Як вибрати прилад для контролю параметрів води та розчинів?

Вода має багато параметрів – рН, солоність, електропровідність, окислювально-відновлювальний потенціал і т. ін. Усі ці параметри, як правило, вимірюються за допомогою оптичних, хімічних або електрохімічних способів. Найзручнішими приладами для оцінки тих чи інших параметрів водних розчинів та продуктів на їх основі є електронні прилади, робота яких заснована на використанні електрохімічних способів вимірювання.

На українському ринку представлена величезна кількість таких приладів від сотень різних виробників. Основним завданням покупця в таких умовах є зробити правильний вибір, тобто отримати результат вимірювання із заданою точністю якомога дешевше. Питанню, як цього досягти, і присвячена наша стаття.

Якщо у Вас виникла необхідність у регулярних вимірюваннях параметрів води та водних розчинів і ви постали перед необхідністю придбання приладу, то перше, з чого потрібно починати вибір, це окреслення сфери використання приладу. Проаналізуйте і зафіксуйте, що, де і з якою точністю Вам треба вимірювати. Поставтеся до цього з усією ретельністю, адже від точності постановки задачі вимірювання залежить правильність вибору приладу. На основі цієї інформації Ви можете зробити вибір самостійно або звернутися до спеціалістів, які допоможуть вибрати прилад.

Найлегшим шляхом для вибору приладу є консультація спеціалістів. Фахівці допоможуть дібрати прилад, який задовольнятиме поставлені Вами умови, з оптимальним співвідношенням ціни та технічних характеристик.

Але якщо ви задалися метою самостійно підібрати прилад, спробуйте скористатись розробленим нами алгоритмом.

1. Визначтеся з колом задач, для якого Ви будете використовувати прилад. Пам’ятайте, що існують комбіновані прилади, які дають змогу вимірювати декілька параметрів. На основі означеного кола задач оберіть тип приладу, який більше підходить для їх вирішення.

2. Проаналізуйте зміну параметрів Вашого розчину в обраному колі задач і визначте діапазони вимірювання, якими має володіти Ваш прилад.

3. Визначте тип електродів, які можуть працювати в обраному для вимірювань середовищі. Майте на увазі: чим менше пристосований електрод для невідповідного середовища, тим менше термін його роботи і більша ймовірність виходу його з ладу.

4. Проаналізуйте вимоги технологічного процесу і нормативних документів до точності визначення вологості та її допустимих відхилень від регламентованих величин. На основі цієї інформації визначте похибку, яку не має перевищувати обраний Вами прилад.

5.Уважно вивчіть місце, процес та умови використання приладу. На основі цієї інформації сформуйте вимоги до конструкції та умов експлуатації приладу.

6. Вивчить пропозиції і оберіть прилади, які відповідають поставленим Вами вимогам. Обов’язково звертайте увагу на гарантію, забезпечення необхідними розчинами, можливість заміни електродів і сервісного обслуговування приладу.

7. Проаналізуйте ціни на обрані приладів та оберіть цінову категорію, яка Вам підходить. Майте на увазі, що точні і надійні прилади від відомих виробників мають високу ціну.

8. Пам’ятайте, що деякі заявлені виробником параметри можуть відрізнятись від реальних. Порадьтеся з людьми, які вже мали досвід роботи з вибраним приладом.

9. При можливості перед покупкою ознайомтесь з вибраним приладом, оцініть зручність його експлуатації.

Спробуйте здійснити самостійний вибір, скориставшись наведеною нижче довідковою інформацією, порадами та коротким аналітичним оглядом приладів для вимірювання параметрів води і водних розчинів.

Прилади, представлені на українському ринку, можна розділити за типами

За виконанням:

– портативні

– стаціонарні

За призначенням:

– для вимірювання одного параметру

– універсальні (для вимірювання кількох параметрів)

За конструкцією:

– із вбудованими електродами

– зі змінними електродами

За робочим середовищем:

– для водних розчинів

– для розчинів не на водній основі

– для продуктів

На українському ринку представлені як стаціонарні, так і портативні прилади для контролю параметрів води та розчинів. Так, портативні прилади найкраще підходять для експрес-тестів води і продуктів у побутових умовах та поточного контролю технологічних процесів виробництва продукції.

Солеміри

 6031.jpg.pagespeed.ce.MCqH1BOawm

Ezodo TDS 6031

 solemir2.jpg.pagespeed.ce.F8ogcdIAK5

«HM Digital» COM-80

solemir3.jpg.pagespeed.ce.jiqE9uBktp

Солемір TDS-3

Діапазон вимірювання0…19990 мг/л0…5000 мг/л

та 0…5,0 ppt

0…9990 мг/л (ppm)
Точність±1 %±2 %±2 %
Живлення2 літієві батареїтри 1,5 В батареїдві 1,5 В батареї

pH-метри

6031.jpg.pagespeed.ce.MCqH1BOawm (1)

Ezodo 5011/5011А

ph-metr-1.jpg.pagespeed.ce._OtQjTDx61

РН-061

ph-metr_2.jpg.pagespeed.ce.EiJnQbN-3g

Рen Bluelab

Діапазон вимірювання0…14,00 pН0…14,00 pН0…14,00 pН
Точність±0,01 pН±0,01 pН±0,1 pН
Живлення9В батареячотири 1,5 В батареїодна батарея типу ААА

Кондуктометри

konduktometr.jpg.pagespeed.ce.BjK5JXuvAK

Ezodo 5061

konduktometr-1.jpg.pagespeed.ce.HI-_uzNrLu

«HM Digital» AP-2

konduktometr-2.jpg.pagespeed.ce.2HWLKYBMAS

EC-1382

Діапазон вимірювання0…20,0 ЕС0…9999 мкСм0…±999 мкСм/см
Точність±0,01±2 %±2 %
Живлення9В батареяодна 3В батарея типу СR2032дві 3 В батареї CR2032

ОВП-Метри

ovp-metr.jpg.pagespeed.ce.SO6hPiH_7l

Ezodo ORP 6041

ovp-metr-1.jpg.pagespeed.ce.KdPZ9NBw3a

«HM Digital» ORP-200

ovp-metr-2.jpg.pagespeed.ce.B_bWhcce5j

SX-630

Діапазон вимірювання0…±1999 мВ0…±1000 мВ0…±1999 мВ
Точність±2 %±0,5 %±0,2 %
Живлення2 літієві батареїтри 1,5 В батареї типу 357Адві 3В батареї типу СR2032

Зверніть увагу! У таблицях наведено тільки основні характеристики, з яких потрібно починати вибір приладу. Інші характеристики обирайте, виходячи з поставленої Вами задачі, скориставшись алгоритмом, викладеним на початку статті. Пам’ятайте, що Вашою метою є отримання результату вимірювання необхідної величини з потрібною точністю і якомога дешевше, тому під час придбання приладу:

1) не переплачуйте за функції і характеристики, які не будете використовувати;

2) експлуатація приладу вимагає розчинів для калібрування і зберігання електродів, тому обирайте прилади у продавців, які здатні забезпечити Вас витратними матеріалами (звісно, якщо у Вас немає своєї хімічної лабораторії);

3) гарантійне і сервісне обслуговування здатні вберегти Вас від зайвих витрат, тому найкраще купувати прилади у фірм, які є офіційними представниками виробників.

Портативні прилади, призначені на вимірювання декількох параметрів, використовуються для комплексного дослідження води та розчинів як у побуті, так і на виробництві. На українському ринку представлені прилади для вимірювання різного набору параметрів, що дає змогу обрати один прилад, який задовольнить усі вимоги до контролю, висунуті споживачем. Сфера застосування таких приладів дуже широка: від контролю води в акваріумі до контролю сировини та якості продукції на підприємствах. Прикладом таких приладів може слугувати Ezodo 7200 та Cl-200+.

Ezodo-7200,P20.jpg.pagespeed.ce.ueIv98fNNYEzodo 7200 рН-,ОВП-метр/Кондуктометр/Солемір/Термометр

Діапазон вимірювання:

рН – 2…16.00 рН;

ОВП – -1000…1000 mV;

температура – 0…90 °С;

електропровідність – 0…2000 мкС і 2.00…20.00 мС;

TDS – 0…1300 ppm і 1.30…13.00 ppt;

солоність – 0…1000 ppm і 1.00…12.00 ppt.

Живлення – 4 батареї типу АА.

CL-200.jpg.pagespeed.ce.jP_uHi117JХлорометр/рН-метр/ОВП-метр CL-200+

Діапазон вимірювання:

вільного хлору – 0,01-10 мг/л;

рН – 0…14 рН;

ОВП – ±999 mV;

температура – -5…90 °С.

Живлення – 4 батареї типу CR2032.

Найточнішими є прилади стаціонарного типу, які призначенні для роботи в лабораторіях та на підприємствах. Такі прилади здатні до тривалої експлуатації і, як правило, вимірюють декілька параметрів. Вибір таких приладів має здійснювати спеціаліст із відповідною освітою.

Ezodo-PL-700ALS,P20.jpg.pagespeed.ce.A7RyVKgboGПрикладом стаціонарного приладу може слугувати універсальний прилад зі змінними електродамиEzodo PL-700ALS з вбудованою магнітною мішалкою. Прилад являє собою рН-,ОВП-метр /оксиметр/кондуктометр/солемір/термометр. Прилад підключається через USB до ПК для збору результатів вимірювань та їх аналізу.

Діапазон вимірювання:

рН – -2…16.00 рН;

ОВП – -1999…2000 mV;

температура – 0…110 °С;

електропровідність – 0…200 мС;

TDS – 0…132 ppt;

солоність – 0…100 ppt;

О2 – 0…200 %;

DO – 0…20 мг/л.

Живлення – 9 В (адаптер).

Delta-Ohm-HD3456.jpg.pagespeed.ce.MGsq1N_Eg-Іншим прикладом стаціонарного універсального приладу зі змінними електродами є прилад італійського виробника Delta Ohm HD3456, який являє собою рН-метр/кондуктометр/солемір/термометр. Прилад має USB інтерфейс для підключення ПК або термопринтера.

Діапазон вимірювання:

рН – -2…19.999 рН;

ОВП – -1999,9…+1999,9 mV;

температура – -50…+200 °С;

електропровідність – 0…1999 мС/см;

TDS – 0…999 г/л;

солоність – 0…199,9 г/л;

О2 – 0…200 %;

DO – 0…20 мг/л.

Живлення – 3 батареї типу АА або адаптер.

Як правило, під час вибору стаціонарних приладів основними вимогами до них є їхня прецизійність (точність), здатність до накопичення, обробки та передачі результатів вимірювання, можливість підключення до ПК, тривалість роботи в режимі вимірювань і т. ін.

Майте на увазі, що на ринку України представлений набагато більший асортимент приладів, ніж можна знайти в доступних джерелах інформації (і тим паче в представленій статті). Не намагайтесь випередити досвід колективної праці та свій досвід, прислухайтеся до порад спеціалістів.

Отже, щоб правильно вибрати необхідний прилад, скористайтесь нашими порадами або зверніться за допомогою до фахівців. Спеціалісти інтернет-маркету «SIMVOLT» нададуть Вам професійну консультацію за адресоюhttp://simvolt.ua/konsultac.html. Компанія «SIMVOLT» як офіційний представник в Україні фірм «GonDO» і «Delta Ohm» пропонує прилади Ezodo та Delta Ohm з гарантійним та сервісним обслуговуванням, а також витратні матеріали для них.

Кандидат технічних наук

Володимир Войтюк