Компанія «ОТАВА» виконує складні наукові дослідження для агропідприємств

Підвищення врожайності культур залежить від декількох факторів, серед них можна виділити такі: покращення властивостей ґрунту і вдосконалення системи удобрення та захисту рослин. Ставимо запитання Миколі Вольвачу – завідувачу лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА».

Миколо Вікторовичу, яку допомогу фермерам може надати компанія «ОТАВА»?

– Науково-сервісна фірма «ОТАВА» виконує наукові дослідження на замовлення. Один із напрямів діяльності компанії – проведення якісного і кількісного хімічного аналізу ґрунту, добрив, засобів захисту рослин. Ми визначаємо кількість поживних речовин у ґрунті, встановлюємо хімічний склад пестицидів, твердого та рідкого добрива.

В Україні розвивається органічне землеробство. Для збільшення врожайності аграрії повинні застосовувати органічні добрива. Чи аналізуєте ви природні добрива?

– У нашій лабораторії можна провести аналіз як синтетичних, так і органічних добрив. Так, наприклад, для аналізу замовник приносив курячий сушений послід. Ми провели аналіз елементного складу і встановили, що зразок більшою мірою містив Ca, K, P, Mg та в меншій кількості інші елементи. Також на замовлення ми проводили аналіз компосту з метою визначення елементного складу зразка, валового вмісту органічних речовин і вільних гумінових кислот.

Часто на форумах дачників можна прочитати, що пестициди, придбані в магазині, не діють належним чином. Чи проводять фахівці компанії аналізи на встановлення оригінальності препаратів?

– Так, ми проводимо такі аналізи і виявляємо підробки. Наведу конкретний приклад. У лабораторію компанії замовник приніс гербіцид. Відповідно до технічної специфікації, цей гербіцид повинен містити одну діючу речовину. Методом рідинної хроматографії із мас-спектрометричною детекцією (РХ-МС) нами було встановлено, що в зразку немає навіть слідів заявленої діючої речовини, а присутні в незначній кількості інші речовини, що мають гербіцидну дію.

У чому небезпека такого засобу? Сучасні гербіциди мають вузьке призначення. Один препарат призначений для захисту кукурудзи чи пшениці, а інший – для соняшника чи городини. Якщо їх переплутали, вони можуть вбити основну культуру разом із бур’янами.

Малоймовірно, що виробники «переплутали» хімічні речовини, більше схоже на те, що дачники, які скаржилися на препарат, купили підробку.

А можна дізнатися, чи була оброблена рослина пестицидами?

– Так, ми виконували таке замовлення. Метою дослідження було виявлення отрутохімікатів або медичних препаратів в екстракті зразка рослини, яку приніс замовник. Для ідентифікації невідомих речовин фахівці лабораторії використали метод газової хроматографії із мас-спектрометричною детекцією (ГХ-МС). Було встановлено, що рослину обробляли фунгіцидами.     

Як краще подавати запит на проведення аналізу?

– Звертайтеся до нашої лабораторії в зручній для вас формі: телефонуйте, надсилайте повідомлення на електронну скриньку, приходьте в офіс у м. Києві. Мешканці інших регіонів України можуть надсилати зразки для аналізу Новою поштою.