Компанія «ОТАВА» виконує складні нестандартні аналізи фармпрепаратів, лікарських форм, засобів народної медицини

У складних ситуаціях вилікуватись без уживання ліків неможливо. Але чи завжди можна бути впевненим, що медпрепарат оригінальний, а не підробка? Це та інші запитання ставимо Миколі Вольвачу – завідувачу лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Під його керівництвом співробітники компанії виконують складні, нестандартні аналізи з метою виявлення підробок і визначення наявності токсичних речовин у лікарських засобах.

– Миколо Вікторовичу, як проводиться аналіз медичних препаратів?

– Лікарські засоби – це багатокомпонентна система, до складу якої входить одна чи декілька діючих речовин, а також допоміжні компоненти. Для ідентифікації речовин широко застосовують спектроскопічні дослідження.  

Візьмемо приклад, коли в лікарському засобі наявна одна діюча речовина. До лабораторії компанії «ОТАВА» замовник приніс таблетки «Парацетамол». Для того, щоб встановити наявність в них заявленої діючої речовини і відсутність сторонніх продуктів, фахівці лабораторії використали метод газової хроматографії із мас-спектрометричною детекцією (ГХ-МС). Спектральний аналіз зразка порівняли з його бібліотечним мас-спектром та підтвердили, що основною речовиною дійсно є парацетамол, тоді як сторонні компоненти присутні в незначній кількості.

– Чи доводилося фахівцям лабораторії проводити аналіз лікарських засобів, які містили декілька діючих речовин?

– Так, нами був досліджений препарат «Хелпекс» із заявленими діючими речовинами парацетамол, фенілефрингідрохлорид і левоцетиризиндигідрохлорид. Мас-спектр зразка, знятий за допомогою ГХ-МС, підтвердив наявність у зразку парацетамолу. Але вміст фенілефринугідрохлориду і левоцетиризинудигідрохлориду був набагато менший за вміст парацетамолу. До того ж піки на спектрі могли накладатися один на одного. Тому було вирішено провести додатковий аналіз методом рідинної хроматографії з тандемною мас-спектрометричною детекцією (РХ-МС2). За результатами дослідження було встановлено, що основна діюча речовина препарату – парацетамол, також підтверджена наявність фенілефрину та левоцетиризину.

– Зрозуміло. Ви порівнюєте мас-спектр зразка зі спектрами, що зберігаються в базах даних. А якщо їх там немає, як у такому випадку ви вчиняєте?

– Якщо у відомих базах даних відсутня інформація по потрібних речовинах, ми проводимо інформаційний пошук в Інтернеті, вивчаємо англомовні наукові публікації, технічні джерела. Наша компанія співпрацює з науковими установами Західної Європи, Північної Америки та Японії.

– Отже, якщо ліки не допомагають, можливо, вони не справжні, а підроблені?

– Цього не можна виключати. Якщо у вас з’явилися підозри про підробку лікарських препаратів, то звертайтеся в лабораторію Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Наші фахівці мають великий досвід у виконанні таких досліджень. Вони проведуть аналіз і нададуть звіт з його результатами. Тоді ви вже самі вирішуватимете, куди звертатися – до лікаря за новим призначенням чи в правоохоронні органи.

Компанія «ОТАВА» виконує складний науковий хімічний аналіз фармпрепаратів та лікарських форм, засобів народної медицини для приватних замовників і бізнесових структур. Лабораторія компанії оснащена сучасним обладнанням та укомплектована висококваліфікованим персоналом.