Як і навіщо вимірювати рН сечі та слини?

Треба звертати увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму

Головними регуляторами кислотно-лужного балансу в організмі людини є вуглекислий газ та іони водню H+. Водень відіграє основну роль в утворенні кислот і лугів, його концентрація повинна знаходитися в суворих межах, що контролюються організмом. При відхиленні кількості іонів водню від нормального виникають збої в роботі ферментних систем і функціональних білків, що призводить до розвитку різноманітних захворювань. Дуже важливо вчасно звернути увагу на зміну рівня рН внутрішнього середовища організму і за необхідності вжити невідкладних заходів.

Контролюємо рН організму, вимірюючи рН сечі й слини

Найпростіше контролювати рівень рН організму можна, вимірюючи рН сечі й слини. Реакція сечі дорослої людини при вживанні змішаної їжі слабкокисла або нейтральна (pH у межах 5,0-7,0, у середньому – 6,0). Залежно від характеру їжі реакція сечі може коливатися від 4,5 до 8,0. Кисла реакція сечі спостерігається при перевантаженні м’ясною їжею, лужна – при овочевій дієті. Крім того, кислотність сечі змінюється при багатьох захворюваннях організму.

Лужність сечі збільшується при вживанні мінеральних вод, при блювоті і проносі, хронічній інфекції сечовивідних шляхів, при циститах та запальних захворюваннях сечового міхура (крім циститів, викликаних кишковою паличкою або мікобактерією туберкульозу). Кислотність збільшується при цукровому діабеті, туберкульозі нирок і сечового міхура, нирковій недостатності, при гарячці, голодуванні, нирково-кам’яній хворобі, гіпокаліємії та гіпохлоремії, вливанні великої кількості ізотонічного розчину натрію хлориду, у дітей при ексудативному діатезі.

Крім рН сечі, при діагностиці стану здоров’я вимірюють рН слини, що залежить від швидкості слиновиділення. Зазвичай кислотність змішаної слини людини дорівнює 6,8-7,4 pH, але при великій швидкості слиновиділення досягає 7,8 pH.  У дітей в середньому кислотність змішаної слини становить 7,32 pH, у дорослих – 6,40 pH. Низьке значення кислотності (6,2-6,0) слини не тільки свідчить про порушення функціонування організму, а ще й призводить до демінералізації зубної емалі з появою ерозії твердих тканин та утворенням у них порожнин – карієсу.

рН біологічних рідин зручно вимірювати електронним рН-метром

Досить часто вимірювати рН слини та сечі радять за допомогою індикаторного папірця, але індикатори такого типу є неточними, а у випадку, коли сеча має інтенсивне забарвлення, взагалі можуть давати неправильні результати. Для організму ж відхилення рН на десяту одиниці є досить суттєвим. Крім того, одноразове вимірювання рН сечі та слини є малоінформативним – у діагностичних цілях потрібно проводити декілька вимірювань на день, а отже, витрати на одноразові індикаторні смужки не дають змоги сильно зекономити.

Найбільш оптимальним варіантом для вимірювання рН біологічних рідин є електронні рН-метри. Компанія SIMVOLT пропонує для таких цілей використовувати зручні портативні рН-метри серій EZODO 5000EZODO 6000EZODO 7000. Достатньо лише занурити прилад у склянку з біологічною рідиною і на дисплеї з’явиться значення рН. У випадку слини, у невелику ємність необхідно зібрати зразок рідини такого об’єму, щоб скляний електрод приладу був повністю занурений. Після використання потрібно лише промити електрод дистильованою водою і покласти прилад у чохол для зберігання.

З профілактичною метою вимірювати рН сечі рекомендують 3 рази на добу протягом 3 днів, рН слини – двічі на тиждень 2-3 рази на день. Кращий час для визначення рівня рН – за 1 годину до їжі або через 2 години після їжі.

Використовуючи портативні електронні рН-метри, Ви можете самостійно контролювати кислотність свого організму, що дасть змогу своєчасно попередити можливість розвитку різних захворювань. Також електронні рН-метри можна використовувати в клінічних дослідженнях та при проведенні медичних аналізів – це дасть змогу отримати точні результати за максимально короткий час.

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі