Системи антизатоплення

За статистичними даними, 29 % людей страхують своє майно від затоплення квартири. Цей показник трохи менший за крадіжки (36 %), але переважає кількість страхувальників, що бояться теракту (28 %), побутових травм (28 %), бандитів (26 %) і стихійних лих (24 %). Крім того страхові виплати у випадку затоплення в десятки разів перевищують виплати при пожежах.

AZ_1.jpg.pagespeed.ce.bWuLyr0yk0Як же вберегти себе й сусідів від затоплення? Найкращий варіант – обладнати свою квартиру системою антизатоплення. Така система вбереже ваш дім від повної руйнації у випадку, якщо ви просто забули закрутити кран, поїхали в довготривалу відпустку, залишили вдома на самоті дітлахів чи перестарілих людей, впустили в дім квартирантів. Такі системи пропонує придбати компанія Simvolt®.

Системи антизатоплення складаються із датчиків, кранів і контролера, який усім управляє. Найважливіші в системі є датчики, сигнал з яких поступає на контролер. Контролер подає сигнал про аварію і перекриває (за допомогою кранів) доступ холодної чи гарячої води.

Датчики системи антизатоплення

AZ_2Датчики системи антизатоплення встановлюються під раковиною,  ванною, туалетом, пральною чи посудомийною машиною, під кондиціонером чи обігрівачем. Для квартир використовуються так звані точкові чи голчасті датчики. Принцип їхньої роботи полягає в тому, що вода, потрапляючи на металевий зонд, замикає контакт і до контролера подається електричний сигнал. Недоліком такого датчика є те, що необхідне пряме потрапляння води на його зонд. Якщо вода пройде в міліметрах повз датчик, він не спрацює, оскільки контакти не замкнуться.

AZ_3 (1)Сучасні технології дають змогу використовувати в датчиках системи антизатоплення замість зонда кабелі. Кабелі бувають двох типів: провідні й непровідні. При потраплянні води на такі кабелі вони змінюють в даному місці свою провідність. Контролери для таких датчиків мають так званий блок «зчитування віддалі», принцип роботи якого заснований на резонансі електричного сигналу в місці зміни провідності, й можуть повідомити не тільки факт наявності протікання води, а й визначити місце, де саме сталася аварія. Провідні кабелі можуть посилати фальшиві сигнали тривоги, якщо вони доторкнулися до чогось металічного. Тому більшою популярністю користуються непровідні кабелі, але після аварії потрібен час для їхнього висушування для нового підключення до системи.

Датчики з кабелем використовуються здебільшого в системах антизатоплення, що покривають великі площі. Такі датчики встановлюються в банках, бібліотеках, архівах, лабораторіях, котельнях, басейнах, кімнатах, де зберігаються комп’ютерні бази даних чи стоять серверна або ж телекомунікаційна апаратура, та навіть у в’язницях для запобігання пошкодження охоронної системи. Оскільки кабелі гнучкі і їх можна протягнути на велику відстань, вони прокладаються під підлогою, над підвісною стелею, обмотуються навколо труб водопостачання і т.д.

Контролери й крани

AZ_4Контролери можуть приймати сигнали від кількох датчиків системи антизатоплення в залежності від складності устаткування. При виявленні аварійної ситуації вони здебільшого подають звуковий чи світловий сигнал тривоги, а часто й обидва. Та коли нікого немає вдома, сучасні контролери можуть відправити повідомлення на мобільний телефон чи на електронну почту, за умови, що вони підключені до комп’ютерної мережі, з точною датою і часом фіксації аварії. Контролери не тільки сповіщають людей про аварію, а й намагаються запобігти їй, виробляючи сигнал закривання кранів системи антизатоплення. Вони також проводять перевірку працездатності системи раз на тиждень, віддаючи сигнал на закриття кранів на короткий час. Чутливість контролерів можна налаштувати вручну, що зручно в приміщеннях з підвищеною вологістю (саунах, наприклад).

AZ_5Для запобігання доступу води у квартиру чи будівлю при затопленні системи антизатоплення використовують шарові крани. Такі крани спрацьовують при поданні електромагнітного сигналу, але можуть бути закриті й відкриті вручну. Вони складаються з високомоментного електродвигуна, який має зусилля на валі понад 50 кг/см. Мають функцію динамічного підвищення моменту кручення при старті, а також систему оптичного позиціонування, що забезпечує швидке перекриття доступу води в аварійній ситуації.

Вибір системи антизатоплення може бути варіативним і залежить від багатьох параметрів: розмірів квартири чи будинку, необхідності швидкого реагування й нового перепідключення, можливості співпраці з іншими охоронними системами, легкості установки й налаштування.

Роман Голіней,

кандидат фізико-математичних наук,

доцент кафедри програмної інженерії

Інституту інформаційних та телекомунікаційних технологій

при Університеті економіки та права «КРОК»