Виявляємо радон! Огляд українського ринку радіометрів радону

Питання виявлення місць концентрації радону для українців, які проживають у межах українського гранітного щита, є особливо актуальним. Вчасне виявлення таких витоків та їх усунення може зберегти не тільки здоров’я, але й життя людей.

Останні досягнення приладобудування дали змогу отримати зручні компактні та недорогі прилади для вимірювання концентрації радону, які можна застосовувати як в лабораторних, так і в польових умовах. Завдяки застосуванню таких сучасних методів вимірювання, як спектрометричний аналіз із цифровою обробкою результатів, стало можливим отримати прилади, якими можуть користуватися навіть неспеціалісти.

Прилади SIRAD MR-106N та CANARY KIT належать до більш економічної категорії радіометрів радону, основним призначенням яких є оцінка та моніторинг активності радону в повітрі будівель. Експлуатація цих приладів не потребує спеціальних знань. Головною відмінністю CANARY KIT є регламентована виробником висока точність визначення об’єктної активності радону, яка досягається за рахунок порівняно тривалого циклу вимірювання та функції триступеневого калібрування.

Виробник SIRAD MR-106N, на жаль, не регламентує його похибку, що явно не надає йому переваги в порівнянні з CANARY KIT. Крім того, перехід України на стандарти ЄС і нинішні відносини з Росією примушують українського споживача звертати увагу на країну-виробника приладу. Варто зазначити, що, придбавши прилад російського виробника, споживач піддає себе ризику залишитись без гарантійного та сервісного обслуговування внаслідок дії торгівельних обмежень та санкцій у відносинах України та Росії.

Порівняємо найбільш важливі характеристики цих приладів.

Критерій порівняння

 

 

CANARY

CANARY.jpg.pagespeed.ce.66RbOSgsFx

РАА-20П2 

RAA.jpg.pagespeed.ce.3De0sroPKm

РГА-09М

RGA09.jpg.pagespeed.ce.ak2NDHKxm_

 

 

SIRAD MR-106N

106N.jpg.pagespeed.ce.GCas0cMuSf

1. Вимірювані параметриОб’ємна активність радонуОб’ємна та еквівалентна рівноважна активність радону і торону в повітріОб’ємна та еквівалентна рівноважна активність радону і торону в повітріОцінка еквівалентної рівноважної активності ізотопів радону в повітрі по величині об’ємної активності радону
2. Метод визначенняАльфа-спектрометричний аналіз (пасивний) (енергоефективний)Методика  вимірювання ґрунтується на примусовому осадженні ДПР радону і торону з повітря на фільтрі з одночасним спектрометричним вимірюванням його альфа-активності в режимі «Пошук» для експресної оцінки ОА и ЭРОА радону в повітріВимірювання об’ємної активності природних  радіоактивних аерозолів (дочірніх продуктів розпаду радону-222) та ЕРОА із закачаного повітрозабірним пристроєм зразка за методом Маркова або ТомасаВизначення ЕРОА засноване на електростатичному осадженні на поверхні детектора заряджених часток дочірніх продуктів радону
3. Точність20 % за 1 тиждень
10 % за 1 місяць‹5% ± 5 Бк/м3(довготривалий моніторинг)
Основна похибка вимірювання (р=0,95), не більше 40 %

В діапазоні 1-1·10 Бк/м3

Похибка вимірювання не більше 30 %

 

Не вказана виробником
4. Простота експлуатаціїВимірювання відбувається автоматично після вмикання приладуВимагає попередніх дійВимагає попередніх дійВимагає попередніх дій
5. АвтономністьОдин комплект батарейок типу ААА розрахований на 3 роки роботи.

Цикл вимірювання від 24 год

8 годин.

Час експресної оцінки ЕРОА – 2 хв

Не менше 40 вимірювань.

Час одного вимірювання в залежності від методу від 15 до 35 хв

336 годин.

Цикл вимірювання 4 год

6. Країна походженняНорвегіяРосіяУкраїнаРосія
7. Гарантія2 роки1 рікІнформація на сайті виробника відсутня1,5 роки
8. Витрати на експлуатаціюНе потребуєПотребуєПотребуєНе потребує
9. Ціна600 євро3000 євроІнформація на сайті виробника відсутня»3000 грн
10. Де придбатиhttp://simvolt.ua/http://univgroupe.com/

http://universalgroupe.

com.ua/

http://ukrsk.com.ua/

http://exportpostach.

com.ua/

http://tetra.ua/http://www.eko.net.ua/

http://www.mirzdorovia.

com.ua/

http://hot-ua.com/

Як видно з таблиці, прилади, представлені на українському ринку, мають різну специфіку роботи. Умовно їх можна розділити на дві групи – прилади зі швидким циклом вимірювання та прилади з тривалим циклом вимірювання.

Прилади типу РАА-20П2 і РГА-09М використовують повітрозабірні пристрої, що дає змогу отримати результат вимірювання за порівняно невеликий проміжок часу і дає можливість використовувати їх для інспектування об’єктів лабораторіями та контролюючими службами. Але вони вимагають більшої витрати електричної енергії, що зменшує час їх автономної роботи та заміни фільтрів, що приводить до додаткових витрат на експлуатацію. Ці прилади представлені у вищій ціновій категорії, ніж SIRAD MR-106N та CANARY KIT, і вимагають наявності базової підготовки операторів.

І наостанок треба зазначити, що прилади європейських виробників, як правило, мають високу якість, ергономічність та надійність.

Дмитро Андрійченко,

консультант Labprice.ua