Як визначити освітленість приміщення?

Достатня освітленість – одна з головних умов розвитку живих організмів

Світло, а точніше достатня освітленість, є однією з головних умов розвитку більшості живих організмів. При недостатній освітленості рослини і тварини хворіють, людина почуває себе виснаженою.

Бувають ситуації, коли на перший погляд приміщення є достатньо освітленим, але рослини чомусь жовтіють, а сама людина швидко втомлюється. Насправді ж око людини не здатне визначати точний рівень освітленості необхідний для повноцінного життєіснування.

Люксметр – прилад для вимірювання освітленості приміщень

Для вимірювання освітленості приміщень необхідно використовувати спеціальний прилад, який називається люксметром. Принцип його роботи досить простий: отримуючи світловий потік на фоточутливий елемент, прилад перетворює світло в електричний струм, який виводиться на відградуйовану в люксах шкалу амперметра.

Компанія SIMVOLT пропонує зручні у використанні портативні люксметри, зокрема люксметри FLUS ET-952Delta OHM HD 2302.0 та Ezodo DL-204.

Санітарно-гігієнічні норми рівня освітленості

Одним з основних застосувань люксметра є вимірювання рівня освітленості на робочому місці або в житловому приміщенні. Рівень освітленості повинен відповідати таким санітарно-гігієнічним нормам:

  • при люмінесцентному освітленні – 300 люкс;
  • при освітленні лампами розжарювання – 150 люкс.

Якщо ж показники освітленості не відповідають вищезазначеним вимогам, то це призводить до швидкої стомлюваності очей і до зменшення працездатності людини. У цьому випадку на робочому місці необхідно встановити додаткове місцеве освітлення.

Люксметри застосовуються також у школах, бібліотеках, музеях, наукових центрах – скрізь, де потрібно правильно розподіляти освітлення і створювати комфортні умови для перебування людини. Крім того, у музеях та бібліотеках, де знаходяться старовинні речі, необхідно постійно підтримувати та контролювати освітленість на рівні, що буде сприяти безпечному їх зберіганню та не допускати їх вицвітання та руйнування.

Вимірювання освітленості – невід’ємний етап вирощування рослин

Крім того, вимірювання освітленості є невід’ємною частиною вирощування рослин, як у тепличних умовах, так і вдома, оскільки для гарного росту важливо створити для кожного типу рослини такий рівень освітленості, який максимально відповідав би природному.

Так, до рослин, що люблять яскраве світло (15-20 тис. люкс), відносяться пальми, гібіскус, троянди, жасмин та ін. Бегонії, фікуси – рослини, які добре почувають себе в тіні (10-15 тис. люкс). За допомогою люксметра можна визначити оптимальне місце для рослини на підвіконні чи в теплиці або, якщо рослина вже має певне місце, – регулювати освітленість за допомогою ламп.

Отже, вдома і на роботі, у медичних і навчальних установах, при вирощуванні рослин люксметр допоможе правильно розподілити освітлення, заощадити на електроенергії і створити оптимальні умови праці відповідно до Ваших потреб.