Вибираємо іонізатор води

У наш час особливого ставлення до здоров’я і моди на здоровий спосіб життя з’являються технології, які змінюють повсякденні речі. До таких приладів відносяться й іонізатори води, призначені для виробництва води із заданим водневим показником pH, так званої «живої і мертвої» води.

За твердженням виробників, іонізатори призначені для приготування:

  • питної води;
  • води для вживання ліків та приготування дитячого харчування;
  • води для обробки овочів та фруктів;
  • води для вмивання та косметичних процедур.

Залишимо медикам та фізіологам дослідження корисності та способів застосування такої води і зупинимося на огляді приладів для її продукування.

Для іонізації води використовується електролізер, а на сам процес впливають його конструктивні параметри, матеріал електродів, температура води та електричні показники реакції, а також матеріал фільтра.

Усі ці показники слід мати на увазі під час придбання приладу. Крім того, варто приділити увагу ергономічності та простоті використання приладу.

На ринку України представлені іонізатори води як вітчизняного, так і закордонного виробництва.

Іонізатори західних виробників, Японії та Південної Кореї, як правило, представлені приладами преміум-класу, що вартують від 500 до 2500 умовних одиниць. Іонізатори українських виробників та виробників з Китаю і Тайваню представлені приладами бюджетного класу, ціна яких знаходиться в діапазоні від 500 до 3500 грн (станом на жовтень 2014 р.).

Спробуємо провести аналіз параметрів іонізаторів бюджетного класу, які пропонує український ринок, за їх основними характеристиками.

Прилад

tabl1.jpg.pagespeed.ce.UmULukIFwF

ЭАВ 9КМ

tabl2.jpg.pagespeed.ce.22Lj2TEWtA

Изумруд С

tabl3.jpg.pagespeed.ce.Ya2XHUGxXU

PE-3

Країна-виробникУкраїнаРосіяКитай
Кількість анодів1не вказано виробником5
Матеріал електродівкремнійне вказано виробникомтитан з платиновим покриттям
Рівні електролізування4 – лужних, 1 –нейтральний, 2 –кислотних
Робочий діапазон рН3~11не вказано виробником4,5~10,2
Матеріал фільтрафільтр відсутнійфільтр відсутнійактивований вуглець
Робочий ресурс фільтрафільтр відсутнійфільтр відсутній 8-12 місяців
Продуктивність9 літрів за один циклдо 1 л на хвилинуДо 5 літрів за хвилину
Цінова категоріядо 5000 грнвід 5000 до 10000 грнвід 5000 до 10000 грн

Прилад

tabl4.jpg.pagespeed.ce.809_FSLhgS

IT-737/IT-757

tabl5.jpg.pagespeed.ce.xvav3hQUsw

MiracleMax PL-A705

tabl6.jpg.pagespeed.ce.Bwk8ZcTXcr

MelodyAlkaViva

Країна-виробникТайваньСШАСША
Кількість анодівIT-737 – 3

IT-757 – 5

75
Матеріал електродівтитан з платиновим покриттямтитан із платиновим покриттямтитан із платиновим покриттям
Рівні електролізування4 – лужних, 1 –нейтральний, 2 –кислотних4 – лужних, 1 –нейтральний, 3 –кислотних4 – лужних, 1 –нейтральний, 4 –кислотних
Робочий діапазон рНIT-737 – 5~10

IT-757 – 4,5~11

1,8~11,5не вказано виробником
Матеріал фільтраактивоване вуглецеве волокноактивований вуглець з домішками срібласистема фільтрації BioStone™
Робочий ресурс фільтраблизько 12000 літрівблизько 9000 літрівблизько 4000 літрів
Продуктивністьдо 3 літрів за хвилинудо 3 літрів за хвилинудо 3 літрів за хвилину
Цінова категоріявід 5000 до 10000 грнпонад 10000 грнпонад 10000 грн

Для зручності аналізу умовно поділимо представлені в таблиці іонізатори за цінами на три категорії:

1) економ-категорія – до 5000 грн;
2) середня цінова категорія – від 5000 до 10000 грн;
3) вища цінова категорія – понад 10000 грн.

Основним складником будь-якого електролізера є електрохімічна комірка, яка складається з електродів: аноду та катоду, де при протіканні електричного струму відбувається перенос елементарних частин з аноду до катоду. І якщо матеріалом катоду може бути будь-який електропровідний елемент, то анодом, як правило, є хімічно стійкі матеріали, які не руйнуються при протіканні електричного струму, або матеріали, елементами яких ми хочемо наситити розчин при перебігу реакції (наприклад, кремній).

Як аноди, як правило, використовуються матеріали, що є стійкими до руйнування реакцією, такі як золото, платина і т.ін., тому при обранні електролізатора, по-перше, потрібно звернути увагу на матеріал аноду. В разі неправильного вибору слід мати на увазі, що частини цих елементів будуть спожиті разом з водою, яка продукована вибраним приладом. Як видно з таблиці, платинове покриття мають прилади вищої цінової категорії та деякі прилади середньої цінової категорії.

Наступним параметром, на який потрібно звернути увагу, є наявність у приладу функції вибору рівня електролізу, тобто можливості обирати потрібні користувачеві параметри вихідного продукту. Сучасні прилади контролюють перебіг реакції і забезпечують відповідність води на виході вибраним споживачем параметрам. Таку функцію мають прилади, які входять до вищої цінової категорії, та два прилади з представлених у середній ціновій категорії.

Ще одним важливим показником є наявність та матеріал фільтра. Слід пам’ятати, що фільтр забезпечує відсутність домішок, які можуть бути розкладені під час реакції, що приведе до зміни хімічного складу води. Варто звернути увагу, що фільтр – це витратний матеріал приладу, а його ресурс та ціна позначаються на вартості експлуатації приладу, тому обов’язково перевірте можливість придбання та ціну фільтра для Вашого іонізатора.

Майте на увазі, що фільтри відомих виробників можуть мати високу вартість. Так, фільтри для іонізаторів типу BioStone коштують більше 100 умовних одиниць. Ви можете самостійно розрахувати ціну амортизації фільтра на кожен літр отриманого продукту, знаючи його вартість та ресурс. Як правило, виробник зазначає ресурс фільтра в літрах, але трапляється, що ресурс вказаний в терміні служби, в такому випадку скористайтеся вказаною добовою чи річною продуктивністю приладу для розрахунку його ресурсу.

Зазначимо, що експлуатація іонізатора в побутових умовах повинна бути якомога простішою, тому більшої уваги варті прилади, які повністю контролюють увесь процес, а роль людини зводиться до вибору параметрів води, яку вона хоче отримати на виході приладу. Серед представлених в таблиці приладів найбільшу пропозицію рівнів рН води, що програмуються, на виході мають прилади вищої цінової категорії, трохи менше мають іонізатори PE-3 та IT-737/IT-757 із середньої  цінової категорії.

Решта із представлених приладів не програмуються, а надають можливість споживачу самому керувати процесом електролізу і, як наслідок, рівнем рН вихідного продукту, регулюючи час перебігу реакції або об’єм рідини, що проходить через прилад. Слід сказати, що найчастіше використовується вода з рівнем рН, рекомендованим для вживання, інші рівні рН використовуються рідше, тому покупцеві необхідно визначитися з вимогами до приладу і не платити за те, чим він не стане користуватися.

Обов’язково варто звернути увагу на наявність гарантії та сервісного обслуговування приладу, який бажано купувати у представників виробника або дистриб’юторів, які надають найбільш повну кваліфіковану допомогу та супровід експлуатації.

Ну і остання, але одна з найважливіших характеристик приладу, – його вартість. Слід мати на увазі, що всі іонізатори виконують однакову функцію, але ціни на них можуть відрізнятися на один або більше порядків. Пам’ятайте, що інколи Ви сплачуєте за розкручений бренд, а не за прилад, тому обирайте іонізатор за параметрами, а не за назвою.

Пам’ятайте також, що метою будь-якого покупця є отримання кінцевого продукту заданої якості при найменших затратах часу і грошей. Так, наприклад, якщо проаналізувати характеристики приладів, поданих в таблиці, то найбільший ресурс при помірній ціні й однакових функціях мають іонізатори IT-737/IT-757 тайванського виробництва. Ці прилади – новинка на українському ринку, їх поки що можна купити тільки в Маркеті вимірювальних приладів «SIMVOLT». З часом, можливо, вони з’являться і в інших магазинах, що знизить їхню ціну.

Дмитро Андрійченко, кандидат технічних наук,
консультант Labprice.ua