Обережно, БАДи можуть бути токсичні

Як відрізнити якісні БАДи від підробки?

До нас часто звертаються читачі порталу з проханням дати пораду як відрізнити якісний БАД від підробки та куди звернутися, щоб провести якісний хімічний аналіз? За кваліфікованою допомогою ми звернулися до наукового консультанта labprice.ua Миколи Вовка.

Як самостійно відрізнити якісний БАД від підробки?

«БАДи – це складні суміші рослинного походження з насиченим хімічним складом – пояснює Микола Вовк – як же зрозуміти, чи якісний продукт Вам пропонують? Про імідж виробника на ринку Ви зможете дізнатися і на різноманітних сайтах в інтернеті. Але як зрозуміти, що не підробку відомого бренду БАДу вам пропонують? Звичайно, існує багато порад, які допоможуть виявити неякісний товар, найбільш популярні, це відсутність або невірність відповідного маркування (номеру), який можна легко перевірити на сайті виробника, смак – сфальсифіковані біологічні активні добавки (БАДи) зазвичай солодші, неякісна етикетка, яка відклеюється вже за тиждень використання продукту, значні знижки на продукт, велика наполегливість продавця, присутність лише позитивних відгуків на сайті продавця тощо. Але слід, пам’ятати, що жодна із вище запропонованих порад не дасть вам упевненості у якості продукту, однозначну відповідь можна отримати лише після хімічного аналізу БАДу!

Чи доцільно робити повний хімічний аналіз БАДу?

Визначення повного хімічного складу БАДів дуже трудомістка наукова задача, яка потребує затрати чималої суми коштів. Та й чи потрібно це робити? Солідні виробники БАДів зазначають про наявність в їхньому продукті одного чи декількох основних складових, з якими вони пов’язують оздоровчу дію своєї добавки. У такому випадку задача діагностичної лабораторії значно спрощується, адже проводиться аналіз на виявлення лише активних речовин, а не визначення повного хімічного складу. Якщо при хімічному аналізі, зазначені активні речовини не виявлені – значить даний БАД є підробкою. Наприклад, як це сталося з БАДами, які начебто містили у своєму складі селахолеву кислоту, після ретельного аналізу даного продукту селахолеву кислоту не було виявлено, натомість один із аналізованих варіантів містив суміші фітостеролів, а інший – суміш танінів (групи фенольних сполук з характерними дубильними властивостями). Деякі діагностичні лабораторії пропонують визначити якість  БАДів за допомогою ДНК-маркування, тобто шляхом виділення та ідентифікації ДНК, що знаходиться у БАДі. Але такий метод несе значні фінансові затрати для лабораторії, отже і для замовника послуги. Крім того, опоненти методу говорять про часті похибки, які виникають при аналізі БАДів таким чином. То ж насьогодні єдино правильним і фінансово виправданим здається метод виявлення основних діючих речовин БАДу, яким користуються в нашій лабораторії.

Обережно: БАДи можуть бути токсичні

Деякі БАДи, що пропонуються на українському ринку можуть бути токсичні, як у випадку з «чудодійною водою», коли недобросовісні продавці видавали фулеренову воду за універсальний засіб від усіх хвороб, незважаючи на те, що у світовій практиці вона визнана токсичною. Аналіз БАДів у науковій лабораторії та висновки спеціаліста можуть уберегти Вас не лише від неякісного, а й шкідливого для здоров’я товару».

Хімічний аналіз БАДів – у виграші покупці та продавці товару

І на останок слід відмітити, що такий аналіз БАДів є корисним не лише для їх споживачів, а й продавців. Перш за все таке дослідження біологічно активних добавок (БАДів) продавцеві дає упевненість у продукті, який він пропонує, а розміщений на сайті продавця звіт української лабораторії про якість продукту, є переконливим аргументом для покупця.

Де в Україні замовити аналіз складу біологічно активних добавок (БАДів)?

Прочитавши цю статтю більшість задумається в необхідності такої процедури. Тому наприкінці ми подаємо список лабораторій, в яких Ви зможете перевірити склад БАДу.