Контроль мікроклімату офісних приміщень і створення якісних умов праці за допомогою приладів від Delta Ohm

ofis_mikroklimat.jpgВ Україні за останнє десятиріччя особливо в містах стрімко збільшилася кількість офісних установ. Офісні працівники сьогодні становлять найбільш масову професійну групу, чисельність якої перевищує 60-70 % працюючого населення, а якщо взяти місто Київ – то всі 90 %.

Якщо раніше в офісних приміщеннях знаходилися лише письмовий стіл, рахівниця (калькулятор), шафа для документів і стільці, то зараз офісні приміщення – це великі площі, десятки працівників, набір комп’ютерної, копіювальної техніки та іншої оргтехніки, яка генерує електромагнітне випромінювання від інфрачервоного (теплового) до радіочастотного діапазону. Для забезпечення оптимальних параметрів мікроклімату офісного приміщення (температура повітря, температура поверхонь, відносна вологість повітря, швидкість руху повітря, інтенсивність теплового опромінення, вміст СО2) та повітрообміну потрібно використовувати спеціальні технічні засоби.

Результати проведених еколого-гігієнічних досліджень офісних приміщень свідчать про те, що параметри мікроклімату часто не відповідають чинному санітарному законодавству. Компанії часто орендують приміщення в давно збудованих непристосованих будівлях, або ж під офіси переобладнують підвальні, технічні та складські приміщення, які спочатку не призначалися для тривалого перебування людей. Перепланування будівлі, непрофесійний ремонт, встановлення сучасних герметичних вікон зменшує ефективність припливної витяжної системи вентиляції, якщо вона є.

Наслідками неефективної вентиляції є зниження вмісту кисню та збільшення СО2 в повітрі, підвищення вологості та конденсація вологи на охолоджених поверхнях (стіни, скло, віконні косяки), яка створює сприятливе середовище для розвитку гнильних грибків і цвілі. Використання неякісної теплоізоляції або неправильне її розміщення призводить до погіршення параметрів мікроклімату і хімічного складу повітря.

Eколого-гігієнічні дослідження повітря офісних приміщень показали, що вони часто забруднюються шкідливими і канцерогенними речовинами: аміаком, формальдегідом, фреонами, леткими компонентами фарб, озоном, радоном, оксидами азоту, вуглекислим і чадним газом, тютюновим димом, пилом азбесту, мікроорганізмами (вірусами, бактеріями, грибками). З кожним роком зростає енергоспоживання, збільшується навантаження на кабелі, що призводить до збільшення напруги електромагнітних полів. Несприятлива дія електромагнітного випромінювання призводить до порушень нервової, імунної та ендокринної систем. При офісній вентиляційній системі, яка працює неефективно, виникає ситуація, коли у повітрі офісу накопичується підвищена концентрація токсикантів, що призводить до розвитку у працівників захворювань верхніх дихальних шляхів, бронхітів, алергічних станів.

В країнах Європейського Союзу, США, Канаді основним показником якості повітря у житлових і громадських приміщеннях є рівень концентрації СО2. Вуглекислий газ виступає як газ-індикатор, за яким можна оцінювати наявність інших токсичних речовин у повітрі й оцінювати ефективність роботи вентиляційної систему приміщення. Чим більше вуглекислого газу, тим гірше працює вентиляційна система і тим більше в повітрі токсичних речовин та різних бактерій і грибків.

Як показали результати вимірювань СО2 в офісних приміщеннях, у деяких з них рівень СО2 становив 2000 ррm і вище при тому, що в чистому атмосферному повітрі (за містом) повітря містить 380 ppm, а повітря міста – 600 ppm (викиди автомобілів і промислові викиди). Закриті приміщення – це своєрідні пастки СО2. Повітря з уже підвищеним або навіть нормальним вмістом вуглекислого газу надходить через вікна і вентиляцію, а потім його концентрація починає швидко збільшуватись через дихання людей, що знаходяться в будинку. В сучасних офісних приміщеннях вентиляція є, але найчастіше при будівництві (реконструкції) офісної споруди параметри вентиляції розраховують на одну кількість офісних працівників, а потім їх виявляється набагато більше.

Основні симптоми впливу підвищеної концентрації СО2 на організм людини: відчуття нестачі свіжого повітря, головний біль, втома, запаморочення, погана концентрація уваги, апатія, відчуття жару, подразнення очей і носоглотки, поганий сон. При довготривалій дії підвищених концентрації СО2 на організм (5-10 років) у людини відмічається зниження імунітету, захворювання крові і серцево-судинної системи, збільшення ваги, діабет, крихкість кісток, синдром хронічної втоми.

На жаль, в Україні немає (не затверджено на рівні держави) гранично допустимих норм вмісту СО2 в повітрі житлових і громадських споруд. У країнах Європи, США і Канаді вміст СО2 у повітрі житлових і громадських будівель не повинен перевищувати 0,1 % (1000 ррm). При довготривалому перебуванні в закритих приміщеннях (понад 8 годин) фахівці з гігієни рекомендують середній вміст СО2 на рівні 0,05 % (500 ррm).

Тривала, а часто і наднормова праця з документами і комп’ютером призводить до перенапруження зорового аналізатора, понад 55 % офісних працівників зазнають дії нераціонального освітлення (природного та штучного).

У зв’язку із цим офісні приміщення характеризуються наявністю комплексу факторів, які можуть впливати на формування стану здоров’я працюючих.

Дуже часто причиною стомленості та зниження працездатності офісних працівників є незадовільні параметри мікроклімату.

Проводячи багато часу в замкнутому просторі офісного приміщення, офісний працівник підпадає під акустичний та вібраційний вплив, що перевищує гранично допустимий рівень на 5-10 дБА, унаслідок цього він стає більш вразливим до самих незначних змін параметрів мікроклімату. До того ж накопичення акустичного роздратування працівника призводить до розвитку у нього втоми, сонливості, нервозності, підвищення артеріального тиску, зниження та втрати слуху, зниження працездатності.

Так, під час анкетування офісних працівників було виявлено, що 60-75 % із них скаржаться на підвищену стомлюваність, 50-55 % – на відчуття духоти, 15-25 % – на відчуття недостатності кисню. Аналіз скарг працівників банківської установи (переважно молоді працівники), де мікроклімат формувався за рахунок місцевого кондиціювання (спліт-система), показав, що на незадовільні умови праці скарги мали 67 % працюючих, скарги на наявність хронічних захворювань мали 66 % обстежених осіб. Головними були скарги на хвороби органів дихання та зору (50 %), що збігалося з несприятливими мікрокліматичними умовами та напруженістю праці.

Сьогодні в Україні відсутні гігієнічні нормативні документи, які регламентували б вимоги до організації та умов праці офісних працівників. Така ситуація призводить до погіршення умов праці офісних працівників через неможливість або небажання (відсутність нормативного законодавства) дирекції чи власників створювати оптимальні умови праці. Проблема ще в тому, що власники навіть при бажанні не знають, як створити комфортні умови для праці своїх працівників. Відповідно до санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99, в офісних приміщеннях температура повітря повинна становити 22-25 ºС, відносна вологість повітря – 40-60 %, швидкість руху повітря – не більше 0,1 м/с.

У правильно облаштованому з гігієнічної точки зору офісі працівникам не тільки зручно працювати фізично, а й психічно комфортно. Це стимулює розумовий і творчий процеси, унаслідок чого підвищується продуктивність праці та створюється позитивна робоча обстановка. Послуги з дослідження мікроклімату офісу, визначення токсичних і канцерогенних речовин у повітрі офісу надає Науково-сервісна фірма «ОТАВА».

ofys_datchyk.jpg.pagespeed.ce.v6wPIkbgJwПостійний контроль стану мікроклімату в різних точках приміщення і на робочих місцях можна забезпечити за допомогою електронних пристроїв для контролю мікроклімату, таких, наприклад, як трансмітер-регулятор якості повітря HD-4617BDTSR від італійської компанії «Delta Ohm» – світового лідера з виробництва приладів для контролю мікроклімату. Цей трансмітер-регулятор являє собою зразок завершеного комплексного пристрою для контролю та регулювання параметрів мікроклімату в офісних приміщеннях. HD4617BDTSR здійснює збір і передачу інформації про температуру, вологість повітря і рівень СО2, а також визначає точку роси. Прилад має вбудовані датчики температури, вологості та СО2 і три вихідних реле (по одному на кожний параметр), що дає можливість регулювати параметри, вмикаючи та вимикаючи виконавчі механізми. На РК-дисплеї висвітлюється інформація про стан мікроклімату. Клавіатура та інтерфейс дають можливість об’єднувати подібні прилади в мережу та підключати їх до ЕОМ верхнього рівня, що дозволяє створювати мережі для контролю мікроклімату великих об’єктів. Межі вимірювання приладу для вологості 5-98 %, температури – -30+85 °С, СО2 – 0-5000 ppm. Прилад спеціально розроблений для використання в приміщеннях зі значною кількістю людей (школи, лікарні, аудиторії, офіси, кафе, виробничі приміщення тощо) і має подвійне призначення: контроль якості повітря та економія енергії завдяки керуванню приладами підтримки мікроклімату.

Використання високоякісних приладів для контролю параметрів мікроклімату, на виробництві яких і спеціалізується компанія «Delta Ohm», дозволить забезпечити повний контроль факторів, які впливають на стан здоров’я і працездатність людей.

Delta Ohm – провідна італійська компанія, що спеціалізується на розробці й виробництві вимірювальної техніки для визначення показників температури, вологості, тиску, швидкості повітря, світла, звуку і вібраційних характеристик навколишнього середовища, вмісту CO, CO2, якості повітря та аналізу води, мультифункціональних приладів і реєстраторів даних.

Вимірювальна техніка Delta Ohm експортується до 60 країн світу і призначена, передусім, для використання в харчовій, переробній, фармацевтичній галузях, секторі друку, у сфері акустики, метеорології, сільського господарства, вентиляції і кондиціювання повітря тощо. Офіційним представником фірми «Delta Ohm» в Україні є компанія «СІМВОЛЬТ» (www.simvolt.ua).

Ярослав Першегуба,
канд. мед. наук, ст. наук. співробітник
лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»