Яка українська фірма правильно визначає формальдегід у повітрі?

Як часто українці страждають на хронічний головний біль, млявість, депресію і не можуть знайти цьому пояснення? Однією з причин поганого самопочуття можуть бути шкідливі речовини, які виділяються в повітря з нових меблів, текстилю, оздоблювальних матеріалів тощо. Нині чимало фірм пропонують хімічні аналізи з визначення формальдегіду – речовини, яка найчастіше є причиною забруднення повітря в житлових приміщеннях та офісах. Та чи можна довіряти результатам таких досліджень?

Сьогодні на ринку послуг не бракує компаній, які пропонують послуги із визначення формальдегіду в повітрі приміщення. Зокрема, пошуковик Google пропонує понад десять компаній, що надають такі послуги в Україні.

Науковий портал Labprice.ua провів незалежне вивчення компаній, що надають послуги із визначення формальдегіду в повітрі приміщень.

Кому варто довірити проведення аналізу формальдегіду в повітрі?

В ході моніторингу спеціалісти порталу Labrice.ua, які мають вищу хімічну освіту, порівняли методи, за якими компанії проводять дослідження на вміст формальдегіду в повітрі. До уваги брали точність методу визначення формальдегіду, а також інформативність сайтів фірм (наскільки детальну інформацію пропонують компанії потенційним споживачам про пропоновані ними дослідження).

Основними критеріями оцінки були:

  • інформативність методу визначення формальдегіду в повітрі;
  • наявність на сайті компанії інформації про методики аналізу, які їхні представники застосовують для визначення концентрації формальдегіду в повітрі приміщення;
  • наявність на сайті компанії зразків звітів, які надаються клієнту (як доказ, що формальдегід визначається правильно).

В окремих випадках незалежні експерти телефонували на фірми із проханням повідомити методики та надіслати зразки звітів для ознайомлення.

Як з’ясувалося, більшість із компаній використовують дешеві та не надто точні методики. Такі методики не можуть дати достовірної інформації про забруднення повітря формальдегідом. Також вони не надають споживачам повної інформації про методи досліджень та про те, що споживач отримає, замовивши послугу у цієї компанії (на сайті не розміщували зразки звітів). Серед 14 компаній фактично лише одна фірма пропонує визначення методом, що є достатньо точним і чутливим для оцінки якості повітря в приміщенні (табл. 1), та надає потенційним споживачам повну інформацію про методику дослідження.

Таблиця 1

Результати вивчення сайтів фірм,
які займаються визначенням формальдегіду в повітрі*

Назва фірмиЧи проводить визначення формальдегіду?Опис методів, за якими визначається вміст у повітрі токсичних речовиниЧи є посилання або опис методів, за якими визначається вміст формальдегідуЧи є зразки звітів, які надаються клієнту? ПриміткиРекомендації
ЕконадраТакхромато-мас-спектрометріяТакНіМетодику не надіслалиРекомендовано після отримання зразка звіту
ТОВ “Метал”Такгазова хроматографіяТакНіВідмовились їхати в КиївРекомендовано після отримання зразка звіту
Науково-сервісна фірма “ОТАВА”Так1) експрес-тест газоаналізатором

2) високо-ефективна рідинна хроматографія з активним пробовідбором по ISO 16000-3:2001 / ISO 16000-2:2004

3) пробовідбір у термодесорбційні трубки та хромато-мас-спектрометрія в США

ТакТакРекомендовано
ИП “СЖС УКРАИНА”Не зазначеноНіНіНіНе рекомендовано
Незалежний інститут судових експертизНе зазначеноНіНіНіНе рекомендовано
ЕковіталТакНіНіНіНе рекомендовано
KievEkoLifeТакНіНіНіНе рекомендовано
Полтавське відділення Інженерної академії України, ТОВНе зазначеноНіНіНіНе рекомендовано
«НВП «ЕКОЗАХИСТ»ТакНіНіНіНе рекомендовано
ЕкоЦентрТакНіНіНіНе рекомендовано
Не зазначеноТакНіНіНіНе рекомендовано
Не зазначеноТакНіНіНіНе рекомендовано
ІнтерХімТакНіНіТакНе рекомендовано

Портал Labprice.ua із задоволенням розширить список компаній, рекомендованих для визначення формальдегіду у повітрі, за умови, що вони використовують точні методики визначення формальдегіду і розміщають на своїх сайтах опис методики визначення формальдегіду та зразок відповідного звіту.
** На сайті не вказано метод визначення, але запевняють, що формальдегід визначають, швидше за все використовують тест-трубки чи проводять спектрофотометричне визначення.

Отже, як видно з представлених у табл. 1 результатів моніторингу, лише компанія «ОТАВА» пропонує аналіз за сучасними методиками. Ці методики забезпечують достовірні й точні результати вимірювань (аналіз повітря на визначення формальдегіду хроматографічними методами після активного пробовідбору чи пробовідбору на термодесорбційну трубку). Також на сайті компанії наведено опис методики аналізу та представлено зразок звіту, який отримує замовник після виконання аналізу. 

На що слід звернути увагу, обираючи хімічну лабораторію?

лабораторіяЯкщо Ви плануєте замовити аналіз повітря в приміщенні на визначення формальдегіду, найважливіше, на що слід звернути увагу, – метод визначення, який пропонує хімічна лабораторія. Адже, попри запевнення та обіцянки фірм, що проводять дослідження на формальдегід у повітрі, далеко не всі методи, які пропонують українські компанії, мають достатню чутливість і можуть дати точні результати.

Наведемо основні методи, які пропонують українські компанії для визначення формальдегіду, їхні переваги та недоліки. Це допоможе замовнику самостійно зорієнтуватися та обрати хімічну лабораторію і метод аналізу на формальдегід, якому можна довіряти:

1. Колориметрична детекція. Формальдегідні тест-трубки

Принцип методу. Через спеціальний реагент, що знаходиться в скляній трубці, прокачують повітря, забруднене формальдегідом. Оцінку вмісту формальдегіду в повітрі проводять візуально: залежно від того, наскільки змінилося забарвлення реагента в трубці. Основний недолік методу – його низька точність. Особливості сприйняття кольорів кожною людиною зумовлюють значну похибку при оцінці результатів. Окрім того, цим методом можна визначити концентрацію формальдегіду не нижчу 0,25 мг/м3, тоді як середньодобова гранично допустима концентрація (ГДК) для формальдегіду – 0,003 мг/м3. Тобто, фактично, вимірювання методом колориметричної детекції дасть позитивний результат, лише коли в повітрі приміщення ГДК буде перевищено майже у 100 разів. (ГДК – максимально допустима концентрація, при якій хімічний елемент за умови довготривалого впливу не призведе до негативних наслідків для здоров’я людини).

Висновок: тест-трубки призначені для контролю виробничих приміщень, ГДК для яких на порядок вище, ніж для житлових помешкань, тому перевищення ГДК для житлових приміщень не виявляється методом колориметричної детекції.

2. Спектрофотометрична детекція

Принцип методу. Через розчин реагента (динітрофенілгідразин (ДНФГ) пропускають фіксований об’єм повітря. Внаслідок реакції із формальдегідом розчин змінює колір. Отриманий розчин досліджують спектрофотометрично: за допомогою спеціального приладу визначають інтенсивність поглинання світла відповідної оптимальної довжини (λ=370 нм), забарвленого продукту реакції (4-динітрофенілгідразину із формальдегідом). На відміну від попереднього методу, вимірювання поглинання світла за допомогою спектрофотометра дозволяє чітко визначити інтенсивність забарвлення розчину та уникнути похибки, пов’язаної з різним сприйняттям кольору у людей). Недолік цього методу: під час проходження повітря через розчин формальдегід із реагентом встигає прореагувати лише частково. Це стає причиною неточності у визначенні концентрації формальдегіду. Окрім того, реагент, який дає кольорову реакцію з формальдегідом, також реагує з бензальдегідом, ацетальдегідом та рядом інших альдегідів, які виділяються з паперу, стружки, ДСП тощо. Отже, в результаті аналізу за цим методом визначається сума альдегідів, а не конкретно формальдегід, тому висока ймовірність хибного результату.

Висновок: Межа визначення формальдегіду спектрофотометрично складає близько 0,01-0,05 мг/м3, що є задовільно, але недостатньо для контролю безпеки в приміщенні. Окрім того, проблемою є невисока точність методу та ймовірність помилкового позитивного результату за рахунок реакції з іншими речовинами альдегідами. Відтак, використання спектрофотометричної детекції не рекомендовано для визначення якості повітря в житлових та офісних приміщеннях.

3. Автоматичні газоаналізатори

Принцип методу. Компактний пристрій вимірює певні показники, до прикладу: тепло- чи електропровідність, поглинання інфрачервоного випромінювання. Існує два типи датчиків: які сигналізують про перевищення встановленої концентрації, а також такі, що вимірюють вміст газів у повітрі. Для сенсорних датчиків характерне «старіння» – чутливий елемент з часом стає менш чутливим й гірше реагує на сполуку, що вимірюють. Окрім того, дешеві датчики часто реагують на будь-які інші органічні сполуки у повітрі – спирти, бензин, газ із запальнички, парфуми тощо, що може призвести до помилки в результатах аналізу. Також для отримання правильних результатів необхідно калібрувати прилад, що зробити в домашніх умовах досить складно.

Висновок: через складнощі з калібруванням у домашніх умовах, старіння чутливих елементів і низьку селективність метод не є придатним для визначення вмісту формальдегіду в повітрі приміщення.

4. Хроматографічне визначення

Принцип методу. Метод ґрунтується на прокачуванні повітря крізь картридж, що містить силікагель із нанесеним 2,4-динітрофенілгідразином (ДНФГ). Після цього картридж герметично запаковується та відправляється до лабораторії. У лабораторних умовах продукти реакції вимивають органічним розчинником. Відділення продукту взаємодії формальдегіду з ДНФГ від інших сполук та його визначення проводять методом обернено-фазової високоефективної рідинної хроматографії (ВЕРХ), що має високу чутливість, високу точність і дозволяє, окрім формальдегіду, виявити ацетальдегід, інші не менш шкідливі леткі альдегіди та ацетон.

Висновок: ця методика визначення вмісту формальдегіду в повітрі пропонується багатьма офіційно затвердженими документами, зокрема ISO 16000-3:2001ISO 16000-2:2004, ГОСТ Р ИСО 16000-3:2007, ГОСТ Р ИСО 16000-2:2004, що вказує на її ефективність. Однак визначення формальдегіду за цією методикою може бути виконано лише досвідченим висококваліфікованим спеціалістом. До того ж цим методом неможливо провести експрес-дослідження, тобто визначення формальдегіду не дає миттєвих результатів.

5. Газова хроматографія із мас-спектроскопічною детекцією

Принцип методу. Через скляну трубку, заповнену сорбентом, впродовж фіксованого часу за допомогою автоматичного насосу прокачується забруднене повітря. Після цього трубка герметично запаковується та відправляється до лабораторії. Там проводиться термодесорбція забрудників із трубки потоком інертного газу, який направляється безпосередньо в газовий хроматограф. Мас-спектроскопічна детекція дозволяє селективно визначати вміст менше рівня ГДК ряду органічних сполук, що є забрудниками повітря, зокрема й формальдегіду.

Висновок: описана методика є оптимальною за точністю, чутливістю та селективністю, адже, на відміну від хроматографічного визначення, де передбачено вимивання продуктів реакції органічним розчинником, у цьому випадку сполуки витісняються інертним газом та аналізуються в незмінному вигляді. Однак сьогодні в Україні немає обладнання, на якому можна проводити такі дослідження. Відібрані в Україні проби надсилають на аналіз у лабораторії за кордон.

Таблиця 2

Особливості методів визначення формальдегіду в повітрі

 Точ-ністьСелек-тивністьЧут-ливістьПростота у визначенніШвидкість отримання результатуВисновок
Колориметрична детекція. Формальдегідні тест-трубки++Перевищення ГДК для житлових приміщень не виявляється тест-трубками. Тест-трубки призначені для контролю виробничих приміщень, ГДК для яких на порядок вище, ніж для житлових помешкань
Спектрофотомет-рична детекція+/-+/-+/-Межа визначення формальдегіду складає близько 0,01-0,05 мг/м3, що є задовільно, але недостатньо для контролю безпеки в приміщенні. Також метод не рекомендовано через низьку селективність (результати будуть спотворені, якщо в повітрі містяться інші альдегіди), а також через імовірність похибки внаслідок неповного проходження реакції з формальдегідом.
Автоматичні газоаналізатори+/-+++Через складнощі з калібруванням у домашніх умовах, старіння чутливих елементів та низьку селективність метод не є достатньо точним.
Хроматографічне визначення +++Метод пропонується багатьма офіційно затвердженими документами, зокрема ISO 16000-3:2001, ISO 16000-2:2004, ГОСТ Р ИСО 16000-3:2007, ГОСТ Р ИСО 16000-2:2004. Метод дозволяє точно визначити вміст формальдегіду та інших альдегідів у повітрі.
Газова хроматографія із мас-спектроскопічною детекцією+++Завдяки своїй точності, селективності й чутливості метод є оптимальним для визначення вмісту формальдегіду в повітрі приміщення. Але провести таке визначення можна лише на дороговартісному та складному обладнанні. Тому відібрані в Україні проби повітря надсилають на аналіз за кордон, що позначається на часі виконання аналізу та відбивається на його вартості.

Замовляючи послугу з визначення формальдегіду в повітрі приміщення, обов’язково з’ясуйте, який саме метод визначення використовують для аналізу повітря. Часто компанії, які проводять визначення формальдегіду методами із низькою точністю та чутливістю (такими як тест-трубки та спектрофотометрична детекція), не афішують назви методу.

Чому варто визначити вміст формальдегіду в приміщенні?

якість повітряЗа підрахунками експертів, близько 60 % житла в Україні може виявитися екологічно небезпечним. Попри те, що українці часто нарікають на забруднення атмосферного повітря, значно серйозніший вплив на наше здоров’я має повітря в приміщеннях, де ми проводимо більшу частину нашого життя.

Якість повітря в приміщенні в свою чергу залежить не від рівня забруднення повітря на вулиці, як часто вважають українці, а від якості будівельних матеріалів, з яких побудовано дім (до 50 % забруднюючих речовин), побутової хімії та побутових електроприладів (до 30 %). Тим часом як частка забрудників з атмосферного повітря у квартирі чи офісі посідає третє місце та становить зазвичай менше 20 %.

Варто зазначити, що абсолютна більшість українців не пов’язують свої хронічні захворювання з умовами проживання. Переїжджаючи до нової оселі чи завершуючи ремонт, люди зазвичай не замислюються над тим, наскільки екологічно безпечним виявиться їхній дім.

Забруднення повітря формальдегідом – одна з основних проблем якості повітря в середині приміщень. Формальдегід у виробництві використовують настільки часто, що практично неможливо повністю відмовитися від предметів побуту, які можуть стати ймовірним джерелом забруднення формальдегідом. Як наслідок – цей токсин може мати серйозний негативний вплив на здоров’я та самопочуття мешканців забрудненого житла.

Довідка. Формальдегід використовують в деревообробній і меблевій промисловості для виробництва фанери, ДСП, теплоізоляційних матеріалів, смол, пластику, фарби, текстилю, а також як дезинфікуючу та консервуючу речовину (косметика, лікарські препарати, харчова промисловість (Е 240)). Нині доведено, що формальдегід є токсичною речовиною та канцерогеном, він має негативний вплив на дихальні шляхи, очі, шкіру і центральну нервову систему. Формальдегід негативно впливає на репродуктивні органи та генетичний матеріал (здатний викликати мутації).

Які основні джерела забруднення формальдегідом?

ФоррмальдегідДжерелами забруднення повітря в приміщенні формальдегідом можуть стати безліч різноманітних предметів і матеріалів. Наведемо найпоширеніші з них:

  • МДФ, ДСП, фанера: меблі, двері із деревостружкових матеріалів, ламінат, плінтуси тощо;
  • тканини (одяг, гардини, килими). Формальдегід використовують у виробництві синтетичних волокон. Натуральна тканина теж може бути джерелом формальдегіду, оскільки навіть при виробництві тканин, на 100 % виготовлених з натурального волокна, подекуди використовують формальдегід. Саме тому так важливо прати новий одяг перед використанням;
  • меблі із цільної деревини, покриті лаками та фарбами (лаки і фарби, а також клеї, які використовують у виготовленні меблів, також можуть бути джерелом забруднення повітря формальдегідом);
  • м’які меблі (виготовлені з текстилю, деревостружкових матеріалів чи цільної деревини) також можуть стати джерелом вивільнення формальдегіду;
  • відкрите полум’я: газова плита, відкриті каміни, паління цигарок у приміщенні;
  • синтетичні матеріали, такі як лінолеум, руберойд, пінопласт, монтажна піна тощо.

Зауважимо, це далеко не повний перелік речовин, що можуть виділяти формальдегід. Таким чином стає зрозуміло, чому так часто повітря в офісних та житлових приміщеннях забруднене саме цією речовиною.

Запах «нових меблів» чи потенційних хвороб?

Нерідко у квартирах чи офісах можна відчути специфічний запах – так званий запах «нових меблів». Насправді це запах формальдегіду, який найбільш активно випаровується саме з нових речей (найбільш інтенсивне випаровування триває впродовж перших півроку).

Які ознаки отруєння формальдегідом? Це блідість, втрата сил, запаморочення, депресія, подразнення слизових оболонок очей, горла, носа: хронічні захворювання дихальних шляхів, утруднене дихання, хронічний нежить, подразнення очей, часті головні болі, нудота, судоми.

Якщо в приміщенні після ремонту або ж у новому приміщенні ви відчуваєте описані вище симптоми, або коли у вашому домі чути «запах нових меблів» – варто замислитись про те, наскільки безпечним є ваше помешкання.

Щоб переконатися, що якість повітря в приміщенні знаходиться в межах норми і чи не забруднене повітря формальдегідом, потрібно звернутися до хімічної лабораторії, щоб за допомогою хімічного аналізу перевірити повітря, яким ви дихаєте.