Вибираємо товщиномір покриття

Товщиномір – вимірювальний прилад, що дає змогу з високою точністю виміряти товщину шару покриття матеріалу (такого як фарба, лак, ґрунт, шпаклівка, іржа). Сучасні прилади дозволяють виміряти товщину покриття без порушення його цілісності.

В залежності від способу вимірювання товщиноміри поділяють на механічні, лазерні, ультразвукові, рентгенівські, електромагнітні та вихорострумові. Найбільше розповсюдження завдяки своїй відносно низькій вартості та широкій сфері використання отримали товщиноміри для визначення товщини покрить металевих поверхонь, основними споживачами яких є автомобільна галузь, будівництво, машинобудування.

Електромагнітні товщиноміри призначені для вимірювання товщини покриттів на магнітних (чорних) металах. Вихорострумові призначені для вимірювання покриттів на немагнітних металах (мідь, алюміній тощо). Як правило, завдяки схожості принципів вимірювання електромагнітні та вихорострумові поєднують в одному комбінованому приладі, який здатен вимірювати товщину покриттів на магнітних та немагнітних металах. Саме такі комбіновані прилади користуються найбільшим попитом серед споживачів. На ринку України присутні електромагнітно-вихорострумові товщиноміри вітчизняного виробництва, так і закордонні прилади.

Оскільки вказані прилади мають однакове призначення (вимірювання покриттів металевих поверхонь), то основні їх характеристики, які відрізняються, – це діапазон вимірювання, роздільна здатність, точність та наявні функції. У таблиці представлено декілька електромагнітно-вихорострумових товщиномірів, які часто зустрічаються на українському ринку.

МодельДіапазон вимірюванняРоздільна здатністьПохибкаДодаткові функції
 

CM-8801FN

0-1250 мкм1 мкм±3 %– пам’ять на 10 вимірювань

– автоматичне відключення

 

 

DT-157

0-2000 мкм0.1 мкм (до 100.0 мкм) / 1 мкм (вище 100 мкм)±2 %– пам’ять на 2500 вимірювань

– автоматичне відключення

– Bluetooth інтерфейс

 

PT-MINI

0-1050 мкм10 мкмНе вказана виробником– функція калібрування

– автоматичне відключення

 

CHY 115

0-1000 мкм1 мкм±3 %– індикація розряду батареї

– автоматичне відключення

– підсвічування індикатора

– пам’ять на 250 вимірювань

– звукова сигналізація переходу за встановлене обмеження

 

ET-12

 0-1250 мкм

(0-1,2 мм)

0,001 мм

(1 мкм)

±3 %Прилад оснащений спеціальним V-подібним пазом і рухомим датчиком, що дає змогу вимірювати поверхню на кривих поверхнях, кутах і вигинах

– наявність пам’яті для зберігання результатів

– звукове оповіщення при вимірюванні

– функція самокалібрування

– функція повороту екрану

 

WALCOM

СМ-8828

0-1250 мкм0.1 мкм (до 100.0 мкм) / 1 мкм (вище 100 мкм)±1-3 % від вимірюваної величини або ±2,5 мкм– індикація розряду батареї

– автоматичне відключення

– автоматичне підсвічування індикатора

– автоматичне калібрування

Основною функцією будь-якого товщиноміра покриттів є забезпечення швидкого й точного вимірювання товщини покриття в потрібному споживачу діапазоні. Тому, аналізуючи представлені в таблиці прилади, задамося, наприклад, задачею добору приладу для вимірювання товщини фарби автомобіля, що є найчастіше запитуваним призначенням подібних приладів.

Товщина фарби автомобільних кузовів різних типів лежить в межах 85…200 мкм, причому відхилення в товщині фарби до 10 мкм є допустимим і вказує на заводське фарбування автомобіля.

Усі наведені в таблиці прилади мають діапазон, достатній для виконання поставленої задачі. Наступним питанням є точність вимірювання, у всіх зазначених товщиномірів вона не перевищує ±3 %, що є прийнятним для виконання поставленої задачі. Майте на увазі, що форма представлення результату вимірювання, тобто округлення, теж має вплив на сприйнятий людиною результат вимірювання. В усіх наведених приладів роздільна здатність дорівнює 1 мкм, крім Walcom СМ-8828 та CEM DT-157, які мають роздільну здатність на порядок вищу в частині вимірювального діапазону, що нас цікавить.

Окремо варто зупинитися на додаткових функціях приладів. Майте на увазі, що додаткові функції корисні тільки тоді, коли ви ними користуєтесь, якщо функція не використовується, то, по-перше, ви заплатили за те, чим не користуєтесь, а по-друге, функція може ускладнювати експлуатацію приладу. Тому важливо окреслити коло задач для приладу, що ви купуєте, та оцінити користь тих чи інших закладених до приладу функцій.

Наступним важливим фактором є простота експлуатації. Прилад має бути зручним і простим в експлуатації. В ідеальному випадку це можна описати наступними діями – включення, вимірювання, зчитування результату. Бажано, щоб усі інші функції прилад виконував автоматично. Використання приладу з виносними зондами виправдовує себе тільки в разі вимірювання у важкодоступних місцях, де вимірювання моноблочним приладом буде ускладненим.

Обов’язково зверніть увагу на якість приладу та наявність гарантії та сервісного обслуговування приладу, який бажано купувати в представників виробника або дистриб’юторів, які надають найбільш повну кваліфіковану допомогу та супровід експлуатації. Так, наприклад, якщо порівняти гарантійний термін на товщиноміри покриттів Walcom СМ-8828 та CEM DT-157, то, здавалося б, більш функціональний DT-157 має вдвічі меншу гарантію.

Останній і найбільш вагомий фактор – це практичне використання приладу. Відкалібруйте товщиномір, зробіть ним кілька замірів і оцініть повторюваність результатів та «тримання» калібрування. Або порадьтесь із спеціалістом щодо порівняння роботи приладів, які вас цікавлять, у реальних умовах. Таку консультацію ви можете отримати, наприклад, на сайті simvolt.ua.

Пам’ятайте також, що метою будь-якого покупця є отримання результату вимірювання заданої точності при найменших затратах часу та грошей.

Представлені в таблиці товщиноміри покриттів входять до однієї цінової категорії. То ж якщо проаналізувати характеристики цих приладів, то всі вони придатні для вирішення поставленої нами задачі, але зважаючи на вищу роздільну здатність та необхідний для найпростішої експлуатації набір додаткових функцій та довший гарантійний термін перевага в цій підбірці приладів на боці товщиноміра покриттів WALCOM СМ-8828.