Конференція з нагоди початку проекту «S4B: Наука для бізнесу» в НТУУ «Київський політехнічний інститут»

Гайя Селф,

економічний аналітик з питань довкілля,

науки,технологій та охорони здоров’я

 

10 лютого Посол США Джона Теффт виступив на конференції з нагоди початку нової ініціативи «S4B: Наука для бізнесу» в НТУУ «Київський політехнічний інститут, у зв’язку з чим я мала можливість також взяти участь у цьому заході. Конференція була організована Українським науково-технологічним центром, що є виконавцем зазначеного проекту. Ініціатива фінансується Департаментом енергетики США в рамках програми Глобальної ініціативи із запобігання розповсюдженню зброї масового знищення і допомагає українським інститутам просувати свої науково-технічні здобутки, ставати більш незалежними та активними, виходячи на міжнародні ринки. S4B є втіленням іще одного успіху партнерства між США та Україною, направленого на сприяння розвитку науки та технологій, а також свідченням відданості уряду США активній підтримці інновацій в Україні.

На заході виступили Посол Теффт, новий Виконавчий директор УНТЦ Посол Майкл Ейнік, Перший заступник голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Борис Гриньов, Директор центру інтелектуальної власності та трансферу технологій НАНУ Юрій Капиця та Ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський. Виступаючі зазначили проблеми, з якими стикається Україна в сфері комерціалізації технологій, та вітали ініціативу S4B як ключову відповідь на потреби української наукової спільноти.

Посол Теффт відмітив важливе значення комерціалізації технологій як стимулятора економічного зростання, наголосивши на ключовій ролі трансферу технологій в економіці США – як для університетів, так і для технічних компаній. Ініціатива S4B побудована на основі організаційної моделі технічних університетів США, де майже кожен інститут має відділ, що займається комерціалізацією технологій. Взявши за основу таку модель, що має тривалу доведену ефективність в США та її межами, S4B надає можливість американським та українським партнерам спільно фінансувати посаду Головного спеціаліста з комерціалізації технологій протягом одного року (з можливим продовженням іще на один рік) у дев’яти закладах. Цитуючи Посла Теффта, їхня «відданість підприємництву та інноваціям принесе успіх та зробить справжнім прикладом для наслідування іншими інститутами в Україні».

Широко відомий той факт, що Україна має велику тривалу наукову традицію та великих науковців, однак, на жаль, також широко відмічається, що українські дослідні інститути зазнають значних проблем з капіталізацією власного інноваційного потенціалу. Як зазначали виступаючі, нестача знань, прийомів та ресурсів, необхідних для комерціалізації технологій, перешкоджає міжнародному визнанню української науки. За статистичними даними, в Україні працює близько 140 тисяч науковців, однак разом вони виробляють лише 0.31% валового продукту країни. І без того низький рівень фінансування розпорошений між 38 розпорядниками бюджетних коштів, що виливається в систему, при якій державна підтримка науково-дослідної діяльності лишається надто неефективною.

Уряди США та України співпрацюють, намагаючись надати українській науці можливості для досягнення успіху на міжнародній арені, і УНТЦ багато років виступає в цьому процесі ключовою допоміжною ланкою. В даному контексті варто згадати приклад, що навів Посол Теффт в своїй промові, про відомого новатора, колишнього студента КПІ, який досягнув успіху і зробив свої дослідження відомими не тільки в США, але й в усьому світі. Ігор Сікорський – інженер, що народився у Києві, іммігрував до США і зміг там комерціалізувати свої дослідження, внаслідок чого був створений перший американський дієздатний гелікоптер у 1939 році. Невипадково Київська міська рада переіменувала вулицю, де тепер розташована нова будівля Посольства США, на його честь. Це найкраще нагадування про те, які можливості можуть з’явитися із вдалої синергії двох наших країн в науковій царині.

Джерело: http://usembassykyivukr.wordpress.com

 

Конференция по случаю начала проекта «S4B: Наука для бизнеса»
в НТУУ «Киевский политехнический институт»