Чи можна отруїти однією цигаркою? Науковці «Отави» провели визначення хімічного складу диму, щоб з’ясувати, чи не була цигарка отруєна

Іноді послуги хіміків-науковців потрібні не лише на заводах та фабриках, але і в щоденному житті пересічної людини. Хімічні дослідження та лабораторні аналізи можуть не лише зробити життя комфортнішим, але і зберегти здоров’я та врятувати людське життя.

І йдеться тут не лише про традиційні хімічні аналізи на визначення вмісту шкідливих речовин у воді, ґрунті чи їжі. З одним із таких нестандартних замовлень звернувся до Науково-сервісної компанії «Отава» приватний   підприємець.

Чоловік приніс у лабораторію для проведення хімічного дослідження недопалок. Половину цигарки замовник встиг випалити, і лише тоді відчув, що «щось із цигаркою не так». Через непрості обставини, що склалися в його житті, у чоловіка були причини побоюватися за власне життя. Відтак, він запідозрив, що цигарка, можливо, була отруєною. Допомогти встановити істину мали фахівці за допомогою лабораторних аналізів  та хімічних досліджень.

Завданням для хімічного дослідження було знайти серед отрут незвичну речовину або концентрацію

На сьогоднішній день на ринку працює чимало хімічних лабораторій, що пропонують проведення хімічних досліджень та лабораторних аналізів. Втім, здебільшого такі лабораторії пропонують лише стандартні хімічні дослідження та лабораторні аналізи, зокрема, такі, як, визначення забрудників (нітратів, важких металів) у воді, лабораторні дослідження харчових продуктів, хімічні дослідження проб повітря на наявність у ньому поширених речовин-забрудників.

Натомість, якщо йдеться про нестандартні наукові хімічні дослідження та визначення хімічного складу, як, скажімо, визначення отруйних домішок у цигарці, лабораторія, що має достатній науковий та технічний потенціал для виконання такого завдання – рідкість. Складні нестандартні наукові хімічні дослідження проводить Науково-сервісна компанія «Отава».

Щоб з’ясувати, чи намагалися отруїти замовника цигарковим димом, необхідно було провести визначення хімічного складу тютюну. Особливістю даного аналізу було те, що цигарковий дим будь-якої, навіть не отруєної цигарки, містить чимало токсичних та канцерогенних речовин.

Зокрема, за даними Міністерства охорони здоров’я України, цигарковий дим містить бензопірен, формальдегід, ацетальдегід, бензол, синильну кислоту, аміак, тощо. Чимало із цих речовин знаходяться у димі від спалювання цигарок у доволі високих концентраціях.

Під час паління цигарки тютюн частково працює як фільтр – на ньому осідають шкідливі речовини із диму. Тобто, під час куріння, чим менша частина цигарки залишається, і чим більше диму проходить крізь недопалок, тим більше токсичних речовин осідає на тютюні у недопалку.

Відтак, щоб умови під час визначення хімічного складу «підозрілого недопалка»  та контрольного зразка ( недопалка від цигарки тієї ж марки) були однаковими, необхідно було, імітуючи процес куріння, спалити половину цигарки, залишивши недопалок такої ж довжини, як і той, що наданий для аналізу замовником. Для цього контрольну цигарку закріпили в скляній трубці, через яку відкачували повітря доти, доки довжина контрольного зразка не зрівнялась із довжиною з «підозрілим недопалком».

В ході лабораторного аналізу виявили цілий букет отруйних речовин

Зразки, надані для хімічного дослідження, помістили у піпетки Пастера, і три рази послідовно промили метиловим спиртом та дихлорметаном. Візуально колір екстракту із «підозрілого зразка» відрізнявся від контрольного.

У першому зразку він набув більш насиченого коричневого кольору. Втім, таку відмінність можна було пояснити тим, що у першому випадку замовник курив цигарку більш повільно, аніж проводилося спалення контрольного зразка. Відтак, у першому випадку більше шкідливих речовин осіло на тютюні.

Визначення хімічного складу екстрактів, що отримали внаслідок промивання тютюну першого та другого зразків провели методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією. Лабораторний аналіз показав, що компоненти, які були присутні у зразках, – аналогічні у першому та другому випадку.

Хімічне дослідження показало незначну відмінність у концентраціях токсичних речовин. Втім, таке відхилення на думку науковців можна було пояснити тим, що перша цигарка була випалена більш повільно, аніж контрольний зразок.

Відтак, хімічні дослідження допомогли замовнику отримати однозначну інформацію щодо вмісту отруйних речовин у цигарці, та розвіяти побоювання замовника.  Науковий хімічний аналіз показав, що «підозрілий недопалок», а отже і цигарка, від якої він залишився, не була додатково просякнутою отруйними речовинами.