Як виміряти ОВП у рибогосподарських водоймах?

Рівень ОВП свідчить, наскільки водойма придатна для життєдіяльності риб

Вода у водоймах містить у своєму складі велику кількість домішок: мінеральні солі, гази й органічні речовини. Усі домішки в різній мірі є окисниками або відновниками та визначають окисно-відновний потенціал (ОВП) водної системи.

За величиною значення ОВП можна говорити про те, наскільки водне середовище є здоровим та комфортним для життєдіяльності його мешканців, особливо риб.

Високі значення ОВП свідчать про високий вміст кисню у водоймі, що сприяє життєдіяльності водної флори та фауни. Якщо ж значення ОВП низькі, то це є сигналом про забрудненість води органічними рештками. А чим більше органічних залишків, тим більше розвивається бактерій, що споживають кисень. Окрім того, низькі значення ОВП можуть бути показником забруднення токсичними металами або органічними речовинами, наприклад, промисловими відходами. За таких умов у риб розвивається кисневий голод та отруєння організму, що неминуче призводить до їх загибелі.

Які показники ОВП водойми є сприятливими для її життєдіяльності?

Для підтримання нормальної життєдіяльності водойми найбільш сприятливими вважаються показники ОВП у діапазоні 300-500 мВ.

Але необхідно враховувати і те, що на різній глибині значення потенціалу будуть різними. Різке зменшення ОВП спостерігається на дні озера, особливо в мулі. Це пояснюється діяльністю аеробних бактерій, що активно переробляють донні продукти життєдіяльності водних мешканців. Тому для правильного контролю показників ОВП варто відбирати проби води на різних глибинах.

Виміряти ОВП водоймищ можна електронним ОВП-метром

Виміряти ОВП водоймищ можна електронними приладами. Компанія SIMVOLT пропонує для таких цілей використовувати портативні ОВП-метри, які є простими у використанні та відразу дають результат. У таблиці наведено характеристики деяких ОВП-метрів.

Таблиця
Характеристики ОВП-метрів

ПриладДіапазон вимірювання ОВП, мВТочністьРоздільна здатність, мВПереваги
Ezodo 5041
(ОВП-метр)
±1999±2 %11. Електрод може бути  подовжено до 80 мм
Ezodo ORP 6041
(ОВП-метр)
±1999±2 %11. Великий РК-дисплей
2. Водонепроникний
3. Автоматична температурна  компенсація
4. Змінні електроди
Ezodo 7011
(рН-/ОВП-метр/Термометр)
±1000±2 % + 111. Аналогічні попередньому
2. Вимірювання рН та  температури
Ezodo 7200
(рН-/ОВП-метр/Кондуктометр/
Солемір/Термометр)
±1000±2 % + 111. Аналогічні попередньому
2. Вимірювання  електропровідності та  солевмісту
Delta OHM HD2305.0 + KP30
рН-метр/ОВП-метр/термометр
для водних розчинів
-1999,9 … +1,999.9 мВ0,1 мВ± 0,1 мВ1. Дисплей: РК 52×42 мм
2. Робоча температура: -5…50 °C
3. Температура зберігання:  -25…65 °C
4. Робоча вологість: 0…90 %  відносної вологості без  конденсації

Якщо Ви займаєтеся рибогосподарською діяльністю, контроль ОВП водойми є обов’язковим для забезпечення здорового росту риб. Найбільш простим і зручним методом вимірювання цього показника є застосування портативних ОВП-метрів.