сенсора складає близько 5 мг.

Потрапляючи в шлунок і взаємодіючи з шлунковим соком, чіп генерує гальванічний струм з напругою в 1-2 Вольта. Цього достатньо, щоб передати сигнал на спеціальний монітор в вигляді наклейки на шкірі пацієнта, начебто антинікотинового пластиру. Датчик на шкірі в свою чергу передає сигнал на мобільний телефон лікаря. З моменту проковтування таблетки до передачі сигналу проходить 7 хвилин. Сам чіп частково розчиняється в шлунковому соку, а велика частина виводиться природним шляхом. Конструкція чіпа і підкладки дозволяє забезпечити датчиком майже будь-яку таблетку. Крім основної функції, чіп зможе заодно визначити, не підроблений препарат приймає пацієнт.

Таким чином, лікар отримує сигнал про те, що пацієнт прийняв ліки. Якщо ж сигнал не отримано вчасно, то медики можуть зв’язатися з пацієнтом і дізнатися причину. А завдяки мініатюрному монітору, закріпленому на тілі, одержувати інформацію про стан пацієнта до і після прийому ліків, стежити за основними життєвими показниками.

Розробники вважають, що крім інформації про прийом ліків, таким же способом можна стежити за багатьма параметрами організму – серцевим ритмом, кислотністю в шлунково-кишковому тракті і навіть діагностувати окремі захворювання.

Лікарі надають великого значення впровадженню такої системи. При хронічних захворюваннях, у разі діабету, психоневрологічних розладів, після пересадки органів успіх лікування багато в чому залежить від того, наскільки регулярно пацієнт приймає ліки. Також це може допомогти літнім пацієнтам, які просто забувають вчасно приймати ліки.

«Близько половини пацієнтів не виконують призначення лікаря. Такий пристрій допоможе лікарю краще зрозуміти, чому лікування виявляється неефективним – через те, що препарат не підходить або тому, що людина не приймає його, як годиться», – коментує новинку Ерік Топол, директор Інституту прикладних наукових досліджень Скріппса (Scripps Trans­la­tional Sci­ence Institute) в Каліфорнії (США).

Ще одне завдання, яке ставлять перед собою розробники – привернути увагу пацієнтів до власного здоров’я. Коли людина розуміє, як саме на нього діють ліки, фактори навколишнього середовища і їжа, він починає більш дбайливо ставиться до власного організму. А лікарі, у свою чергу, отримають більше даних для розробки систем персоніфікованої медицини.

Джерело: http://bannex.com.ua